zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 13. týden

Z filmu Zvoník u Matky Boží

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tomáš Kosta
Na životním osudu Tomáše Kosty, řediteli významného německého nakladatelství Bundverlag, by se daly názorně předvést dějiny střední Evropy po první světové válce. Narodil se v rodině židovského profesora německého gymnázia v Praze, jeho rodiče se rozvedli, otec odešel do anglické emigrace, což matka s dětmi už nestihla. Šestnáctiletý Tomáš Kosta byl roku 1941 deportován do Osvětimi. Tam vstoupil do komunistické strany a zřejmě díky tomu koncentrák přežil, protože komunisté své lidi přesouvali tam, kde se přežít dalo. Konec jeho komunistickým ideálům učinil rok 1951, kdy byli oba jeho rodiče zatčeni. Po invazi Kosta emigroval a velice záhy získal místo ředitele v německém Bundverlagu. K tomuto nakladatelství přitáhl hvězdy německé literatury a vydával tu i české disidenty.
Vysílání: 29.3., 16.55 hod., ČT2; Opakování: 30.3., ČT2.

Česko jedna báseň: Igor Malijevský
Básník, publicista a fotograf Igor Malijevský (1970) vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy, souběžně studoval filosofii. Poté se živil jako správce sítě, vyučoval fyziku a tvůrčí fotografii na základní škole, pracoval jako redaktor Literárních novin.
Malijevského knižní prvotina, obsáhlá básnická sbírka Bělomorka, v sobě nese silný rytmus a melodii, autorovy rozsáhlé výpravné texty - psané volným, jen občasně či spíše nenáhodnou náhodou rýmovaným veršem - mají blíž k písni, ke kainarovskému blues než k poezii. Igor Malijevský je ve svých básních - a stejně tak v černobílých fotografiích, které jeho slovesnou tvorbu paralelně ilustrují a dotvářejí - smutným, často sebeironizujícím staromilcem; ale nelamentuje nad novou dobou, ani nementoruje, jsou mu vzdálená agresivní básnická gesta. V roce 2005 Malijevský debutoval jako prozaik, knihou Družba, v níž se jako políčka poetického filmu pomalu odvíjí autorův osobní život v letech 1997–2005.
Vysílání: 30.3., 13.31 hod., ČT2; Opakování: 06.4., ČT2.

Ještě jsem tady - Dagmar Steinová
Překladatelka Dagmar Steinová prožila život plný zvratů, dá se říci, že i dobrodružství. Patří ovšem k těm, kteří vyplnili život prací a o svém soukromí na veřejnosti příliš nehovoří. Narodila se v židovské lékařské rodině, díky prozíravosti rodičů a s velkou dávkou štěstí přežila stejně jako celá rodina válku, a už během války začala pracovat jako novinářka. Přesto, že toužila následovat rodiče v lékařské profesi, medicínu nikdy nevystudovala. Jako redaktorka Odeonu a v časech normalizace jako tlumočnice především stále překládala - má na svém kontě desítky titulů. A bez ohledu na svůj věk pracuje dodnes. V tomto dílu cyklu Ještě jsem tady se setkaly dvě racionálně uvažující ženy, překladatelka a spisovatelka. Jejich rozhovor je důkazem toho, že k odpovědnému a hodnotně prožitému životu je kromě trochy štěstí potřeba především velké pracovitosti, osobní odvahy a síly neklesat na mysli, i když to nebývá snadné.
Vysílání: 31.3., 16.55 hod., ČT2; Opakování: 01.4., ČT2.

Čtenářský deník... Hana Lundiaková: Vrhnout
Hana Lundiaková, spisovatelka a harmonikářka ve své knize Vrhnout shrnula drobné, z větší části dosud nezveřejněné prózy. Jejich děj je nesen svébytnými obrazy, na příběh často rezignují, důležitější je vytvoření atmosféry, pozornost je upřena na detaily a jazyk, jehož objevné užívání je nejvýznamnější složkou její poetiky. Tuto komplikovanou prózu představí stavební inženýr, textař a zpěvák skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen.
Vysílání: 02.4., 13.10 hod., ČT2; Opakování: 03.4., ČT2., 08.4., ČT2.

Filmové návraty Zvoník u Matky Boží
Středověká Paříž. Krásná cikánka Esmeralda, svobodná, volnomyšlenkářská dívka, je jako čarodějnice pronásledována rozvášněným davem. Útočiště nalezne v pevných zdech chrámu Notre-Dame. V temných chodbách a zákoutích žije alchymista Frollo, který k sobě připoutal znetvořeného zvoníka Quasimoda. Frollo potlačuje svou vášeň k Esmeraldě, Quasimodo se k ní bojí pro svou ošklivost přiblížit. Esmeralda má však oči jen pro krásného Phoeba, avšak velká láska končí tragédií. Stejnojmenné drama Victora Huga bylo několikrát zfilmováno. Francouzský režisér Jean Dellanoy si pozval ke spolupráci známého spisovatele a scenáristu Jeana Auranche a básníka Jacquese Prevèrta.
Vysílání: 02.4., 16.40 hod., ČT2.

Filmový klub Most osudu
Filmová adaptace románu Thorntona Wildera Most svatého Ludvíka Krále se odehrává v 18. století v peruánské Limě. Tragická nehoda, při níž se do propasti zřítí lanový most, si vyžádá pět lidských životů. Kněz Juniper se chce dozvědět více o těchto nešťastnících a pátrá po příčinách, které je dovedly k osudnému mostu. Na základě zjištěných informací se snaží posoudit, jestli se jednalo o boží záměr nebo pouze o nešťastnou náhodu. Ptá se, zda existuje ve vesmíru plán pro běh lidského života. Za své smělé bádání a kladení otázek je však inkvizicí souzen jako kacíř.
Tvůrci ve výpravném historickém melodramatu vyprávějí příběhy obětí i těch, kteří jejich životy ovlivnili. Předkládají filozofická témata a zároveň zpestřují děj milostnou romantikou. Prostřednictvím Juniperova bádání se v ději objevují věčné otázky. Které události v našich životech jsou výsledkem našich činů a rozhodnutí? A které řídí osud, pokud vůbec něco takového existuje? Zajímavý scénář podtrhují skvělé výkony hvězdného hereckého ansámblu.
Vysílání: 03.4., 21.25 hod., ČT2.

28.3.2011 23:03:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Gogolova Ženitba se vrací do NdB

Ženitba (NdB)

Úředník ve vysoké funkci Ivan Podkolesin ve zralém věku po zralé úvaze pomyslí na manželský stav. Ale nebýt je celý článek

další články...

HUDBA

Jana Kirschner vydává nové album

Přebal alba

Oceňovaná zpěvačka a skladatelka přichází s dlouho očekávaným novým albem Obyčajnosti. Je oslavou všedních dnů celý článek

další články...