zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Agnieszka Hollandová 70. narozeniny

Agnieszka Hollandová (Návrat Agnieszky H)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uvolněte se, prosím
Významná filmová režisérka Agnieszka Hollandová, která slaví 70. narozeniny, v talkshow Jana Krause (2009). Dále účinkují P. Vondráček a A. Skácel. Režie V. Nouzák. Světově proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová (*28. 11. 1948), jejíž 70. narozeniny si v těchto dnech připomínáme, přijala v roce 2009 pozvání do talkshow Jana Krause. Určitě vás hned zaujme, jak tato pozoruhodná žena obratně ovládá češtinu. Svá studijní léta totiž strávila v Praze na FAMU, u nás se i vdala a prožila začátek normalizace včetně zkušenosti s ruzyňskou věznicí. Přesto na naši zemi nezanevřela a ráda se k nám vrací. V posledních letech s českými tvůrci realizovala řadu ambiciózních filmových projektů – historický film Jánošík – Pravdivá historie, minisérii Hořící keř o důsledcích oběti Jana Palacha či koprodukční snímek Přes kosti mrtvých na motivy polského bestselleru. V roce 2017 navštívila Prahu u příležitosti převzetí čestného titulu doctor honoris causa na Akademii múzických umění. V současné době v České republice připravuje nový snímek Šarlatán, který z perspektivy nevšední osobnosti léčitele mocných nahlédne na naše moderní dějiny. V pořadu Jana Krause režisérka zavzpomínala na své filmařské začátky v Praze, přiblížila natáčení Jánošíka i problematickou situaci s médii v Polsku. Ve studiu se setkala s hercem, moderátorem a hudebníkem Petrem Vondráčkem a veterinárním psychologem, MVDr. Alexandrem Skácelem.
Vysílání: 27.11., 15.15 hod., ČT1

Návrat Agnieszky H.
Netradiční portrét světové režisérky polského původu Agnieszky Hollandové, která prožila svá léta dozrávání na pražské FAMU a na pozadí společenských důsledků srpnové okupace. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti 70. narozenin této obdivuhodné ženy (2013). Režie K. Krauze. Mezinárodně proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová (*1948), jejíž životní jubileum si v těchto dnech připomínáme, vystudovala koncem šedesátých let režii na pražské FAMU. V roce 2012 se do Čech pracovně vrátila, aby natočila mimořádně silnou a úspěšnou minisérii Hořící keř. Zároveň svolila k natočení dokumentu, ve kterém na svá studia v Česku vzpomíná. I když pro ni byla situace zvláště po srpnové okupaci v Československu těžká a dokonce ji dovedla do obávané ruzyňské věznice, v Čechách našla svůj druhý domov a často se sem vrací. Agnieszka Hollandová, která se proslavila snímky Evropa, Evropa (1990), Úplné zatmění (1995) či V temnotě (2011), na FAMU nastoupila v roce 1966. Zažila tak v Praze jak obrodný proces, tak srpen 1968 a upálení Jana Palacha, jehož následkům věnovala právě sérii Hořící keř. Byla přímým svědkem radostného období pražského jara i plíživého nástupu normalizace. Její vzpomínky nám tu dobu velmi silně připomínají. Hollandová je symbolem té části kinematografie, která má svědomí. Její portrét je svižným a odlehčeným pohledem na českou společnost, jež je k sobě někdy až moc kritická, ale která se tak ráda vzdává ideálů, za které ještě před pár dny byla ochotná položit život.
Vysílání: 27.11., 21.15 hod., ČT art

Na plovárně s Agnieszkou Hollandovou
Rozhovor Marka Ebena s proslulou polskou filmovou režisérkou a scenáristkou, která v těchto dnech slaví významné životní jubileum (2017). Režie J. Hojtaš. Polská filmová režisérka a letošní jubilantka Agnieszka Hollandová se narodila 28. listopadu 1948 ve Varšavě. Režii vystudovala na pražské FAMU a kariéru zahájila jako asistentka režie u Krzysztofa Zanussiho a Andreje Wajdy. Snímek Provinční herci byl jejím prvním samostatným počinem. Za něj získala Mezinárodní cenu poroty na Filmovém festivalu v Cannes v roce 1980. Krátce před vyhlášením výjimečného stavu v Polsku v roce 1981 emigrovala do Francie. V roce 1985 natočila film Bittere Ernte, jenž pojednává o osudech židovských žen v době 2. světové války. Ten byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Snímek Evropa, Evropa z roku 1990, natočený podle životopisu Solomona Perela, je považován za její nejlepší dílo. Byl oceněný Zlatým glóbem a získal rovněž nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Se svou dcerou Kasiou Adamik natočila v roce 2009 film Jánošík – Pravdivá historie a v roce 2012 přijala nabídku HBO k natočení třídílného dramatu Hořící keř, kterou úspěšně zrealizovala. V červnu 2014 převzala na Ministerstvu zahraničí ČR ocenění Gratias agis a poté také na polské ambasádě v ČR vyznamenání Bene merito. Při rozhovoru s Markem Ebenem režisérka prozradí, jak stále čerpá inspiraci od svých českých filmových kolegů z 60. let, jak pečlivé přípravy doprovázejí natáčení jejích filmů či jak se liší režijní práce komorních snímků od natáčení epizod do populárních amerických seriálů.
Vysílání: 28.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT2, Agnieszka Hollandová – 70 let

19.11.2018 12:11:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...