zvláštní poděkování
Volný.cz

Po třicáté a stále jako poprvé...

J. Zadražil, J. Potměšil a M. Tichý (FC Rudý lev)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Sezóna ve které se láme rok 2019 a 2020 není pro nás jen další v řadě, ale je speciální tím, že jde o sezónu výroční. V roce 2020 totiž oslaví Spolek Kašpar 30 let od svého založení.
Třicítka bývá zlomovou v životě mladých lidí, bývá chápána jako zlom mezi bezstarostným mládím a zodpovědnou dospělostí. V případě nezávislého divadla je to věk již vcelku zasloužilý, ale tak zásadní zlom z něj rozhodně nedýchá. Nechceme bilancovat, ohlížet se, chceme hledět dopředu a hledat nové a zajímavé tituly, což doufáme se nám již dlouhodobě daří.

Oslav se ale samozřejmě nezříkáme, jak se říká, důvod se vždycky najde a o to raději, když je takto velký. Oslavy budou probíhat celý výroční rok 2020 a vyvrcholí na Plese v Kašpaře v březnu 2021. Během tohoto období uvedeme mnoho premiér, splníme si pár snů (doufejme), zkusíme si o sobě natočit nevzpomínkový film a mnoho dalších věcí, které zatím nemají jasné obrysy.
Zkraje února jsme neveřejně uvedli první (ne)premiéru jubilejního roku pod názvem POHLEDNICE - ILEGÁLNÍ VEČÍREK, v režii Jakuba Špalka. Jedná se o tři současné divadelní texty, které uvádíme v Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka, které znovu ožívá, byť v utajené a lehce ilegální podobě, ale právě i přes tyto ztížené podmínky (někteří z vás si možná ještě vzpomenou na okolnosti ukončení činnosti Bytového divadla) jsme rádi, že v šesti (možná osmi) neveřejných večerech uvedeme tři hry současných autorů, které původně vznikly na objednávku časopisu Svět a divadlo, aby se staly soutěžními texty o Cenu Ferdinanda Vaňka. Jde o texty Viliama Klimáčka Aupairky a konkubíny, Maxe Lubienskeho Satisfaction a Davida Irelanda Clint Eastwood.

Další plánovanou premiérou je 5. března česká premiéra hry Patricka Marbera FC RUDÝ LEV v režii Filipa Nuckollse s Janem Zadražilem, Janem Potměšilem a Miloslavem Tichým v rolích fotbalového trenéra, kustoda a mladého hráče. Hra Red Lion sdružuje dvě lásky Marberova života: fotbal (je celoživotním příznivcem Arsenalu) a divadlo. „Když jsem ve vlaku a vidím prázdné hřiště, činí mi to jisté potěšení, které neumím zcela popsat. Má to co dělat s potenciálem..." Prázdná divadla v něm vyvolávají stejný "romantický pocit". „Tato hra není o Lewes, nikdy jsem neměl v úmyslu psát o Lewes a je důležité poukázat na to, že tato hra není vlastně o fotbale vůbec. Je to o loajalitě, sounáležitosti a osamělosti.“
O pár dní později 10. března uvedeme premiéru textu Tracyho Lettse PROTOKOL, hry která vznikala před a v době posledních amerických prezidentských voleb a ač jde o hru politickou, Letts vydržel nesklouznout k satiře současného vedení a o své zatím poslední hře říká: „Je to 90minutová hra. (...) Psát jsem začal před volbami v roce 2016, takže to není o Trumpovi, je to politická hra, ale ne o něm. Je to o cestě kudy mohou politici jít a je to také o dvou filozofiích, kterými se chceme posouvat dopředu, naše kultura, naši politici.“ Ve hře se představí většina našeho souboru - Lukáš Jůza, Aleš Petráš, Jitka Nerudová, Jakub Špalek, Adrian Jastraban, Martina Prášilová, Matouš Ruml, Tomáš Karger, Irena Kristeková, Petr Halíček a Pavel Lagner. Režie Filip Nuckolls.
Jako čtvrtou v řadě jsme si připravili českou premiéru hry
DÁMSKÁ ČTYŘHRA nejhranějšího kanadského autora Norma Fostra. Jde o text pro čtyři zralé herečky, který má vtip i tajemství. Norm Foster bývá označován za kanadského Neila Simona a sám přiznává, že komedie píše rád, ale vždy jsou to komedie s lidskou stránkou číhající pod povrchem. V tomto příběhu z greenu se můžete v režii Jakuba Špalka těšit na silné jádro naší dámské šatny - Ilonu Svobodovou, Evu Elsnerovou, Moniku Zoubkovou a Jitku Nerudovou. Premiéra 14. května 2020 v Divadle v Celetné.

Jak jsme již naznačili, zdaleka to není vše, ale abychom vás úplně nezahltili informacemi, prozradíme jen, že na podzim se můžete těšit na nového McDonagha (a možná ne jen jednoho), zaklepeme na archív a možná se znovu potkáme s některými našimi srdcovými inscenacemi. Chybět nebudou samozřejmě ani taháky posledních let jako zahájení sezóny Kašpar.Srdcovky, Noc divadel, podzimní Tancovačka i Silvestr od první vteřiny. Tak vzhůru do oslav, třicet je nám jen jednou. Spolek Kašpar.

www.divadlovceletne.cz

24.2.2020 09:02:42 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 14 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Dobové tance (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Amerikánka nemůže hrát, ale pomáhá

Amerikanka (Foto: Bet Orten)

Vzhledem k nařízení Vlády ČR Jatka78 ruší nebo přesouvá svá představení. Ruší se také dubnový blok Amerikánek ...celý článek


Herci pomáhají seniorům

Rychlé šípy

Ačkoliv pandemie znemožnila hercům Slováckého divadla hraní i přípravu nových inscenací, nesložili ruce do klí ...celý článekČasopis 14 - sekce

HUDBA

Michal Hrůza - Světlo do tmy

Přebal alba Světlo do tmy (Michal Hrůza v klipu, HP)

Úspěšný hudební skladatel, zpěvák, hitmaker Michal Hrůza vydává zbrusu nové album, které předznamenává stejnoj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Novela velké české spisovatelky

V zámku a podzámčí

V zámku a podzámčí
Letošní jubilantka Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění celý článek

další články...