zvláštní poděkování
Volný.cz

Koho zvolí do Evropského parlamentu divadelníci?

Vlajka EU

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) realizovala společně s The European Association of Independent Performing Arts (EAIPA) předvolební průzkum přístupu kandidujících stran ke kulturním tématům. Sadou deseti dotazů bylo osloveno více než padesát osobností z osmi stran, které v dubnovém průzkumu preferencí získaly více jak jedno procento hlasů. AND ČR získala kompletní odpovědi na všech deset otázek pouze od tří politických subjektů – KDU-ČSL, ANO a KSČM. Zástupci Pirátů, ČSSD a SPD stran odpověděli částečně, kandidáti ODS a koalice TOP09 a Starostů a nezávislých na zaslané otázky nereagovali vůbec.

„ANO a KDU-ČSL ve svých odpovědích deklarovaly potřebu a přínos kultury nejen jako zábavního prostředku, jejich kandidáti jsou si dobře vědomi problémů nedostatečné ochrany osob pracujících v profesionálním nezávislém umění a uvádí, že řešení socio-ekonomických problémů způsobených především podfinancováním tohoto sektoru vidí spíše na národní úrovni. V tento moment je však třeba doplnit, že obě strany měly v minulosti - a zejména ANO i v současné době - velký vliv na řešení této situace. Jejich předvolební sliby o podpoře kultury v ČR však nebyly naplněny takřka vůbec. ANO ve svém volebním programu do parlamentu ČR slibovalo rozpočet pro kulturu ve výši 2 % celkového státního rozpočtu. Skutečnost je tomuto slibu vzdálenější než planeta Mars od Země a míru důvěryhodnosti jejich současných výroků nechť si každý zhodnotí sám,“ komentoval výsledky dotazování předseda AND ČR Štěpán Kubišta.
Odpovědi na část otázek dorazily od Pirátů. „Piráti otevřeně přiznávají, že tuto oblast nevnímají jako prioritu pro práci Evropského parlamentu, financování kultury z EU považují za dostatečné a zbytek je slovy Mikuláše Peksy záležitostí národních parlamentů a obcí,“ uvedl Štěpán Kubišta.
„Odpovědi ČSSD, KSČM a SPD odráží laický přístup a neznalost problematiky nezávislého profesionálního umění, ačkoliv kandidáti, kteří za tyto politické subjekty odpovídali, reagovali vstřícně. Velkým zklamáním je pro mne však fakt, že od ODS a koalice TOP09, Starostů a nezávislých s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany jsme do data uzávěrky neobdrželi žádná vyjádření,“ zakončil výčet reakcí předseda AND ČR Štěpán Kubišta.

Kompletní odpovědi na desatero dotazů z oblasti nezávislého umění jsou dostupné na webu www.andcr.cz nebo pod odkazem zde. Rada Asociace nezávislých divadel ČR, která sdružuje více než 40 profesionálních divadelních souborů či produkčních domů, již ve volebních letech 2017 a 2018 realizovala na národní úrovni průzkum s následnými veřejnými debatami a kampaní Kultura volí. Letos na tyto aktivity navazuje, tentokrát však na mezinárodní úrovni.
The European Association of Independent Performing Arts (EAIPA) se sídlem ve Vídni, která mezinárodní průzkum zaštiťuje, sdružuje umělecké organizace a národní platformy Švýcarska a deseti zemí Evropské unie - Rakouska, Bulharska, České republiky, Německa, Itálie, Rumunska, Slovinska, Španělska, Švédska a Maďarska.

25.5.2019 10:05:19 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Jihočeské divadlo slaví 100 let

Nominovaná Michaela Gemrotová (Evita)

Uplynulá sezóna 2018/2019 byla ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československé republiky. Sezóna, která prá ...celý článek


Nadosah uvedl i mezinárodní premiéru

Hadar Galron (Whistle (Zapískej)

Letošní ročník festivalu netradičních divadelních forem Nadosah přivítal také zahraničního hosta – v Mla ...celý článek


74. sezóna divadla DISK

Orestes

Divadlo DISK fungující v rámci pražské DAMU zahájila svou 74. sezónu uvedením Euripidovy tragédie Orestes v re ...celý článek


26. ročník Cen Thálie už zná své nominanty

O. Kepka, B. Munzarová a Z. Truplová na TK

Historická budova Národního divadla v Praze se v sobotu 5. října 2019 stane opět dějištěm slavnostního vyhláše ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Lazarus bude mít prolog v kině Aero!

Muž, který spadl na Zemi - vizuál

Již 8. října 2019 budou mít příznivci odkazu Davida Bowieho možnost se účastnit zajímavého prologu, který před celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Ondřej Sekora – Práce všeho druhu

Ondřej Sekora – Práce všeho druhu

Ondřej Sekora – Práce všeho druhu
Strhující příběh průkopníka dětské knižní tvorby Ondřeje Sekory. Do celý článek

další články...