zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Písničkář a básník Karel Kryl

Karel Kryl

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem
Unikátní záznam recitálu charismatické legendy českého protestsongu, pořízený norskou veřejnoprávní televizí (Premiéra). Pro českého diváka dosud neznámé vystoupení Karla Kryla pořídila v roce 1969 a po téměř padesáti letech ze svého archivu uvolnila veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK. Více než 22 minut dlouhý záznam vznikl v norském Oslo na přelomu června a července během Krylova třítýdenního pobytu ve Skandinávii, kam jej z popudu československých exulantů pozval Norský studentský svaz. Karel Kryl se poté ještě vrátil do Československa, ale v době norské premiéry pořadu 28. října 1969, tedy v den výročí vzniku Československa, už pobýval v mnichovském exilu. Pětici svých písní, kterými byly Salome, Jeřabiny, Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně a Rakovina, doprovodil tehdy pětadvacetiletý zpěvák a výjimečný básník ilustracemi, jež kreslil ve studiu křídou na tabuli. Emotivní vystoupení, plné odkazů na okupaci Československa, stálo Karla Kryla hodně sil. K působivé syrovosti a autenticitě celého záznamu přispěla i dojemná epizoda, kdy se při hraní „Bratříčka“ spletl a v angličtině žádal o nový začátek písně. Celý recitál je unikátním počinem. Vinou cenzorských zásahů na počátku sedmdesátých let minulého století se žádný podobný a takto ucelený záznam z té doby nedochoval.
Vysílání: 21.8., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 24.8., ČT art

Mollové tóny Karla Kryla
Známý písničkář nás všechny svou osobní zpovědí nutí k zamyšlení nad národní a občanskou odpovědností (1992). Připravili: J. Pokorný, R. Chochola, K. Smrž a M. Ledecký. Scénář a režie J. Moc. Rozhovor s písničkářem a básníkem Karlem Krylem (1944–1994) byl natočen v létě roku 1992, dva roky po sametové revoluci, těsně před rozdělením Československa na dva samostatné státy a téměř dva roky před jeho smrtí. Skeptický a zahořklý autor-analytik upřímně a necenzurovaně hovoří nejen o svém životě v emigraci, ale i o současnosti počátku devadesátých let, která v něm vyvolává řadu otázek. Možná ale dnešní divák z nadhledu let, která uběhla od natočení pořadu, pochopí řadu jeho výhrad k tehdejšímu vývoji lépe a ostrý analytický pohled básníka mu bude bližší. Živě jsou ve vesnické hospůdce i jinde zpívány autorské písničky. Karel Kryl strávil v politickém exilu v Německé spolkové republice přes dvacet let. Pracoval příležitostně jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let.
Vysílání: 21.8., 20.40 hod., ČT art

12.8.2019 13:08:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...