zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 18. týden

Belle

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Policajt nebo rošťák
"Časy jsou zlé, Kamile" aneb Jean-Paul Belmondo v jedné ze svých nejlepších rolí. Francouzská kriminální komedie (1979). Dále hrají: M. Laforetová, M. Galabru, J.-F. Balmer a další. Režie Georges Lautner. Ve filmu Policajt nebo rošťák je Jean-Paul Belmondo přesně takový, jakého ho mají diváci nejraději. Tvrdý, neústupný, trochu samotářský, ale především vždy obklopen krásnými ženami a vždy nad věcí. Do Nice přijíždí inkognito divizní komisař oddělení vnitřního vyšetřování Stan Borowitz, specialista na čistky uvnitř policie. Vše totiž nasvědčuje tomu, že nedávno zavražděný komisař Bertrand byl v úzkém spojení s místní mafií. A není zdaleka sám. Policejní inspektoři Rey a Massard jsou do vraždy přímo zapleteni, je tedy nutné je usvědčit a policii očistit. Borowitz má vlastní netradiční prostředky a postupy a rozhodne se vyvolat válku gangů, která by jako první vydala oba zkorumpované inspektory. Nečekaný příjezd neposlušné dcery Charlotty vše zkomplikuje. Kriminální komedii situovanou na francouzskou Riviéru natočil známý režisér Georges Lautner (Kašpárek, Smrt darebáka, Profesionál).
Vysílání: 05.5., 21.10 hod., ČT1

Belle
Co je správné, nemůže být nemožné. Britský film, ověnčený řadou cen (2013). Hrají: G. Mbatha-Rawová, S. Gadonová, T. Wilkinson, E. Watsonová, M. Richardsonová, S. Reid, J. Norton, T. Felton a další. Režie Amma Asanteová. Historický příběh, inspirovaný neobvyklým obrazem z 18. století, vypráví o životním osudu Dido Elizabeth Belle Lindsayové, dcery urozeného bílého námořního kapitána a černé otrokyně. Dido vyrůstá společně se sestřenkou Elizabeth v láskyplném prostředí na panství lorda Mansfielda, strýce obou dívek a nejvyššího soudce Británie. Život plyne takřka bez starostí a na vřelý vztah obou děvčat nemá rozdíl v barvě pleti pražádný vliv. Když však přijde čas uvedení do společnosti, nastanou starosti. Najde se solventní nápadník pro hezkou Elizabeth, dámu s dobrým původem, ale žádným dědictvím? A co čeká Dido, která sice zdědila po otci slušné jmění i jméno, ale její smíšený původ je v 18. století stále pro většinu panstva nepřijatelný? Na pozadí těchto spíše osobních otázek lord Mansfield promýšlí důležité rozhodnutí v případu lodi Zong, které může změnit celkové nahlížení na institut otroctví jako takový. Kultivované kostýmní drama britské režisérky Ammy Asanteové, vyznamenané řadou festivalových cen, podává na pozadí autobiografického příběhu plastický obraz tehdejší britské společnosti a přibližuje důležité otázky, které hýbaly dobovou společenskou debatou.
Vysílání: 01.5., 16.35 hod., ČT2

Ďáblové v oblacích
V boji proti silnému nepříteli má dobrý nápad cenu zlata. Britský válečný film (1955). Hrají: R. Todd, M. Redgrave, U. Jeansová, B. Sydney a další. Režie Michael Anderson. Za druhé světové války se britské letectvo již poněkolikáté pokouší zničit důležité přehrady v Porúří. Zatím jejich masivní ochranné zdi všechny útoky přestály. RAF tedy žádá konstruktéry, aby vymysleli bombu, které by německé přehrady neodolaly. Tohoto náročného úkolu se ujme inženýr Barnes Wallis, kterému v jeho provedení stojí mnoho překážek. Tvůrci filmu se soustředili na popis náročného vývoje projektu, jehož výsledek měl zpomalit zbrojení nepřítele. Kromě leteckých scén v něm lze obdivovat herecké výkony. Zvláště Michael Redgrave jako vědec vyvíjející speciální bombu na ničení přehrad a Richard Todd v roli velitele pilotů si získají diváka svým upřímným odhodláním. Vybroušený snímek se spoustou sympatických postav, zručnou režií a na svoji dobu pozoruhodnými speciálními efekty, patří mezi klasiku britského filmu. Snímek byl velkou inspirací Georgi Lucasovi pro jeho Hvězdné Války, včetně některých takřka převzatých dialogů.
Vysílání: 05.5., 12.10 hod., ČT2

