zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 22. týden

Lilian Malkina

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Všechnopárty
Herečka Eliška Balzerová, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum, byla hostem v talkshow Karla Šípa (2011). Další hosté P. Spálený a P. Čapek. Režie V. Polesný. Tématem Všechnopárty jsou "hvězdné stálice", mezi něž rozhodně patří herečka a letošní jubilantka Eliška Balzerová (*25. 5. 1949), která se na obrazovce poprvé objevila na počátku 70. let ještě pod jménem Eliška Havránková. Do povědomí diváků vstoupila přelomovou rolí doktorky Alžběty v seriálu Nemocnice na kraji města a nadále se objevovala především ve vážných rolích. Až v posledních letech ji filmoví režiséři začali vnímat také jako skvělou komičku, i když už dlouho předtím o této poloze přesvědčovala na jevišti divadla Fidlovačka či legendární rolí v komedii Můj báječný rozvod, uváděné v divadle Viola. Krátce před natáčením Všechnopárty vstoupila do kin komedie Ženy v pokušení, která opět nastartovala hereččinu kariéru před filmovou kamerou. Role ironických zralých žen pak ztvárnila v dalších diváckých hitech Teorie tygra a Tátova volha. Rozhovor s Karlem Šípem však nebude jen o tomto hereckém přerodu, ale ohlédne se i za prvními zkušenostmi Elišky Balzerové před kamerou. Společně s ní pozvání Karla Šípa přijali zpěvák Petr Spálený a sportovní novinář a komentátor Pavel Čapek.
Vysílání: 28.5., 14.30 hod., ČT1

Na kus řeči
Hosty Miroslava Donutila budou herci Slovenského národního divadla Martin Huba a jeho kolega Ladislav Chudík, který se narodil před 95 lety (2001). Režie A. Vomáčka. Hosty Miroslava Donutila v jeho populární talk show budou tentokrát dvě přední osobnosti slovenské herecké scény, členové Slovenského národního divadla a herečtí kolegové Ladislav Chudík a Martin Huba. Ladislav Chudík (1924–2015) byl přední slovenský herec a pedagog, který svůj jedinečný herecký talent uplatnil jak v divadle, tak ve filmu a televizi. Televizním divákům se jistě v první řadě vybaví legendární seriál Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města, kde Chudík ztvárnil postavu noblesního primáře Sovy. Z jeho pozdní herecké tvorby je nutné zmínit roli ve snímku Jana Hřebejka Kawasakiho růže, za kterou byl oceněn prestižní cenou Český lev. Jeho poslední rolí byla pak postava faráře ve filmu Rudý kapitán. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Ladislava Chudíka, od jehož narození uplynulo přesně 95 let.
Vysílání: 30.5., 09.45 hod., ČT1

Úsměvy Pavla Háši
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na divadelního a filmového režiséra a scenáristu, od jehož narození včera uplynulo 90 let (1998). Režie P. Vantuch. Otec Pavla Háši byl ředitelem Osvobozeného divadla, a tak byla synova dráha vlastně předurčena, třebaže napřed zkoušel sochařinu. Následovaly filmové ateliéry ve Zlíně, kde to Háša vzal po baťovsku od píky. Tehdy se tam točily hlavně zábavné reklamní filmy. Ve třech z nich si Pavel Háša i zahrál, protože tu roli nikdo nechtěl... Později se raději stal režisérem. Svou dovednost dělil mezi dramata a komedie. Před lety si řekli s Vladimírem Dvořákem, že spolu zkusí jeden rok dělat Televarieté. Celkem z jejich spolupráce vzešlo na 74 dílů této oblíbené varietní zábavy. Z jeho komediální tvorby si v našem pořadu připomeneme inscenace Čert na zemi, Ohňostroj v Aspern, Ženitba (se Svatoplukem Benešem a Naďou Konvalinkovou), Ukradený kaktus a Doktor Munory. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Pavla Hášu, který se narodil před 90 lety v Praze.
Vysílání: 02.6., 08.05 hod., ČT1

Uchem jehly
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s herečkou Lilian Malkinou. Režie J. Semschová (Premiéra). Lilian Malkina pochází z estonské židovské rodiny a do paměti českých diváků se vepsala zejména rolí babičky v oscarovém filmu Kolja. Tato osobitá herečka vystudovala Divadelní akademii A. Ostrovského v Leningradu a ve své bývalé vlasti byla populární herečkou. Ztvárnila velké množství rolí, zejména komediálních. Smysl pro humor je její velkou předností. O divadelní role neměla nouzi ani v Čechách. S Pavlem Klineckým si bude povídat o tom, proč se přestěhovala do České republiky a jak náročné pro herečku je, když se ve věku, kdy už není nejmladší, přestěhuje do země, kde se mluví jazykem, který nezná. Budou si ale povídat i o jejím dětství. Lilian Malkina prožila sovětskou okupaci Estonska, 2. světovou válku a později i to, že byl její otec ve vykonstruovaném procesu s lékaři odsouzen a vězněn. Po návratu z gulagu brzy zemřel.
Vysílání: 02.6., 13.25 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 05.6., ČT2

Na plovárně s Libuší Švormovou
Rozhovor Marka Ebena se známou českou herečkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Česká herečka Libuše Švormová se narodila 23. srpna 1935 v Praze. Vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu a pokračovala ve studiích na DAMU. Po absolutoriu nastoupila do divadla v Pardubicích, kde ji objevil režisér Ota Ornest, který jí nabídl angažmá v Praze. Libuše Švormová pak byla členkou hereckého souboru Městských divadel pražských v letech 1962–1991. Na svém kontě má řadu filmových rolí. Věnuje se také práci v rozhlase, filmovému dabingu a recitování poezie. V roce 2005 získala cenu Františka Filipovského.
Vysílání: 29.5., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 02.6., ČT2

20.5.2019 17:05:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

13. komnata Svatopluka Schullera

13. komnata Svatopluka Schullera

13. komnata Svatopluka Schullera
Známý herec překonal vážnou nemoc štítné žlázy a znovu hraje i sportuje. P ...celý článek


Richard Rodgers Theatre - Cyrano z Bergeracu

Kevin Kline (Cyrano z Bergeracu)

Kevin Kline v titulní roli slavného Rostandova dramatu o síle lásky a přátelství. Záznam představení z Richard ...celý článek


Sama – Luba Skořepová

Sama – Luba Skořepová

Sama
Dvaadevadesátiletá herečka Luba Skořepová, vzdorující stárnutí a samotě, produkuje své poslední divade ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Úsměvy Ondřeje Kepky
Dnes J. Hanzlík přivítá filmového a divadelního režiséra, který v nadcházejících dnech ...celý článek


Divadlo Semafor 3

Semafor atd. (3/8)
Šedesát let existence legendárního divadla připomene cyklus scenáristy J. D. Novotného a ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Portrét Spirituál kvintet

Spirituál kvintet

Spirituál kvintet
Dokumentární portrét jedné z nejvýznamnějších českých folkových skupin, jejíž přední člen celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Romance ze Žižkova třicátých let

Lásky mezi kapkami deště

Lásky mezi kapkami deště
Romance o ztraceném ševci, dvou bratrech, žižkovské dívce a nedozrálých hroznech ( celý článek

další články...