zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

Zahajovací koncert 123. sezony České filharmonie
Z pódia pražského Rudolfina zazní Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení G. Mahlera. Účinkují: Ch. Karg, E. Kulman, Pražský filharmonický sbor a Česká filharmonie, za řízení jejího nastupujícího šéfdirigenta a hudebního ředitele S. Byčkova. Režie televizního přenosu U. Feudel (Premiéra). Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ byla jako celek poprvé provedena 13. prosince 1895 v Berlíně. „Mahlerova symfonie dobyla u širokého obecenstva vskutku neobyčejného a pravého úspěchu. Jistě se asi mnohému posluchači nezalíbila, avšak největší části těch, kdo ji vyslechli, připravila neobyčejné potěšení a byla jim zjevem osvěžujícím, lákajícím na nové, dosud netknuté cesty“, napsal autor kritiky Oskar Eichberg. V Národních listech byl 28. prosince 1895 otištěn fejeton českého skladatele Josefa Bohuslava Foerstra: „Symfonie c moll (číslo II) Gustava Mahlera ukázala se být dílem tak vzácné umělecké ceny, že neváháme o ní zpraviti české čtenáře tím spíše, jelikož Mahler je rodem Čech, z Humpolce, a prozrazuje tento svůj český původ také ve své hudbě...“
Pražské premiéry se 18. prosince 1903 ujal vynikající český dirigent a skladatel Oskar Nedbal s Českou filharmonií, posílenou o hráče orchestru Nového německého divadla. Dnešní provedení bude řídit nový šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.
Vysílání: 10.10., 20.20 hod., ČT art

Weilerstein, Netopil a Česká filharmonie
Ve hvězdném obsazení zazní skladby D. Šostakoviče, A. Dvořáka a E. Elgara. Režie T. Šimerda (Premiéra). V Koncertě pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur Dmitrije Šostakoviče se na pódium České filharmonie vrací špičková sólistka Alisa Weilerstein. Opět budeme moci obdivovat její skvělou techniku a spontánní muzikálnost. Ve své dosavadní kariéře vystupovala se všemi předními orchestry v USA a v Evropě s dirigenty jako např. Gustavo Dudamel, Christoph Eschenbach, Alan Gilbert, Marek Janowski, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Lorin Maazel, Zubin Mehta nebo David Zinman. Horlivě propaguje novou hudbu a vystupuje na významných hudebních festivalech po celém světě, jako je například festival v Aspenu, Edinburghu, Jeruzalémský festival komorní hudby, letní festival La Jolla, Mostly Mozart, Salcburský festival, Šlesvicko-holštýnský festival a festivaly Tanglewood a Verbier. Kromě svých sólových a recitálových koncertů se Alisa Weilerstein také pravidelně věnuje komorní hudbě. Tomáš Netopil vystudoval hru na housle a poté dirigování, jemuž se věnoval jak doma v České republice pod vedením Jiřího Bělohlávka, tak na Královské hudební akademii ve Stockholmu u Jormy Panuly. Po celém světě diriguje nejen symfonickou hudbu, ale i operu. Řídil úspěšné janáčkovské inscenace Věc Makropulos (Vlámská opera v Antverpách), Příhody lišky Bystroušky (Semperova opera v Drážďanech, Vídeňská státní opera) a Káťu Kabanovou (Vídeňská státní opera) a také Dvořákovu Rusalku (Vídeňská státní opera). Vedle těchto českých děl dirigoval v posledních sezonách také Busoniho Doktora Fausta (Semperova opera v Drážďanech), Mozartovu operu Cosi fan tutte (Vídeňská státní opera) či Halévyho Židovku (Vlámská opera). Vedle svého působení v proslulých operních domech dirigoval Tomáš Netopil řadu orchestrálních těles. Patří mezi ně Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Staatskapelle Dresden, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu v Lipsku, Berlínský rozhlasový symfonický orchestr, Orchestr berlínského Konzerthausu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr a řada dalších. Za dirigentským pultem České filharmonie poprvé stanul v roce 2007 a poté se k orchestru vrátil ještě dvanáctkrát – naposledy v roce 2015, kdy dirigoval novoroční koncert. Stejně jako jeho kolega Jakub Hrůša byl Tomáš Netopil v říjnu roku 2017 jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie.
Vysílání: 14.10., 20.20 hod., ČT art

1.10.2018 09:10:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...