zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražské jaro nabízí koncerty k 70. výročí založení Státu Izrael, Leonardu Bernsteinovi a Rudolfu Pekárkovi

Sopranistka Pavla Vykopalová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražské jaro se pondělním koncertem připojuje k oslavám 70. výročí založení Státu Izrael. Když 14. května 1948 vyhlásil Izrael nezávislost, jedním z prvních umělců, kteří tam krátce po jeho vzniku zavítali, byl dirigent a skladatel Leonard Bernstein. Na srpen letošního roku připadá 100. výročí jeho narození a s Pražským jarem je spojen začátek jeho kariéry – vždyť na prvním ročníku festivalu v roce 1946 se odehrál jeho evropský debut.

V Izraeli nalezli nový domov mnozí, kteří přežili vyhlazovací program nacionálního socialismu. Na ně myslel Arnold Schönberg, když v exilu ve Spojených státech komponoval svou kantátu Ten, kdo přežil Varšavu, která pondělní koncert otevírá.
V programu následuje houslový koncert Felixe Mendelssohna Bartholdyho, jednoho z nejvýznamnějších německých skladatelů období romantismu. Narodil se do rodiny významného židovského bankéře. „Devatenácté století přineslo židovstvu dosud nepoznané liberální a tolerantní prostředí, antisemitismus však číhal v posměšných pamfletech, karikaturách, křivých pohledech a koncentroval síly k novým útokům. Snad i s vědomím jeho stále přítomného latentního nebezpečí konvertoval Mendelssohnův otec roku 1822 k protestantismu a nechal pokřtít i své děti,“ uvádí muzikoložka Vlasta Reittererová. Nacionálněsocialistická cenzura o sto let později umlčovala nejen současné skladatele, kteří rasově a ideologicky nevyhovovali, ale také skladatele minulosti; jejich díla zmizela z koncertního repertoáru, knihoven i knihkupectví a měla být odsouzena k zapomnění. To je i případ tvorby Felixe Mendelssohna Bartholdyho, jehož jméno se tak stává dalším spojovníkem programu tohoto koncertu. Sólistou bude rezidenční umělec letošního Pražského jara – Julian Rachlin.
Koncert uzavírá Bernsteinova Třetí symfonie, které dal podtitul Kaddish, použil židovskou modlitby za zemřelé. Modlitbu v hebrejštině doplnil o vlastní anglický text, skladbu dokončil roku 1963. Když 22. listopadu toho roku přišla zpráva o atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho, věnoval dílo jeho památce. Pěveckého partu této Bernsteinovy symfonie se ujme sopranistka Pavla Vykopalová, náročného partu recitátora se zhostí Vladimír Polívka.

Tímto koncertem Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomíná zároveň svého zakladatele, dirigenta Rudolfa Pekárka (1900–1974), za okupace vězněného nacisty a donuceného pod tlakem nové politické moci, která v Československu zavládla roku 1948, opustit vlast; nové uplatnění našel v Austrálii jako dirigent Symfonického orchestru v Queenslandu.

14.5.2018 01:05:45 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...