zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 8. týden

Tina Turner – koncert v Amsterdamu 1996

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Manu Katché All Stars
Fenomenální hráč na bicí, Richard Bona, Eric Legnini a Stefano Di Battista v záznamu vystoupení ve francouzském Vienne (Premiéra). Pařížský rodák afrického prapůvodu; není to sólista, ale muzikant s úžasným citem pro orchestrální zvuk, v jeho stylu velmistra bicích nástrojů jsou propojeny africká polyrytmičnost s francouzskou kultivovaností. V záznamu koncertu z francouzského Vienne Katchého doprovází baskytarista Richard Bona, belgický klavírista hrající na klávesové syntezátory Eric Legnini a italský saxofonista Stefano DiBattista, který se proslavil spoluprací s Michelem Petruccianim.
Vysílání: 20.2., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 23.2., ČT art

Tina Turner – koncert v Amsterdamu 1996
Ve strhujícím tempu tančí mezi soulem a popem, blues i rockem. Simply the best!. Koncertní záznam z Amsterdamu byl natočený jen několik dnů po vystoupení Tiny Turner v pražském stadionu Bohemians. Pamatujete na srpen ´96? Aby se vešlo pódium, musela se zbourat jižní tribuna. Přišlo 25 tisíc lidí. Ti všichni by dnes podepsali, že vidět Tinu Turner v koncertním nápřahu je zážitek, na který se nezapomíná. Pro „bohemáky“ je záznam z Amsterdamu malým déja vu, protože tady i tam měla nachystaný totožný zpěvník. Z Tiny Turner, té rockové dračice, té esence energie, nelze spustit zrak. A nejen pro extravagantní zjev nebo nenapodobitelné pohyby na pódiu. Je fascinující, když lidem rozdává radost rhythm and bluesovou peckou, aby je vzápětí pobláznila triviálním popovým refrénem „simply the best“. Má vůbec sobě rovnou? Která interpretka si tyká se soulem, blues, rockem a popem naprosto přesvědčivě jako Tina Turner? Hm. V devadesátiminutové show listuje repertoárem jako v kronice života. Nutbush City Limits je protkaná postřehy z jejího rodného města. Při Proud Mary se vybaví první velký úspěch. Tehdy ještě v umělecké dvojici s manželem Ikem nahlédla mezi nejlepších deset americké hitparády (1971). Undercover Agent for the Blues voní barovou atmosférou. Tohle prostředí zpěvačka důvěrně poznala. Po rozchodu s Ikem – alkoholikem a násilníkem – si v barech vydělávala na živobytí. Dodnes je známý příběh, ve kterém k návratu Tiny Turner na velká podia pomáhají The Rolling Stones.
Zazní také What's Love Got to Do with It nebo Private Dancer. Jsou z desky, která vyšla v roce 1984. Přelomové album, protože Tina Turner už nemusela zpívat ve špeluňkách – získala tři Grammy gramofonky. Od poloviny osmdesátých let už stoupá jen výš a výš. Její popularita roste úměrně s písněmi We Don´t Need Another Hero (1985), Simply The Best (1991) a Golden Eye (1995). Trojlístek hitů, bez kterého se neobejde žádný koncert. Americké, vlastně dnes už švýcarské zpěvačce plnil stadiony. Mimochodem, i díky těmto hitům zhlédlo vystoupení „rockové babičky“ v Rio de Janeiru (rok po Praze a Amsterdamu) neuvěřitelných 182 tisíc fanoušků! Svého času šlo o historický rekord návštěvnosti jednoho koncertu.
Vysílání: 23.2., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art

Jak se kalila hudba: Moje jedinečná muzika
Závěrečná kapitola osmidílného cyklu "Jak se kalila hudba" nám připomene fakt, že záznamy hudby proměnily naše osudy i celý svět. Britsko-americký dokumentární cyklus (Premiéra). Vinyly, kazety, kompaktní disky a MP3. Nejsou to pouhé hudební nosiče. Slouží i jako odraz a znamení určité epochy. Díky rozvoji technologie získala každá generace svůj vlastní formát. Vysloví se k tomu: Mark Knopfler, Suzanne Vega, Roger Waters, Annie Lennox, George Martin, Jeff Beck, Paul Anka, Jerry Leiber, Mike Stoller... Prozkoumáme náš planoucí i pohasínající vztah k rozličným hudebním formátům. Dozvíme se, jak magické předměty z vosku, plastu a silikonu změnily svět.
Vysílání: 23.2., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art., 28.2., ČT art

