zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Radúz Činčera – 95 let

Radúz Činčera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Radúz Činčera
Setkání s režisérem a scenáristou Radúzem Činčerou, tvůrcem proslulého Kinoautomatu, jenž by v těchto dnech oslavil 95 let (1991). Uvádí V. Čapek. Režie I. Paukert. Mezi našimi filmovými tvůrci, kterým se podařilo naplnit úspěšnou filmovou kariéru v zahraničí, jsou na prvním místě jmenováni Miloš Forman, Ivan Passer či Vojtěch Jasný. Do této společnosti však bezesporu patří i neúnavný inovátor Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), jenž k filmu přistupoval přeci jen z trochu jiného konce. Po několika oceněných dokumentárních snímcích, které v průběhu 60. let realizoval v pražském Krátkém filmu (Romeo a Julie 63, Mlha), získal celosvětový úspěch díky experimentu, jenž připravil pro Světovou výstavu v Montrealu r. 1967. Činčerův Kinoautomat, který umožnil divákům rozhodovat o filmovém ději, se okamžitě stal senzací výstavy a byl předchůdcem multimediálních projektů a interaktivních filmů. V následujících dekádách přijímal velkorysé nabídky z celého světa a připravoval stále komplexnější audiovizuální projekty (Actorscope, Selectorama, Cinelabyrinth). V druhé polovině 80. let sklidila nevšední úspěch i jeho multimediální inscenace rockové opery The Scroll realizovaná v Kanadě. Bohužel se nenaplnily plány otevřít po roce 1989 audiovizuální atrakci podobnou těm, jež navrhoval pro zábavné parky a velké výstavy, i u nás. Minulý režim Činčerovu tvorbu využíval téměř výhradně k propagačním účelům, více prostoru však Činčera nezískal a na dokumentární tvorbu mohl navázat až v 90. letech. Vzhledem k tomu, že málokterý našinec mohl jeho pozoruhodné experimenty spatřit na vlastní oči, je jeho originální význam pro kinematografii neprávem přehlížen. Zajímavý rozhovor s unikátními ukázkami jeho realizací však je připomínkou, která dává možnost jeho dílo náležitě docenit.
Vysílání: 17.6., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu
Dokumentarista, autor prvního interaktivního filmu světa a tvůrce novátorských audiovizuálních programů. 17. června by mu bylo 95 let. Scénář A. Činčerová. Režie A. Sirotková (Premiéra). Radúz Činčera byl nenápadný génius, který díky své obrovské představivosti a technické zručnosti dokázal předběhnout svou dobu o několik desítek let. Nejenže vymyslel Kinoautomat, ale je autorem řady multimediálních show, které realizoval po celém světě. Jen u nás za normalizace jsme o nich nesměli nic vědět. Získal spoustu cen na mezinárodních festivalech. Za novátorský dokument Romeo a Julie 63, který zaznamenal vznik slavné Krejčovy inscenace s Janem Třískou a Marií Tomášovou na Národním divadle, jich získal celkem osm. Dokument o režisérovi Činčerovi, který nabízí šíři jeho filmařských aktivit, je o to cennější, že byl vytvořen jeho blízkými. Dcerou Alenou a vnučkou Adélou, které jdou v otcových a dědečkových dokumentaristických šlépějích. Film uvádíme k nedožitým 95. narozeninám pana Činčery.
Vysílání: 13.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art., 19.6., ČT art

Radúz Činčera očima Aleny Činčerové
Filmový scenárista, režisér a světoznámý tvůrce multimediálních projektů, jenž by dnes oslavil 95 let, pohledem své dcery (1993). Režisérka Alena Činčerová v roce 1993 zachytila svého otce, který ani v pokročilejším věku neomezoval svou činnost daleko přesahující hranice naší země. Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), původně režisér pozoruhodných dokumentárních snímků, si vydobyl světový věhlas originálním experimentem Kinoautomat, jenž byl poprvé představen v československém pavilonu na EXPU 67 v Montrealu. V následujících dekádách se autorsky účastnil dalších ročníků EXPA a připravoval pro ně stále nové a nové multimediální atrakce využívající především multiprojekční a interaktivní techniky. Za své dílo si vydobyl řadu festivalových cen, bohužel u nás nebyly pro realizaci jeho nápadů podmínky ani před rokem 1989, ani po něm. I proto je jeho přínos pro rozšíření vnímání filmu u nás stále nedoceněn a neprozkoumán.
Vysílání: 17.6., 21.40 hod., ČT art

4.6.2018 11:06:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce