zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Knížák míří do UFFA

Knížák míří do UFFA

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Společenské centrum Uffo chystá další překvapivý kulturní počin. Projekt nesoucí název INTERMEDIÁLNÍ ATELIÉR PROF. MILANA KNÍŽÁKA, se řadí k nejvýznamnějším událostem letošní výstavní sezóny Galerie Uffo. Své působení na Akademii výtvarných umění v Praze předvede Knížák spolu se svými studenty. Tento český výtvarník, hudebník a performer, jenž se významně zapsal do dějin současného českého umění, se během nadcházejícího měsíce představí v Uffu hned ve dvou rolích.

Výstava ateliéru intermediální tvorby profesora Milana Knížáka je dalším z řady zajímavých projektů, které Galerie Uffo pořádá. „Možná se budu opakovat, ale právě způsob tvorby i instalace výstavy, takříkajíc Uffu na míru, je přesně tím, co zde chceme dělat a děláme, a co funguje,“ uvedl ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík.
Idea uspořádat tuto výstavu vznikla zhruba před rokem, konkrétní obrysy pak začala získávat na jaře. „Pana profesora jsme s naší kurátorkou Paulinou Skavovou, která byla jeho studentkou v posledním ročníku akademie, navštívili v jeho ateliéru na AVU během jarních měsíců. Musím říci, že ačkoli to nebyla návštěva dlouhá, byla velmi inspirativní a příjemná. Studenti hráli na různé originální a neobvykle vypadající nástroje, takže na mě okamžitě dýchla zdravá tvůrčí atmosféra. Kromě samotné výstavy jsme domluvili i provedení divadelní hry, kterou pan Knížák napsal a spolu se svými studenty nazkoušel. Její inscenace proběhne dvaadvacátého září,“ uvedl dále Kasík.
Intermediální školu na Akademii výtvarných umění v Praze založil profesor Milan Knížák při rekonstrukci Akademie na začátku roku 1990. Tehdy přišel na AVU na přání studentů, kteří ho drtivou většinou zvolili svým rektorem a po řadě politických potíží a opakovaných volbách byl jako rektor uznán i státem. Knížák chtěl aktivity Akademie co nejvíce rozšířit, a to jak v oblasti tradiční i klasické výuky, tak i do široké oblasti nových médií, o kterých tehdejší AVU vůbec neuvažovala. „Intermedialitu jsem pro potřebu mého ateliéru definoval jako volný pohyb mezi médii. V žádném případě se nekryje s multimediálností, která je chápána jako propojení různých médií v jednom díle. Volný pohyb znamená, že vedle klasických disciplín, jako je tvorba obrazu a sochy, mohou žáci používat video a počítač jako samostatné disciplíny. Studenti mohou tvořit instalace (a to i z velmi netradičních prvků), mohou jako regulérní součást studia používat i literární, hudební či divadelní formy, mohou uvažovat o architektuře, mohou samozřejmě tvořit i multimediální  projekty, atp. To znamená, že všechny známé i neznámé oblasti jsou jim rovnocenně otevřeny a jsou rovnocenně akceptovány,“ vysvětlil Knížák.
Vernisáž výstavy proběhne za účasti Milana Knížáka 23. srpna v 18 hodin. Navštívit ji bude možno do sedmadvacátého září. V rámci dernisáže, dne 22. září v 19 hodin, pak představí Knížák v Uffu svou divadelní hru Orbis Pictus aneb putování politika.

22.8.2011 18:08:20 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...