zvláštní poděkování
Volný.cz

Festival studentských divadel v Celetné již po osmé

Daniel Krejčík (Všechny báječné věci)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadlo v Celetné opět po roce ovládne studentské divadlo: během podzimních prázdnin – o víkendu 26. – 28. října 2018 proběhne na prestižní divadelní adrese osmý ročník Festivalu studentských divadel, pořádaný nezávislou studentskou uměleckou skupinou OLDstars. Ti mají v současné době na repertoáru na třicet inscenací, z nichž se zde divákům představí devět – nebudou chybět nejnovější kusy od premiérované na konci předchozí sezony, jako je například rytmický kabaret podle textů Guy de Maupassanta a Françoise Villona Slečna Fifi (režijní vedení Jan Horák), hitchcockovský thriller Provaz, současné německé drama Dey Loher Klářiny vztahy či hra Polky Gabriely Zapolske Žabička (vše v režii Zuzany Horákové), dále pak autorská inscenace TMA vzniknuvší pod vedením Daniely Von Vorst.

Kromě již zmíněných lektorů OLDstars se v režisérské roli představí i členové OLDstars: diváci budou mít příležitost zhlédnout kupříkladu obě dosavadní inscenace Ondřeje Kulhavého, Vernisáž a Sexuální perverzi v Chicagu.
Nesmíme ovšem zapomenout na monodramata: OLDstars jich mají na repertoáru celkem pět a spolupracují v nich s herci jako jsou Ljuba Krbová, Matyáš Řezníček a Elizaveta Maximová. V Celetné pak uvidíme dvě poslední – Daniel Krejčík publikum v dramatu Duncana Macmillana Všechny báječné věci přesvědčí, že existuje (alespoň) milion důvodů, proč žít, a Marie-Luisa Purkrábková nám zase odvypráví příběh vězenkyně Shirley, hlavní postavy hry Anny Reynolds a Moiry Buffini Jordan.
Jak už ale název akce napovídá, těšit se nemusíme jen na OLDstars, ale i na další studentské divadelní skupiny – v Celetné vystoupí i členové Dismanova rozhlasového dětského souboru, svou inscenaci Modrovouse Dey Loher představí Divadelní ateliér Ulita a nebudou tradičně chybět ani absolventi a starší žáci literárně dramatického oboru ZUŠ Litoměřice s adaptací Sofoklovy Antigony. Novinkou letošního ročníku bude i šermířské vystoupení.
Divadlo v Celetné nabízí mimo jiné svým návštěvníkům po celou dobu festivalu k dispozici hlídanou šatnu a příjemné prostory foyer s barem a kavárnou. Kromě toho má divadlo bezbariérový přístup a nabízí možnost zvýhodněného parkování na Náměstí Jana Palacha – při vyzvedávání vstupenek v pokladně divadla si diváci mohou vyzvednout parkovací lístek s hodinou parkování zdarma. Díky dobrému dopravnímu spojení a poloze v centru města však nemusí mít strach z pozdního návratu domů ani diváci nejpozdnějších představení, která budou končit někdy až o půlnoci. Letošní ročník festivalu byl podpořen grantem Městské části Praha 1.

Festival studentských divadel v Celetné není jediným projektem, který má stočlenná nezávislá studentská umělecká skupina na kontě: OLDstars mají za 15 let své existence za sebou celkem 13 ročníků divadelních festivalů a tři turné po českých městech, navíc se pravidelně účastní studentských divadelních přehlídek, jako je turnovský Modrý Kocour, a svou účastí se podílí i na Noci divadel či festivalu Žižkovská noc. Sami pak pořádají benefiční festival OLDstars on the ROUD v prostorech kláštera v Roudnici nad Labem. V rámci své pražské aktivity provozují sklepní prostor HarOLD ve Vršovicích a nyní připravují prostor druhý v nedaleké ulici Košické. Za patnáct let své existence uvedli na 200 inscenací textů klasických i těch v české premiéře a prošlo jimi přes 300 studentů, a to převážně ze středních a vysokých uměleckých škol. OLDstars mají své Dětské divadelní studio a pořádají herecké kurzy pro širokou veřejnost. S Divadlem v Celetné spolupracují pravidelně a kromě tradičního Festivalu studentských divadel na této významné pražské scéně uvedli Mayenburgovu Tvář v ohni.
Vstupenky na festival je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné (Celetná 17, Praha 1).
Vstupenky lze rezervovat na telefonním čísle +420 608 327 107 nebo +420 222 326 843, přes e mail na rezervace@divadlovceletne.cz.nebo přes webový formulář v programu u vybraného představení na www.divadlovceletne.cz.
Rezervace trvá čtyři dny a stává se platnou až jejím potvrzením pokladnou. Pokud rezervované vstupenky nejsou v dané lhůtě vyzvednuty, rezervace propadá a vstupenky se automaticky vrací zpět do prodeje.

15.10.2018 00:10:35 Redakce | rubrika - Festivaly