zvláštní poděkování
Volný.cz

Projekt Organik pastva pro oči i pro uši

Organik

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Podzimní Prahu rozzáří a zároveň rozezní společný audiovizuální počin dvou umělecky progresivních kulturních festivalů. Projekt Organik vznikl spojením inovativní hudební dramaturgie Strun podzimu a jedinečného vizuálního obsahu SIGNAL festivalu. Atmosféru ojedinělého zážitku na pomezí koncertu a světelné instalace ještě umocní prostor pražského kostela U Salvátora, kde můžete Organik vnímat od 11. do 13. října 2018, a to celkem dvanáctkrát.

Hudební složku pro instalaci Organik vytváří živě na chrámových varhanách kostela U Salvátora varhanice Katta. Jedná se o sugestivní, hypnotizující zvukovou krajinou, jejíž progresivní až vesmírný sound přitom pochází výhradně ze zvukových možností klasických chrámových varhan U Salvátora. Diváci budou nejspíš na pochybách, zdali ještě slyší zvuky varhan, nebo se jedná o syntetizátor. „Projekt Organik je však unikátní právě tím, že všechny zvukové efekty vznikají analogově pomocí mechanické traktury a rejstříků varhan,“ říká Katta před premiérou Organiku.
Katta svou interpretací ráda přenáší hudbu mimo vžité představy o varhanních koncertech a ukazuje, jak moderně může tento klasický majestátní nástroj znít v 21. století. Osobitá umělkyně komponuje vlastní skladby, v nichž často využívá svůj hlas. Spolupracovala s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, ale i s českým muzikantem Davidem Kollerem. Jako varhanice a cemballistka koncertovala s předními orchestry, k jakým patří například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Zurich Chamber Orchestra, Anima Eterna a další. Její talent mohlo ocenit publikum ve významných katedrálách, mimo jiné v Pasově nebo Londýně.

Světelnou složku projektu Organik vytvoří mladá kreativní skupina BLOK_4. V centru zájmu čtyř umělců je propojování světla, prostoru a času, ve svých audiovizuálních a light designových realizacích také rádi kombinují moderní technologie s nostalgickými prvky. SIGNAL festival objevil pro svůj program BLOK_4 loni díky výzvě SIGNAL Calling. Ta vyhledává zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem a neotřelým způsobem upozorňují na zajímavá místa na území Prahy.
V minulém ročníku kreativní čtveřice zaujala instalací Hladina. V rámci projektu Organik propojí oltář, k němuž budou diváci sedět čelem, s varhany za jejich zády, a to pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla. Přítomní se tak mohou těšit na unikátní kinetickou instalaci proplouvající chrámovou lodí a světelně pulzující v rytmu varhanní hudby.
Šestý ročník SIGNAL festivalu ozvláštní Prahu od 11. do 14. října 2018. Organik je součástí doprovodného programu. Návštěvníky rozechvěje po tři večery, každý večer se uskuteční čtyři zhruba půlhodinová představení. První z nich začíná vždy v 19:00 hod, další pak v každou celou hodinu.

24.9.2018 17:09:00 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Festivaly

Letní slavnosti staré hudby oslaví dvacáté narozeniny

Večer pro krále

Už jen pár dní zbývá do doby, kdy Letní slavnosti staré hudby zažehnou dvacet svíček na pomyslném narozeninové ...celý článek


Mezinárodní festival Prague Proms 2019

Ramón Vargas

Mezinárodní festival Prague Proms v rámci 15. ročníku nabídne koncerty klasické, filmové i jazzové hudby v int ...celý článek


TANEC PRAHA zakončí o víkendu francouzský akrobat

Tentative approaches to a point of suspension

31. ročník festivalu TANEC PRAHA vrcholí. Ve dvou gala večerech ho slavnostně zakončí francouzský choreograf a ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu (1/7)
Průkopníci kinematografie, 1889–1907. Americký dokumentární cyklus. Sedmidíln celý článek

další články...