zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Portréty a zátiší malířky Hany Puchové

Hana Puchová, Tři sestry, 2009

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malířka, ilustrátorka, pedagožka a přitom stále širší veřejností dosud neobjevená Hana Puchová je s ostravským výtvarným životem spojená od konce osmdesátých let minulého století. Galerie výtvarného umění v Ostravě představí Hanu Puchovou nejen jako skvělou portrétistku a autorku velmi osobitých zátiší, ale především jako malířku, jejíž tvorba je dosud málo zmapovaná a přitom obstojí i u zahraniční konkurence. Nemá ateliér, vystavuje málo, přesto má co říct.
V úterý 20. června bude v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zahájena výstava Hany Puchové s názvem Pevné vazby. Expozici za účasti ostravské malířky zahájí kurátorka Renata Skřebská a Jiří Jůza, ředitel GVUO. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 3. září 2017.

Pomyslný výtvarný dluh vůči Haně Puchové vznikl už v průběhu devadesátých let. Zatímco většina jejích vrstevníků pokračovala ve své tvorbě v Praze i zahraničí, Hana zůstala doma v Ostravě. Neměla potřebu své umění propagovat na oficiální scéně, směřovala k undergroundu. Malovala pro radost, portrétovala a dodnes portrétuje své přátele, většinou známé osobnosti výtvarné ostravské scény, a dnes už i jejich děti. Z těch nejznámějších můžeme zmínit portréty Jiřího Surůvky, Petra a Pavla Hruškových, Ilony Rozehnalové, Jiřího Šiguta, bratrů Balabánových, Aleše Hudečka a dalších. Věnuje se dětem ve škole, kde učí, a tvoří doma v obýváku.
Expozice prezentuje přes padesát autorčiných maleb. Z toho sedm z nich vzniklo krátce před otevřením výstavy. Zmínit můžeme například portréty Olinka a Ela, Jiří a Nina nebo zátiší Kámen či Samsung. Představena jsou nejčastější téma – portréty a zátiší, která malířka zpracovává v rozsáhlých cyklech. Kromě nich se autorka dlouhodobě věnuje také pokojům a bytům. „Jsou to sondy do intimity každého jedince formou výmluvné zkratky. Mohou v nás evokovat holčičí byty pro panenky,“ doplňuje kurátorka Renata Skřebská a pokračuje „Vynikají kompoziční přehledností a zároveň v sobě nesou nezastupitelnost konkrétního člověka, ale také biedermeierovské kouzlo bizarnosti věcí, které doma s láskou hromadíme.“

Hanu Puchovou mezi prověřené umělce zařadila výstava, která se v roce 2008 uskutečnila v Brně. „Šťastnou okolností bylo zařazení Hany Puchové do mezinárodní přehlídky současné malby z Česka, Slovenska a Německa, kde její dva obrazy vynikly i v bezprostřední konfrontaci – tehdy s díly Christiana Macketanze,“ vzpomíná Pavel Netopil, kurátor a blízký přítel Hany Puchové.
Svými ilustracemi autorka doprovodila knihy ostravských spisovatelů i básníků Jana Balabána, Petra Hrušky a Nadi Čvančarové, ale také publikaci pro děti Můj Golem Marka Tomana, která byla v roce 2010 nominována na cenu Magnesia Litera.
Výstavu doprovází i výpravná publikace, která kromě textu kurátorky obsahuje také rozsáhlé soupisy a reprodukce autorčiných prací i výstav. Autorem textů je kurátorka výstavy Renata Skřebská a Pavel Netopil. Součástí výstavy jsou také vzdělávací programy pro školy i veřejnost. V pátek 21. července se uskuteční komentovaná prohlídka a brunch za účasti autorky, ve čtvrtek 17. srpna pak workshop s malířkou.
V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 40 korun a zlevněné 20 korun, volný vstup pro seniory a v neděli.

19.6.2017 17:06:43 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...