Kombo: Mandrage ve Foru Karlín
Plzeňská pop-rocková kapela Mandrage se od lokálních talentových soutěží propracovala mezi nejhranější interprety českých rádií a slaví velké úspěchy i na koncertních pódiích. V moderním multifunkčním prostoru Fora Karlín pokřtila ve velkolepé show svou nejnovější desku. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2016). Účinkují: V. Starý, M. Vorda, J. Bolan, Š. Svoboda, A. Effenberger a další. Kamera J. Berka. Režie R. Motyčka. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, se vypravíme do jednoho z nejmodernějších multifunkčních prostorů u nás – Fora Karlín, kde pokřtila své nejnovější album Potmě jsou všechny kočky černý plzeňská pop-rocková kapela Mandrage. Ta se od lokálních talentových soutěží hudebních skupin dokázala propracovat mezi nejhranější interprety českých rádií a současně slaví velké úspěchy i na koncertních pódiích. A spolu s našimi moderátory Johanou Matouškovou a Pavlem Kučerou zažijeme nejen jejich doposud vůbec největší koncertní show plnou zrcadel a magie, ale nahlédneme také do jejich muzikantského zázemí.
Vysílání: 23.2., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art., 27.2., ČT art

Zkouška orchestru: Moderní klasika – "in" nebo "out"?
Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie předvedou, co se obvykle nevidí a neslyší. Zažijete opravdovou zkoušku orchestru v zábavně poučném cyklu pro všechny, kteří chtějí o klasické hudbě a jejích skladatelích vědět víc. Pódiová režie A. Nellis. Televizní režie S. Vaněk. S nadhledem a humorem nechává M. Eben spolu s J. Bělohlávkem (1946–2017) a Českou filharmonií nahlédnout pod pokličku zkoušky orchestru, do tajů klasické hudby. Tentokrát se vydávají do světa moderní vážné hudby a velmi atraktivně a vtipně přibližují hudební postupy v dílech třech velikánů hudby 20. století – skladatelů S. Prokofjeva (Láska ke třem pomerančům), L. Janáčka (Z mrtvého domu) a P. Ebena (Vox clamantis). „Edukativní koncert pro malé a velké posluchače“ – tak nazvala Česká filharmonie program, ve kterém společně s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a se zvídavým, pohotovým a vtipným Markem Ebenem přibližuje taje a krásy klasické hudby a předvádí to, co se obvykle na koncertě nevidí a neslyší. Eben svými dotazy proniká do tajemství hudební kuchyně dirigenta i hráčů jednotlivých nástrojových skupin. Odpovědi na ně mohou zajímat nejen diváky, ale i návštěvníky koncertů, neboť se s nimi běžně nesetkávají. Tentokrát si bude Marek Eben povídat s Jiřím Bělohlávkem i o svém otci Petru Ebenovi.
Vysílání: 24.2., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art

12.2.2018 17:02:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komédia omylov (LSS)

Články v rubrice - Z éteru

Koncert Ray Charlese

Ray Charles

Koncert Ray Charlese
Vystoupení legendárního jazzového zpěváka, klavíristy a hudebního skladatele v pražské ...celý článek


Prince a Michael Jackson

Michael Jackson

Prince & Michael Jackson
Podvratný živel rocku a nadtanečník popu. Od konkurence ke vzájemnému respektu. M. ...celý článek


Film Sid a Nancy

Sid a Nancy

Sid a Nancy
Love kills. Britsko-americký film s Gary Oldmanem v hlavní roli, mapující zničující vztah basky ...celý článek


Muzikálová komedie Šakalí léta

Šakalí léta

Šakalí léta
S novým kamarádem vtrhne do života dejvické party rokenrol. Muzikálová komedie režiséra Jana Hř ...celý článek


Bruce Springsteen autoportrét BBC

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen
Vlastními slovy se představí rockový velikán "The Boss". Dokumentární autoportrét BBC (Pr ...celý článek


Luboš Andršt "60"

Luboš Andršt

Luboš Andršt "60"
Geniální bluesový kytarista oslavil nedávno sedmdesáté narozeniny. Jeho tvorbu připomínám ...celý článek


Michal Hrůza v pražském Foru Karlín

Michal Hrůza v pražském Foru Karlín

Noc a Den
Michal Hrůza se vrátil na pódium velkolepým koncertem v pražském Foru Karlín (2015). Hosté: Anna ...celý článek


Hudební tipy 35. týden

Písničky roku 1973

Písničky roku 1973
Hudebně zábavný pořad. Zpívají: Y. Simonová, M. Rottrová, J. Molavcová, E. Pilarová, M. ...celý článekČasopis 34 - sekce

DIVADLO

5. ročník Léta slovenských hvězd

Emília Vášáryová (Odvrátená strana mesiaca)

Již pátým rokem bude na konci prázdnin patřit kamenná scéna divadla Studio DVA bratislavským divadelním soubor celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Životy slavných - Nixon

Anthony Hopkins (Nixon)

Nixon
Vzestup a pád jednoho prezidenta. Anthony Hopkins v titulní roli amerického životopisného filmu (1995 celý článek

další články...