zvláštní poděkování
Volný.cz

Portréty a zátiší malířky Hany Puchové

Hana Puchová, Tři sestry, 2009

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malířka, ilustrátorka, pedagožka a přitom stále širší veřejností dosud neobjevená Hana Puchová je s ostravským výtvarným životem spojená od konce osmdesátých let minulého století. Galerie výtvarného umění v Ostravě představí Hanu Puchovou nejen jako skvělou portrétistku a autorku velmi osobitých zátiší, ale především jako malířku, jejíž tvorba je dosud málo zmapovaná a přitom obstojí i u zahraniční konkurence. Nemá ateliér, vystavuje málo, přesto má co říct.
V úterý 20. června bude v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) zahájena výstava Hany Puchové s názvem Pevné vazby. Expozici za účasti ostravské malířky zahájí kurátorka Renata Skřebská a Jiří Jůza, ředitel GVUO. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 3. září 2017.

Pomyslný výtvarný dluh vůči Haně Puchové vznikl už v průběhu devadesátých let. Zatímco většina jejích vrstevníků pokračovala ve své tvorbě v Praze i zahraničí, Hana zůstala doma v Ostravě. Neměla potřebu své umění propagovat na oficiální scéně, směřovala k undergroundu. Malovala pro radost, portrétovala a dodnes portrétuje své přátele, většinou známé osobnosti výtvarné ostravské scény, a dnes už i jejich děti. Z těch nejznámějších můžeme zmínit portréty Jiřího Surůvky, Petra a Pavla Hruškových, Ilony Rozehnalové, Jiřího Šiguta, bratrů Balabánových, Aleše Hudečka a dalších. Věnuje se dětem ve škole, kde učí, a tvoří doma v obýváku.
Expozice prezentuje přes padesát autorčiných maleb. Z toho sedm z nich vzniklo krátce před otevřením výstavy. Zmínit můžeme například portréty Olinka a Ela, Jiří a Nina nebo zátiší Kámen či Samsung. Představena jsou nejčastější téma – portréty a zátiší, která malířka zpracovává v rozsáhlých cyklech. Kromě nich se autorka dlouhodobě věnuje také pokojům a bytům. „Jsou to sondy do intimity každého jedince formou výmluvné zkratky. Mohou v nás evokovat holčičí byty pro panenky,“ doplňuje kurátorka Renata Skřebská a pokračuje „Vynikají kompoziční přehledností a zároveň v sobě nesou nezastupitelnost konkrétního člověka, ale také biedermeierovské kouzlo bizarnosti věcí, které doma s láskou hromadíme.“

Hanu Puchovou mezi prověřené umělce zařadila výstava, která se v roce 2008 uskutečnila v Brně. „Šťastnou okolností bylo zařazení Hany Puchové do mezinárodní přehlídky současné malby z Česka, Slovenska a Německa, kde její dva obrazy vynikly i v bezprostřední konfrontaci – tehdy s díly Christiana Macketanze,“ vzpomíná Pavel Netopil, kurátor a blízký přítel Hany Puchové.
Svými ilustracemi autorka doprovodila knihy ostravských spisovatelů i básníků Jana Balabána, Petra Hrušky a Nadi Čvančarové, ale také publikaci pro děti Můj Golem Marka Tomana, která byla v roce 2010 nominována na cenu Magnesia Litera.
Výstavu doprovází i výpravná publikace, která kromě textu kurátorky obsahuje také rozsáhlé soupisy a reprodukce autorčiných prací i výstav. Autorem textů je kurátorka výstavy Renata Skřebská a Pavel Netopil. Součástí výstavy jsou také vzdělávací programy pro školy i veřejnost. V pátek 21. července se uskuteční komentovaná prohlídka a brunch za účasti autorky, ve čtvrtek 17. srpna pak workshop s malířkou.
V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 40 korun a zlevněné 20 korun, volný vstup pro seniory a v neděli.

19.6.2017 17:06:43 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Výstavy

Venku i uvnitř - výstavy ve Zlíně

Plakát – výstava fotografií Petra Lukáše

Nejen galerie a muzea ale i veřejná prostranství jsou v současnosti ve Zlíně místy konání nejrůznějších výstav ...celý článek


Obecní dům nabízí velkolepou exkurzi do světa českého divadla

Pohled do expozice (Zdroj: L. Neužil)

Příběh historie českého divadla od poloviny 19. století až po současnost pohledem objektivu fotografického apa ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Andrew Lloyd Webber

Andrew Lloyd Webber: Koncert k 50. narozeninám

Andrew Lloyd Webber: Koncert k 50. narozeninám
Vyprodaná londýnská Royal Albert Hall tleskala v roce 1998 p celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Folklorika – Vlasta Grycová

Vlasta Grycová

Folklorika: Fenomén Vlasta
O legendární straňanské zpěvačce a nenapodobitelné interpretce balad a milostnýc celý článek

další články...