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Britský film s hvězdným obsazením (1977). Hrají: D. Bogarde, S. Connery, A. Hopkins, M. Caine, E. Fox, G. Hackman, R. Redford, J. Caan, E. Gould, R. O´Neal, L. Ullmannová, L. Olivier, M. Schell, H. Krüger a další. Režie Richard Attenborough. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře. Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan.
Vysílání: 05.5., 20.00 hod., ČT2

Pohřeb v Berlíně
Špionážní hrátky v rozděleném městě. Michael Caine jako agent Harry Palmer v britsko-americkém filmu (1966). Dále hrají: P. Hubschmid, O. Homolka, E. Renziová, G. Doleman a další. Režie Guy Hamilton. Šedesátá léta minulého století byla ve filmu obohacena o jednu klasickou postavu, která na plátnech světových kin vydržela už víc než padesát let – britského agenta Jamese Bonda. Stoupající obliba bondovek měla tehdy za následek doslova explozi dalších neohrožených agentů v různých zemích, např. amerického Jerryho Cottona v sérii filmů německé provenience, která se hrála i v našich kinech, a dva další Brity – až existenciálně pojatého Quillera, stvořeného Adamem Hallem a ztělesněného Georgem Segalem, a především Harryho Palmera, atypického obrýleného britského špiona, který se zrodil ve fantazii spisovatele Lena Deightona a kterého jako svou první hlavní roli ztělesnil Michael Caine. Pohřeb v Berlíně (1966) je prostředním ze tří snímků, jež s touto postavou vznikly; dalšími byly Případ Ipcress (1965) a Mozek za miliardu dolarů (1967). Film ani Deightonův román se z pochopitelných důvodů v době svého vzniku u nás neobjevily. Harry Palmer tady přijíždí do rozděleného Berlína, aby zorganizoval útěk vysokého důstojníka KGB. Zdánlivě jednoduchá operace má však mnohem komplikovanější vyústění, než její účastníci tuší. Režii snímku vedl zkušený veterán Guy Hamilton, který předtím natočil jednu z nejlepších bondovek Goldfinger. Velkou oporu měl ve zkušeném kameramanovi českého původu Ottovi Hellerovi. Největší devízou snímku je však nepochybně Michael Caine, který dal Harrymu Palmerovi potřebný cynismus i sarkastický nadhled a stal se jednou z největších stálic mezi hereckými hvězdami. Ve své první filmové roli se ve filmu mihla známá švýcarská herečka Marthe Kellerová.
Vysílání: 05.5., 22.55 hod., ČT2

Vlak do Yumy
Sám proti přesile i vlastnímu strachu. Klasický americký western (1957). Hrají: G. Ford, V. Heflin, F. Farrová, L. Danaová, H. Jones, R. Jaeckel a další. Režie Delmer Daves (Premiéra). Padesátá léta byla ve Spojených státech dobou velkého rozmachu televize. Úbytek diváků v kinech si vynutil čerstvé tvůrčí impulsy i u zavedených a úspěšných žánrů. Novému přístupu se neubránil ani western. Už nestačila jednoduchá akce a vítězství dobra nad zlem, korunované objetím hrdiny s jeho vyvolenou. Jedním ze směrů, jímž se tento populární žánr začal ubírat, byl tzv. psychologický western. Jeho klasickým příkladem je V pravé poledne (1952), v němž hlavní hrdina čelí vlastním pochybnostem i zbabělosti svých soukmenovců, a i když zůstane sám, přesto se postaví desperátům, kteří se mu chtějí pomstít. Film Vlak do Yumy (1957) má se zmíněným Zinnemannovým snímkem dost společného. I tady hraje důležitou úlohu vlak, který tentokrát nepřiváží zlosyny, ale naopak má jednoho padoucha odvézt před soud. Hlavním hrdinou je prostý farmář Dan Evans (Van Heflin), který se z existenčních důvodů nechá najmout jako eskorta nebezpečného lupiče Bena Wadea (Glenn Ford), s nímž čeká v hotelovém pokoji na odpolední vlak do Yumy. Stejně jako šerif ve filmu V pravé poledne i Evans zůstává sám proti přesile Wadeovy bandy, která začne jejich hotel obléhat. A stejně jako on najde dostatek vnitřní síly, aby se hrozícímu zlu postavil... Film natočil westernový specialista, režisér Delmer Daves, podle povídky známého autora Elmora Leonarda. Oblíbený westernový hrdina Glenn Ford si překvapivě vybral roli Bena Wadea, ač mu byla nejdřív nabídnuta postava farmáře Evanse. Toho ztělesnil převážně charakterní herec Van Heflin. Snímek nezaznamenal v době svého prvního uvedení větší ohlas a byl náležitě oceněn až s časovým odstupem. V roce 2012 byl zařazen jako dílo trvalé hodnoty do Národní filmového registru při Knihovně kongresu. Po padesáti letech vznikl zbytečný remake, který se hrál v našich kinech pod názvem 3:10 Vlak do Yumy a který režíroval James Mangold s Russellem Crowem (Wade) a Christianem Balem (Evans) v hlavních rolích.
Vysílání: 06.5., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 07.5., ČT2

Životy slavných - Trenker a Riefenstahlová
Luis Trenker a Leni Riefenstahlová – dva milenci, kteří natáčejí progresivní díla s podporou nacismu. Jakmile režim padne, minulost oba začne pohlcovat a burcovat proti sobě. Roznětkou je „hodnověrný” diář Evy Braunové, o nějž má zájem Hollywood. Německo-rakouské životopisné drama (2015). Hrají: T. Moretti, B. Hobmeierová, A. Jung, A. Taubman, A. Schwering-Sohnrey a další. Režie Wolfgang Murnberger (Premiéra). V létě roku 1948 horolezec, režisér a herec Luis Trenker míří na Benátský filmový festival oživit svou slábnoucí kariéru. Třímá eso v rukávu, které zaručeně vrátí jeho jméno zpět na přední místo novinových titulků: objev a výhradní práva k domnělému diáři Evy Braunové. Mezitím legendární filmařka Leni Riefenstahlová připravuje Trenkerovi, svému bývalému milenci, zničující ránu. Chce totiž za každou cenu zabránit zveřejnění a zfilmování diáře, který ji očerňuje, protože naznačuje její intimní vztah s Hitlerem. Trenker, jenž umí hbitě mísit fakta a fikci, prohlašuje, že diář je hodnověrný a byl mu svěřen od samotné Braunové, a to v posledních dnech války. Rozepře mezi dvěma velikány, kteří se zapsali do dějin kinematografie jako služebníci zhoubné ideologie, na sebe nenechá v situaci poválečných vypořádání dlouho čekat.
Vysílání: 03.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 04.5., ČT art

Hluboký spánek
Detektiv Philip Marlowe řeší složitý případ, kde pravda stále mění tvář. Americký kriminální film podle slavného románu Raymonda Chandlera (1946). Hrají: H. Bogart, L. Bacallová, J. Ridgely, M. Vickersová, L. J. Heydt, R. Toomey a další. Režie Howard Hawks. Soukromý detektiv Philip Marlowe je najat starým generálem Sternwoodem, aby zamezil vydírání jeho rodiny, jejíž pověst je tak vážně ohrožena. Zdánlivě jednoduchý případ se však nečekaně zkomplikuje. Při vyšetřování se detektiv stále více zaplétá do nebezpečné hry. Sledovaná stopa jej přivádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a podvodníky nejrůznějšího kalibru. Philip Marlowe při odhalování zločinu postupuje s ledovým klidem a naprosto nesentimentálním způsobem... Film natočil klasik americké kinematografie režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo), který působivě přenesl na plátno právě onen typický cynický a drsný styl kriminální předlohy Raymonda Chandlera. Příběhu, jenž patří mezi nejlepší díla filmu noir, dal rázné tempo a vtisknul mu fantastickou atmosféru. Zjevný je důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Zpracování zaujme i určitou elegancí, zejména u hlavní dvojice postav: Philipa Marlowea hraje Humphrey Bogart, úlohu svůdné Vivian ztvárnila Bogartova životní partnerka Lauren Bacallová (Mít a nemít, Vražda v Orient expresu, Módní návrhářka).
Vysílání: 06.5., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 08.5., ČT art

23.4.2018 10:04:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku celý článek

další články...

HUDBA

Trocha Klid - Splněnej sen

Přebal alba

Silné melodie, chytlavé texty a hodně energie. To jsou Trocha Klidu a jejich nové album Splněnej sen. Novinka celý článek

další články...