zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TU NIGHT SHOW odstartoval festival PRAGUE NONVERBAL

Anna Polívková a Martha Issová při zahájení festivalu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Programem provázely Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími hosty byli Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Bambule bijou bác, Martin Zbrožek a řada dalších umělců. Na večeru byla udělena z rukou starosty Prahy 7 Jana Čižinského cena Silence Speaks Louder za celoživotní přínos žánru prof. Zoje Mikotové, české režisérce a vysokoškolské pedagožce, zakladatelce Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících na JAMU v Brně. V české premiéře byl uveden nový krátkometrážní film Scalamare světoznámého choreografa českého původu Jiřího Kyliána.

2. ročník mezinárodního festivalu PRAGUE NONVERBAL 17, který se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, pokračuje i letos v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů. Hlavním centrem dění je umělecký prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíříuje i o další scény v rámci ART DISTRICT v Praze 7. Návštěvníci budou moci shlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, v divadle Alfred ve dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Cross Clubu.
„Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a vnímání současného nonverbálního divadla jako otevřeného uměleckého proudu zasahujícího do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost s přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací,“ uvádí Adam Halaš, dramaturg festivalu.
Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru VAMOS THEATRE s názvem FINDING JOY. Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života.
COMPAGNIE MANGANO-MASSIP je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně atraktivní, propojující techniku mime corporel s fyzickým divadlem.
Dalším jménem je skvělý belgický umělec JOS HOUBEN, patřící mezi nejvýraznější a nejznámější evropské mimy, který se představí se svým novým projektem ART OF LAUGHTER.
Na letošním Fringe festivalu v Edinburghu se úspěšně prezentovala originální mexická umělkyně GABRIELA MUNOZ s komickým, klaunským a improvizovaným představením PERHAPS, PERHAPS... , které bude rovněž součástí hlavního festivalového programu.
Jedním z projektů uvedených v divadle Alfred ve dvoře bude zahraniční performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri TAKE DOWN. Představení s českým názvem NA LOPATKY je metaforou k úzkému prostoru vymezenému naší existenci i bojem o svobodu, která se neustále vzdaluje.

Na ohledávání limitů fyzičnosti a různých forem intenzity je založená i tvorba polské tanečnice a choreografky Marii Zimpel, která v Clubu Cross uvede svoji inscenaci WHAT DO YOU REALLY MISS?
Z českých souborů se v rámci hlavního programu můžeme těšit na studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii VĚC v režii Števa Capka a studenty Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno. V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení DŮM BERNARDY ALBY a na festivalu bude uvedeno v pražské premiéře.
V další české premiéře se v hlavním programu představí také progresivní mladá formace HOLEKTIV – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.
Bach_330 je unikátním vizuálním koncertním projektem houslisty Martina Zbrožka, jenž vznikl jakožto pocta hudebnímu géniovi J. S. Bachovi u příležitosti 330. výročí jeho narození. Sólový houslový koncert vybraných Bachových sonát je obohacen o projev výrazové tanečnice a choreografky Hany Polanské, akrobata Lukáše Macháčka a výtvarníka Alexe Dowise. Vzácným hostem projektu je česká kytarová legenda, skladatel, prof. Štěpán Rak, který svým improvizačním uměním umocní kouzlo přítomnosti.
V premiéře bude dále uveden i experimentální film HON, natočený během legendární akce Olšany Open na farmě Bolka Polívky, který se spolu s F. A. Brabcem ujal scénáře a režie a vystupuje zde v roli starosty obce, která se potýká s problémem přemnožených klaunů a uspořádala na ně hon.
Na dalších scénách budou uvedena např. dvě speciální představení JATKA č. 5 - projekt režiséra Rostislava Nováka mladšího a souboru 11:55 inspirovaný knihou Kurta Vonneguta či dvojpředstavení Halky Třešňákové a Anny Polívkové TEŠLON a FRYKL + WALK IN PROGRESS v Alfredu ve dvoře. Ve Studio Hrdinů se představí PANTOMIMA S.I. - divadlo pantomimy neslyšících.
V posledním dnu festivalu se také na dvoře La Fabriky představí Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser a Bratři v tricku věnující se převážně dětskému publiku.
Vstupenky na představení buď v La Fabrice nebo v předprodeji GoOut.
Program i samotná realizace se uskutečňuje v intenzivní spolupráci s dalšími uměleckými prostory v rámci ART DISTRICT Prahy 7, které jsou partnery festivalu. Umělečtí vedoucí divadla Alfred ve dvoře, prostoru JATKA 78, Studia Hrdinů, Cross Clubu a Centra současného umění DOX se společně s hlavním týmem festivalu podílejí na struktuře programu i organizaci celého festivalu.
Partneři: Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Praha 7, Hotel Leon.
Mediální partneři: Cinestar, Kino Lucerna, Rádio 1, Xantypa, Respekt, Divadelní noviny, I-Divadlo.cz, Scena.cz, Taneční aktuality, Taneční magazín, Informuj, GoOut.

www.praguenonverbal.cz

23.5.2017 17:05:07 Redakce | rubrika - Festivaly