zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Gershwin – americký vzor

Gershwin – americký vzor

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Gershwin – americký vzor
Rapsódií v modrém, Američanem v Paříži, operou Porgy a Bess prolomil zažité konvence a objevil nový svět klasické hudby (2018). Ve francouzském dokumentu o nejslavnějším americkém skladateli meziválečných let hovoří M. Tilson Thomas, M. Feinstein, N. André, M. Clague a další. Scénář a režie Jean-Frédéric Thibault. V červenci 1925 věnoval časopis Time Magazine poprvé za svou existenci přední stranu Georgi Gershwinovi, jehož označil za největšího žijícího amerického skladatele.

Hudebně i svou osobností je symbolem možného úspěchu a modelovým příkladem splnění amerického snu, v němž triumfuje nepatrný ruský Žid s chabými hudebními studiemi, který pozná slávu a bohatství díky svému talentu, práci a průraznosti. Světový úspěch Rapsódie v modrém jakož i desítky písní, které si prozpěvuje celá Amerika a Evropa, vysvětlují tyto pocty.
Je také prvním skladatelem, vzešlým z broadwayských hudebních komedií, který se pokusil proniknout do uzavřeného světa klasické hudby. Se čtyřmi díly ohromil Gershwin, jinak zhotovovatel populárních písní, návštěvníky koncertních síní. Přes přísná omezení jim vnutil jazzové rytmy ve svých orchestrálních skladbách.
Kompozice, jako jsou Rapsódie v modrém, Klavírní koncert F dur, Američan v Paříži, vyvolaly veřejnou polemiku a rozdělily obecenstvo na dva tábory.
Svým hudebně dramatickým dílem Porgy a Bess destabilizuje Gershwin uzavřený operní svět a vyhlásí válku tradici tím, že uvede první jazzovou zpěvohru na scéně, kde v obsazení jsou výlučně černoši. Umírá předčasně ve věku 38 let v roce 1937 a odnáší s sebou poslední záblesky bláznivých let. Plachý i chvástavý, imigrant a zároveň americký symbol, pro někoho ne dost jazzový, pro druhého nepříliš klasický, oslavovaný svými současníky a v neustálém hledání autentičnosti je George Gershwin paradoxem stejně jako jeho hudba, nezařaditelná, multikulturní a pokaždé fascinují. Nad tím vším se zamýšlí v poutavém francouzském dokumentu režisér a scenárista Jean-Frédéric Thibault.
Vysílání: 15.4., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 19.4., ČT art

5.4.2021 10:03:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické celý článek

další články...