zvláštní poděkování
Volný.cz

Světový spisovatel ožívá v nové opeře ND Don Hrabal

Roman Janál  (Hrabal)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na objednávku Národního divadla vznikl 20 let po smrti slavného a oblíbeného spisovatele jedinečný projekt: opera Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal, která zaujme nejen operní nadšence, ale i milovníky dobré literatury. Titulní roli opery o Bohumilu Hrabalovi ztvární Roman Janál. Světová premiéra tohoto pozoruhodného díla se odehraje 14. prosince 2017 od 20:00 hod na Nové scéně Národního divadla.

Role Bohumila Hrabala (1914- 1997) bude pro Romana Janála prakticky jedním velkým sólem, kdy bude neustále přítomen na jevišti: „Budu se snažit naplnit a věrohodně interpretovat osobnost tak specifickou, jakou byl on v dějinách české literatury. Domnívám se, že během studování role došlo mezi mnou a osobností Bohumila Hrabala k určitému ztotožnění z hlediska životního pohledu na lidi a smysl našeho působení zde na světě. Je to určitý druh filosofie a duchovního vnímání života.“
Jako tři osudové Hrabalovy ženy se představí Yukiko Kinjo jako Múza, Jana Sýkorová jako Pipsi a Lenka Šmídová jako Matka. V opeře nechybí ani sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky posledních chvil spisovatele při pádu z okna Nemocnice na Bulovce. Sbor a Orchestr Národního divadla řídí Jan Chalupecký. Režisérkou inscenace opery je Linda Keprtová.

„Moc by mě potěšilo, kdyby na tuto operu zavítali Hrabalovi čtenáři nebo třeba i pamětníci od Zlatého tygra,“ přeje inscenaci režisérka. „Klíčové téma opery je samozřejmě sám Bohumil Hrabal. Jeho svět, jeho obrazy, které vidíme každý jinak, jeho slova, které čteme každý jinak. Opera, i když není nijak nepříjemně dlouhá, rozkrývá důležité a klíčové vztahy, které formují většinu obyčejných lidí. Vztah s matkou, vztah k opačnému pohlaví, lásky, touhy, cesta ke smrti, ať už si ji připouštíme, či nikoliv. A u Hrabala k tomu dodáváme ještě neutuchající žízeň, nejenom po pivu, ale především po obyčejném lidství, které je jeho očima to nejkrásnější a nejvzácnější, co můžeme na tomto světě potkat.“

Osobnost Bohumila Hrabala inspirovala skladatele Miloše Orsona Štědroně už podruhé: „V posledně inscenaci ´Krásné psací stroje´ uváděné Divadlem Na zábradlí se Hrabal objevuje jako jedna z hlavních postav. Prostě jsem si ho otestoval napřed na malé scéně,“ poznamenává skladatel. „Považuji ho za jednoho z největších světových spisovatelů 20. století. Hrabal je ve světě přijímán jako opravdu světový spisovatel. U nás byl konfrontován s českou malostí nejen za normalizace, ale i v devadesátých letech - vyloučení z PEN klubu. Beru premiéru své opery také jako šanci nastartovat nový hrabalovský diskurz, který se povede napříč českou společností. Ta to totiž na rozdíl od Hrabala potřebuje,“ domnívá se autor opery.
Zároveň s operou Don Hrabal připravilo Národní divadlo tematickou výstavu fotografií Pavla Štolla, který je legendou mezi divadelními fotografy a který zároveň patřil k osobním přátelům spisovatele Bohumila Hrabala. Výstava je umístěna v prostorách kavárny Nona na Nové scéně Národního divadla.

Nejbližší další operní premiérou Národního divadla bude Billy Budd Benjamina Brittena 18. a 20. ledna 2018 v režii Daniela Špinara a pod taktovkou Christophera Warda.

www.narodni-divadlo.cz

12.12.2017 19:12:25 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pan Biedermann a Žháři (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

OPERALIA Plácida Dominga

OPERALIA Plácida Dominga

OPERALIA Plácida Dominga - světová soutěž mladých zpěváků poprvé v historii v Praze.
Hlavní město Praha se ...celý článek


Opera Národního divadla. Sezóna 2015/2016

Opera Národního divadla. Sezóna 2015/2016

Opera Národního divadla. Sezóna 2015/2016
Návštěva slavnostních premiér 133. operní sezóny v historické bud ...celý článekČasopis 03 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 4. týden

Černí baroni

Černí baroni (3/11) - Námluvy
Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románů Miloslava Švandrlíka. celý článek

další články...