zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 21. týden

Herec Luděk Sobota

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Luděk Sobota – 75 let Šimek a Sobota
Luděk Sobota, který v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum, uvádí ty nejlepší scénky, které vytvořil ve dvojici s Miloslavem Šimkem (2012). Režie J. Wehrenberg.
Luděk Sobota, rodák z pražského Žižkova, se narodil 27. 5. 1943 a v nadcházejících dnech oslaví významné životní jubileum. Na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku. Po jejím ukončení se dostal na DAMU. Začínal v Ústí nad Labem, nejprve v Domě kultury a poté dostal nabídku na spolupráci s Kladivadlem a později v liberecké Ypsilonce. Odtud pak přešel do pražského Semaforu (1973–1990). Tady po boku Miloslava Šimka a Petra Nárožného vycizeloval typ přitroublého hrdiny. Toto zúročil v mnoha komediích – „Jáchyme, hoď ho do stroje!", „Jen ho nechte, ať se bojí“, „Zítra to roztočíme, drahoušku...!“ a v mnoha dalších. Přestože se jeho hlavní parketou stala komika, bravurně zvládá i dramatické role.

Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel. Narodil se 7. března 1940 v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a poté jako skladník keramiky. Ve Spálené ulici v Praze založil klub Olympik. Tam vytvořil kabaret, do něhož přizval Jiřího Grossmanna, se kterým vytvořil nerozlučnou dvojici. Po Grossmannově smrti následovala pro Šimka tvůrčí odmlka. Ke kabaretu se ale vrátil a vytvořil dvojici s Luďkem Sobotou.
Vysílání: 24.5., 14.15 hod., ČT1

Úsměvy Dalimila Klapky
Hostem Jaromíra Hanzlíka je vynikající herec a dabér, který v uplynulých dnech oslavil významné životní jubileum (2004). Režie P. Vantuch
V dnešním pořadu přivítá Jaromír Hanzlík herce a mistra dabingu Dalimila Klapku (*22. 5. 1933), který v uplynulých dnech oslavil významné životní jubileum. Původně měl být Dalimil Klapka učitelem, ale díky zásahu neznámého úředníka mohl vystudovat DAMU. Hned po škole nastoupil do pražského Realistického divadla, kde působil až do své penze plných 33 let. Kromě vzpomínek na divadlo bude samozřejmě povídat i o filmu a také o televizních začátcích. Řeč bude i o tom, že učil na konzervatoři herectví a také o dabingu – Dalimil Klapka je nositelem prestižní dabingové ceny Františka Filipovského. A samozřejmě nebude chybět ani celá řada ukázek ze slavných filmů a divadelních představení.
Vysílání: 27.5., 08.15 hod., ČT1

Obrazy, pohádky a sny
Portrét herce, malíře a literáta Borise Šlechty. Scénář a režie Patrik Ulrich (Premiéra)
Herec a výtvarník Boris Šlechta se narodil v roce 1937, ale tomuto osmdesátníkovi by jeho fantazii a energii mohl závidět i třicátník. Maluje, opravuje staré knihy, píše a občas i hraje. Dnes už spíš ve filmu a v televizi. Svou velkou divadelní dráhu má za sebou. Je spojena s legendárním královéhradeckým divadlem DRAK, kde hrál více než třicet let. Ale nejen hrál. Působil i jako výtvarník a sám vyráběl loutky. Jako rodilý Pardubičák také ve Východočeském divadle svoji divadelní dráhu zakončil. Setkání s ním je inspirující. Samo o sobě je návodem na duševní svěžest.
Vysílání: 23.5., 22.45 hod., ČT art; Opakování: 28.5., ČT art

14.5.2018 01:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal celý článek

další články...