zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Odešla Elizabeth Taylorová – zářivá hvězda 20. století

Odešla Elizabeth Taylorová – zářivá hvězda 20. století

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(27. února 1932 - 23. března 2011)
Obklopena svými čtyřmi dětmi, zemřela v Los Angeles jedna z nejzářivějších filmových legend 20.století, sex-symbol doby. Pozornost si získávala nejen svým hereckým uměním (během své dlouhé kariéry natočila na sedmdesát filmů), ale také svým osobním životem, jehož součástí bylo sedm manželství. Až do pozdního věku se znovu a znovu objevovala v médiích, její život byl podrobován pozorování pod drobnohledem. „Má matka byla neobyčejná žena, která naplno prožívala všechny okamžiky života, s velkou vášní, humorem a láskou,“ řekl její nejstarší syn Michael v prohlášení pro televizní stanici ABC News. „I když její odchod je pro lidi, kteří ji měli rádi, nezhojitelnou ranou, zůstane nám svým životem velkou inspirací navždy. Její pozoruhodná práce ve filmu, úspěšná kariéra podnikatelská, ale i její neúnavná angažovanost v boji proti AIDS, to vše jsou věci, kvůli kterým na ni jsme po právu hrdí. Uvědomujeme si, že díky naší mámě byl svět, ve kterém žila, lepší. Její dědictví nikdy nezmizí, její duch nás bude nadále doprovázet životem a její láska bude žít navždy v našich srdcích.“

Elizabeth Rosemond Taylorová se narodila americkým rodičům v Londýně, kam otec přijel, aby zde založil galerii. Matka, před svatbou divadelní herečka, na vlastní kariéru rezignovala, ale své ambice posléze vložila o to usilovněji do kariéry své dcery. Po návratu do USA, v roce 1939, se usadili v Los Angeles. A zanedlouho hezká holčička, která byla od malička trénována v umění tanečním i hereckém, podstoupila konkurs před kamerou. Poté byl podepsán kontrakt s Universal Studios a malá Elizabeth se ve svých deseti letech (1942) poprvé objevila ve filmu There´s One Born Every Minute. Po roce studio kontrakt zrušilo a ona přešla k MGM. Jejím prvním zdejším filmem byla legendární Lassie se vrací. Po několika menších rolích přišel trhák O velkou cenu (1944), který vydělal 4 mil. dolarů. Ve svých patnácti pak zazářila ve filmu Life with Father (1947). Od dětských rolí plynule přešla k mladým krásným dívkám, které ztvárnila v několika filmech střídavé kvality. I když byla několikrát nominována na Oskara, ¨vytoužené sošky se ještě dlouho nedočkala. Kupodivu ji nezískala za hlavní roli v Kočce na rozpálené střeše (1958), ani o rok později za film Náhle, loňského léta, ale až v roce 1960 za film Telefon Butterfield 8. Po odchodu od MGM (věnovala se v té době mateřským povinnostem) se vrátila k filmování velkofilmem Kleopatra (1963), který se zapsal do dějin jako nejdražší snímek své doby, ona sama získala tehdy závratný honorář milion dolarů a seznámila se tu se svou osudovou láskou Richardem Burtonem, který se stal nejen jejím filmových a divadelním partnerem, ale 2 x také manželem. Hráli spolu ve filmech Vlivní lidé, Písečný ptáček, Kdo se bojí Virginie Woolfové a Zkrocení zlé ženy. Především postava Marthy z Albeeho Kdo se bojí (1966) je filmovými odborníky považována za vůbec nejlepší její výkon, za který po právu získala druhého Oskara. I když rozhodně neměla nouzi o filmové nabídky, žádný snímek už nedosáhl takového věhlasu jako filmy z 50. a 60.let. Nejlepším filmem dekády 80.let bylo Rozbité zrcadlo, podle detektivního příběhu Agathy Christie.

V té době debutovala na divadlení scéně na Broadwayi ve hře Lillian Hellmanové Lištičky, za roli získala nominaci na Tony Award. V roce 1981 pak vystupovala v Kennedy Centre v New Yorku po boku pozdějšího prezidenta Ronalda Reagana. V roce 1983 se stala spoluzakladatelkou divadelní skupiny Elizabeth Taylor Theatre Group, která uváděla klasické hry anglosaského repertoáru, nejznámější byly Soukromé životy Noela Cowarda, v nichž hrála s Richardem Burtonem.

Elizabeth Taylorová se však neobjevovala v médiích pouze ve spojení se svými milostnými aférami a hvězdnými filmovými rolemi, ale také v souvislosti s charitativní činností. Po smrti přítele Rocka Hudsona v roce 1985, začala kampaň na podporu obětí AIDS. V roce 1999 se jí podařilo shromáždit50 mil. dolarů na výzkum v oblasti AIDS. The Academy of Motion Picture Arts and Sciences jí v roce 1993 udělila Jean Hersholt Humanitarian Award.

V 90.letech se začal věnovat podnikání, vyvinula úspěšnou řadu voňavek. V průběhu života ji trápily především problémy s tloustnutím, podstupovala neustále drastické diety. V roce 1997 podstoupila úspěšné odstranění mozkového nádoru. V roce 1999 jí byl královnou Alžbětou II. udělen šlechtický titul „Dame“.

Elizabeth Taylorová zemřela po dlouhé nemoci v 79 letech a dokázala na sebe svérázným způsobem upozornit i po své smrti – jejím posledním přáním bylo, aby pohřební obřad začal o čtvrt hodiny později (aby lidé řekli, že přišla pozdě i na svůj vlastní pohřeb). Velkolepý pohřeb v přísně střeženém mauzoleu hřbitova se nesl v židovském duchu. Elizabeth totiž po tragické smrti manžela Marka Todda a před sňatkem s Eddiem Fisherem konvertovala k judaismu. Přijala hebrejské jméno Elisheva Rachel, a i když za to sklidila mnohé posměšky, svou víru prý brala velmi vážně. Filmová ikona 20.století jistě nebude zapomenuta, význam i rozsah její filmové práce i hvězdný statut jí zajistil nesmrtelnost.

29.3.2011 02:03:40 JaSop | rubrika - Medailony