zvláštní poděkování
Volný.cz

Cenu Revolver Revue obdrží překladatelka a hudebník

Anna Kareninová (Zdroj: K. Cudlín)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Prestižní Cenu Revolver Revue letos obdrží překladatelka Anna Kareninová a hudebník a performer Zdeněk „Hmyzák“ Novák. Předána jim bude ve čtvrtek 14. června na Večeru RR ve Vinohradském pivovaru v podobě tradičních bronzových plaket od Viktora Karlíka. V rámci večera bude také uvedeno nové, letní číslo RR a jeho příloha, kniha Jedna věta Jaromíra Zelenky, uskuteční se scénické čtení Kajetána Písařovice a k poslechu i tanci zahrají skupiny Kolena a The Guilty Pleasures. Akce je otevřena široké veřejnosti, více na www.revolverrevue.cz.
Anna Kareninová (1954) je známá zejména jako překladatelka – věnuje se především dílům Louise-Ferdinanda Célina a Ezry Pounda, ale i mnoha dalším. V roce 2011 vydala v Edici Revolver Revue knihu Céline v Čechách. Působila jako (šéf)redaktorka nakladatelství Odeon a Český spisovatel a revue Světová literatura. Je rovněž překladatelkou a autorkou dialogů a podtitulků více než dvou set filmů, mnohdy významných světových režisérů. Překládá i operní libreta.

Zdeněk „Hmyzák“ Novák (1960) je hudebník, textař a performer. Vyučil se elektrikářem, pracoval jako údržbář, topič, čerpač vody, prodavač v antikvariátu či skladník. Zároveň se věnoval a věnuje vlastnímu uměleckému působení. Jeho jméno je spjato se skupinami Ženy, Bad Beef Hat, Psí vojáci, Jiná rychlost času, Kvartet doktora Konopného, Činna či Kolena. Je spoluautorem knihy Ženy (s M. Chourou, 1993). Zakladatel a aktér nejen řady hudebních uskupení, ale například i experimentálního projektu Čintamani.
„Stejně jako na stránkách Revolver Revue setkávají se i coby laureáti Ceny RR často překvapivě osobnosti značně různorodé, a to nejen pokud jde o jejich oblast působnosti – přičemž často jsou to osobnosti velmi svébytné, nezaměnitelné, solitérní. Tak je tomu i v případě letošních laureátů, které ovšem i leccos spojuje – například skutečnost, že se vzdor výjimečné kvalitě svých počinů zpravidla pohybují mimo záře hlavních reflektorů, nebo fakt, že bez jejich práce a tvorby by byl kulturní život v Česku v posledních několika dekádách o poznání víc omezený a ještě míň radostný,“ říká k výběru letošních laureátů šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.
Cenu Revolver Revue uděluje kulturní časopis od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace. Mezi dosavadní laureáty patří básníci a spisovatelé Z. Hejda, J. Novák, J. Krejcarová, I. M. Jirous, J. H. Krchovský, I. Vodseďálek, J. Zelenka, I. Matoušek a V. Kremlička, výtvarníci P. Brázda, V. Nováková, R. Dzurko, I. Sobotka, V. Pivovarov, Ch. Valoušek a J. Žáček, hudebník a básník P. Zajíček, kritici a esejisté A. Stankovič, M. Žilina, L. Vachtová, Z. Vašíček, M. Hybler, B. Doležal a J. Lopatka, typograf F. Štorm, galerista J. Placák, rocker T. Ducháček, fotografové K. Cudlín a O. Němec, kulturní aktivista Č. Huňát, tajná organizace B. K. S. a skupina WWW. V loňském roce Cenu RR obdržel kanadský bohemista, překladatel a hudebník Paul Wilson.

11.6.2018 15:06:51 Redakce | rubrika - Zprávy