zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino art 21. týden

Z filmu Kaos

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kino Art Kaos
Čtyři tváře Sicílie. Italský film natočený na motivy Novel na celý rok Luigiho Pirandella (1984). Hrají: M. Lozanová, C. Bigagli, M. Bonetti, F. Franchi, C. Ingrassia, B. Barone, L. Mollicaová, O. Antonutti, R. Bianchiová a další. Režie Paolo a Vittorio Tavianiové (V italském znění s titulky)
Prolog: Vysoko ve skalách chytí pastýři samičku krkavce sedící na vejcích. To je pro ně důvod, aby ptáka začali týrat. Házejí po něm vejce a nakonec mu na krk uvážou zvonec. Krkavec krouží nad krajinou, ze své výše pozoruje "chaos" lidských životů a duší. A tam, kam zamíří svůj let, se po čtyřikráte odehraje příběh...

"Jsem synem Chaosu. Ne přeneseně, zcela skutečně. Narodil jsem se ve vsi poblíž hustého lesa, kterému místní lidé říkali Cavusu, což je nářeční zkomolenina řeckého slova „chaos“." Těmito slovy Luigiho Pirandella je uveden snímek Kaos Paola a Vittoria Tavianiových. Čtyři příběhy filmu, jeho prolog a epilog převzali tvůrci z Pirandellova rozsáhlého cyklu Novely na celý rok (psal je v letech 1901–1919, souhrnně vyšly roku 1922), jenž měl podat co nejcelistvější obraz Sicílie a všech tamních společenských vrstev. Bratři Tavianiové si vybrali příběhy z venkovského prostředí a usilovali nejen o postižení přirozenosti, krásy, bizarnosti a krutosti tohoto mikrosvěta, ale i hodnot nadčasových: takřka mýtických forem myšlení a prožívání. Vyprávějí o matce, upínající se k synům v zámoří a odmítající toho, kterého má nablízku (Jiný syn), o manželovi, který zatajil před ženou svou chorobu podněcovanou úplňkem měsíce (Měsíční nemoc), o hrnčíři, jenž sám sebe uvězní v obřím džbánu (Džbán), o chudých horalech, dožadujících se vlastního hřbitova (Rekviem)... Vyprávějí o tom všem s klasickým nadhledem (ten je ostatně symbolizován leitmotivem letícího krkavce a pohledem z jeho perspektivy) a s neobvyklou, až udivující stylizací rytmu a obrazového ztvárnění.
Sami bratři Tavianiové o Kaosu řekli: „...Pirandello ve vesnických povídkách přistupuje ke svým hrdinům s ostychem, respektem a soucitem k jejich těžké práci, s pochopením pro jejich pověry a předsudky. Nám se však zamlouvá ještě něco jiného: povídky, které jsme vybrali, nevymyslel autor, vyprávěla mu je jeho matka Maristelle... Jestliže Fellini tvoří skutečnost v divadle, my vytváříme divadlo ve skutečnosti. Proto milujeme Sicílii. Tam je epika vždy přirozená." (citace z polského Filmu 18/87, str. 15)
Vysílání: 22.5., 21.15 hod., ČT art

Kino Art Můj nejmilejší bar
Černá komedie o lidech, kteří nedokáží najít své místo v životě, ale své místo v hospodě znají dokonale. Americký film (1996). Hrají: S. Buscemi, M. Boone Junior, Ch. Sevignyová, M. Buscemi, A. LaPaglia, E. Braccová, S. Cassel a další. Scénář a režie Steve Buscemi (V anglickém znění s titulky)
Steve Buscemi (nar. 1957) se od přelomu devadesátých let stal vyhledávaným protagonistou především nezávislých filmů (Mr. Pink v Tarantinových Gaunerech, začínající filmový režisér v DiCillově Životě v oblouznění či únosce Carl ve Fargu bratří Coenů). Jeho popularity začal využívat i Hollywood ve výrazných vedlejších rolích, jakými byly úlisný průvodce Eddie ve sci-fi thrilleru Útěk z L.A., sériový vrah Garland Greene v akčním snímku Con Air nebo naftař Permoník v katastrofické sci-fi Armageddon. Buscemi však nadále upřednostňoval nezávislou tvorbu; jednou z jeho nejlepších úloh se stala mnohokrát oceněná postava podivínského sběratele starých desek Seymoura v komedii Terryho Zwigoffa Přízračný svět. Velkou příležitost měl jako mafián Nucky Thompson v TV seriálu Impérium – Mafie v Atlantic City, za něhož obdržel Zlatý glóbus a dvě nominace na Cenu Emmy. Je celkem logické, že se postavil také na druhou stranu kamery. V celovečerní hrané tvorbě debutoval smutnou autorskou komedií o dobráckém alkoholikovi Můj nejmilejší bar, v níž sám vytvořil hlavní roli a za niž mj. dostal nominace na Independent Spirit Award v kategoriích první scénář a první film. Natáčel s týmem přátel v městečku Valley Stream na Long Islandu, kde vyrůstal, a soustředil se především na vykreslení atmosféry a pochopení pro lidské slabosti. V roli filmového bratra Raymonda se objevuje jeho skutečný sourozenec Michael Buscemi.
Vysílání: 26.5., 22.30 hod., ČT art

14.5.2018 19:05:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p celý článek

další články...