zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní přehlídka Pražské Quadriennale

Mezinárodní přehlídka Pražské Quadriennale

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jedinečná přehlídka scénografie z celého světa se už od poválečných let ve čtyřletých intervalech pořádá v Praze. Letošní Pražské Quadriennale, pořádané od 16. - 26. června 2011, by mělo být rozsahem doposud největší. Cílem je ukázat scénografii jako jedinečný obor, který dnes už zdaleka neprezentuje jen pomocnou složku divadelních představení, ale je sám o sobě uměním. Organizátoři jej označují za festival barev, zvuků, vůní i chutí. Na ploše více než 35 000 m2 bude až do 26. června koncentrováno to nejlepší ze světového divadla, designu, architektury nebo módy. Během jedenácti dní PQ nabídne na čtyři stovky nejrůznějších akcí, kterých se účastní tisíce umělců či teoretiků z celého světa. „Rozsahem je Pražské Quadriennale zřejmě největší letošní kulturní událostí v hlavním městě. Mnohem podstatnější je ale otevřenost akce vůči všem skupinám návštěvníků - od nejmenších dětí, přes třeba jen nahodilé návštěvníky divadel a galerií až po lidi s hlubším zájmem o současnou kulturu, říká Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale 2011.

PQ v pěti hlavních sekcích a stovkách akcí s účastí jednoho až několika set performerů, včetně desítek doprovodných výstav nebo divadelních představení, oslovuje profesionály, ale třeba i zájemce o kulturu či cestování. Mnohé ze zhruba šesti desítek prezentací jednotlivých zemí vycházejí z historie či náboženství a jde o spektakulární projekty – takové nabídnou například Mexiko, Chile nebo některé asijské státy útočící na všechny divákovy smysly. Prostor dostanou však i autoři scén či světelných parků pro hvězdy šoubyznysu jako Lady Gaga nebo Pet Shop Boys. Přehršli nabídky pro rodiny s dětmi a zájemce o současné umění v jeho nejširší podobě doplňuje ryze odborná rovina vyjádřená třeba tím, že na PQ pokaždé vznikne nebo je divadelními teoretiky přijato několik neologismů pro nové fenomény v současné divadelní produkci.
„Nejhojněji samozřejmě zůstává zastoupeno divadlo. Troufáme si dokonce říci, že nabízíme to nejzajímavější z aktuální divadelní produkce, byť by byla na PQ zastoupena jen fragmentem,“ líčí Sodja Lotker, umělecká ředitelka Pražského Quadriennale, podle níž je dalším spojujícím prvkem celého programu jeho živost, variabilita či interaktivita směrem k návštěvníkům. Ti si budou moci jednotlivá scénografická prostředí nejen prohlédnout, ale i poslechnout, osahat, vstoupit dovnitř a cele se do nich ponořit. Nejlépe to lze ilustrovat na originálním labyrintu / instalaci 30 boxů na Piazzettě Národního divadla s každodenním uměleckým programem i místy pro příjemné a inspirativní strávení času.
Hlavním „stanem“ PQ bude Veletržní palác – Národní galerie, kde se v šesti desítkách expozic představí Sekce zemí a regionů, z nichž mnohé chystají pro návštěvníky neobvyklé interkativní zážitky (např. Nový Zéland plánuje devítimetrové „provaziště“, jež se bude měnit každou hodinu zásahy zúčastněných umělců a designérů, Kanada udiví elektronickým divadélkem s 24 plošinami, 60 motory a robotizovanými předměty, které sestavil vědecký tým, Finsko láká na minifestival s denním programem).
Českou republiku bude reprezentovat expozice nazvaná Divadlo jako zážitek. Expozice bude simulovat zážitek ze skutečné návštěvy divadelního představení. A to ze všech úhlů pohledu. Návštěvník bude mít díky originálnímu nápadu možnost vidět divadelní představení jak z pohledu interpreta či tvůrce, tak i běžného návštěvníka.
Ještě odvážnější v obrazu nejaktuálnějších trendů v divadle, performance a práci s prostorem bude Studentská sekce. Kostýmy vytvořené z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic pak zaplní výstavu Extrémní kostým. Všechny expozice ve Veletržním paláci protkají nápaditě připravené trasy a programy pro nejmenší návštěvníky v rámci PQ dětem.
Jak může vypadat prostor pro divadlo v 21. století, bude ke zhlédnutí v Pražské křižovatce v rámci Architektonické sekce (např. Švédsko bude prezentovat projekt využívající budovu prvního švédského nukleárního reaktoru). Česká republika bude zastoupena projektem s názvem Zrcadlení: Nové katedrály kultury pro Plzeň - Evropské město kultury 2015. Ten se věnuje dvěma doposud nerealizovaným projektům. Na jedné straně projektu nového divadla v blízkosti historického centra Plzně a na straně druhé konverzi památkově chráněného areálu bývalého pivovaru Světovar na kulturní a rezidenční centrum.
Živá výstava na Piazzettě Národního divadla pod názvem Intersekce: Intimita & spektákl v labyrintu 30 boxů s barem, nočním kinem, terasami i odpočinkovými moly nabídne intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění (lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a sekvence divadelních i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění). Právě zde se představí významné osobnosti světového umění: například nejvýznamnější současná scénografka a spolupracovnice režiséra Christopha Marthalera Anna Viebrock, tvůrčí dvojice Ilya a Emilia Kabakovovi, choreograf a tanečník Josef Nadj, soubory Societas Raffaello Sanzio v čele s obdivovaným Romeem Castelluccim či Abbey Theatre, výtvarníci Josef Bolf a Nathaniel Mellors.
Na Nové scéně Národního divadla našel svou základnu projekt Světlo a zvuk. Výstava světelného designu divákům představí práce dvaceti pěti světově uznávaných výtvarníků. V rámci projektu pak proběhnou zvukové prezentace a přednášky předních zvukových a světelných designérů.
V budově DAMU, se soustředí na dva tisíce studentů a pedagogů, kteří se zapojí do řady scénografických tvůrčích dílen, v nichž se zaměří na témata a formy, které umělecké školy mnohdy opomíjí. Proběhne zde totiž vzdělávací projekt Scenofest určený všem studentům uměleckých škol.
Kromě toho ožijí divadlem i další prostory. Pod Letenskou plání směrem ne Staroměstskému náměstí se uskuteční 21. června Intervence pro stovky performerů the tears of stalin z dílny slavné německé režisérky Claudie Bosse. Maďarský soubor Krétakör se s první částí Trilogie Krize / Část 1: jp.co.de usídlil v bývalé budově vydavatelství Rudého práva. Opera Národního divadla se nastěhuje do bývalé vývařovny v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice s operou Philipa Glasse Les enfants terribles pod režijním vedením Alice Nellis.

20.6.2011 20:06:44 JaSop | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Výstavy

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek


Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Jediný vzpomínkový koncert Nadi Urbánkové

Jana Fabiánová v Lucerně

Desítky zpěváků, hudebníků, moderátorů a herců - ale především jejich přátel, zavzpomíná v Lucerně na Naďu Urb celý článek

další články...