zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Buchta si zahraje tajemného lotyšského revolucionáře

Petr Buchta  (Rok před válkou)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V zasněženém dolomitovém lomu nedalo lotyšského městečka Plavinas a v historickém centru hlavního města Lotyšska Rigy proběhla první část natáčení nového snímku Rok před válkou lotyšského režiséra Dāvise Sīmanise. V hlavní roli hraného filmu, který vzniká v lotyšsko-česko-litevské koprodukci, se představí český herec Petr Buchta. Ztvární jednoho z nejtajemnějších Lotyšů v dějinách, umělce a domnělého teroristu, Petra Lotyše. Příběh tohoto „člověka bez vlastností“ se odehrává v roce 1913, ve světě politických a filozofických extrémů, který se řítí k nezadržitelné katastrofě. Film bude poctou němé kinematografii. Evokuje dobový styl filmového vyprávění, scénografii i herectví. Českým producentem je Radim Procházka, který stojí mj. za loňským dokumentárním diváckým hitem Planeta Česko. Společně s režisérem Dāvisem Sīmanisem loni uvedli do českých kin dokument Neklidná hranice o napětí na rusko-lotyšském pomezí.

„Obsazení Petra Buchty je úspěchem české kinematografie. Od Miroslava Krobota v Muži z Londýna Bély Tarra tady tak velká příležitost pro českého herce nebyla,“ říká Procházka. Kromě představitele hlavní role se na filmu bude podílet rovněž přední česká střihačka Anna Ryndová (mj. Zlatý podraz) a další členové štábu. Pět natáčecích dní proběhne v České republice, zejména v Jihomoravském kraji. Vznik filmu podpořil český Fond kinematografie.
“Máme za sebou první zimní část natáčení a bylo to náročné, ale super. Už teď se těším na hlavní část, ale zároveň mám z toho všeho kolem velký respekt. Na roli mě baví její rozmanitost, a to nejenom, co se týká jejího jazykového rejstříku,” líčí první dojmy Petr Buchta.
Mýtický Petr Lotyš je tajemnou osobností. Autor komisaře Maigreta Georges Simenon o něm napsal detektivní román Pietr Le Letton. Obviňovali ho z prostřelení cylindru tehdejšího ministra vnitra Winstona Churchilla při zásahu proti lotyšským revolucionářům v roce 1911 v Londýně. “Na Petra Lotyše se chceme podívat ne jako na hrdinu, ale jako na absurdní oběť společnosti směřující k válce. Příběh tvoří zvláštní spirála absurdního snu,” vysvětluje režisér Dāvis Sīmanis.
Ve snu se hlavní postavě zjevují slavné historické postavy a události výjimečného roku 1913. Sledujeme jeho polemiky s v té době radikálními myšlenkami Kafky a Prousta i sklouznutí do sebezničujícího světa duševní nemoci. Je postupně zamilovaným úředníčkem v Rize, ve Vídni připravuje světovou revoluci a podstupuje psychoanalýzu ve Freudově salonu, aby posléze v Paříži sváděl Matu Hari. Jeho láska ke krásné dceři továrníka Almě, která se dala ke komunistům, zůstává nenaplněná, zato dělostřelecké kanonády neochvějně ohlašují blížící se válečnou katastrofu…

“Je možné, že naše verze událostí roku 1913 je jedna z radikálnějších, jelikož se chceme podívat se na toto období jako na dobu, kdy svět během krátké doby „zešílel“ a stal se absurdním divadlem svého druhu, v němž již postavy nepoznávaly samy sebe. Vyprávíme o postupném ztrácení rozumu a vnitřní sebedestrukci postav,” uzavírá režisér Sīmanis.
Jedná se už o druhý film Dāvise Sīmanise natáčený v české koprodukci. Dokument o lotyško-ruských vztazích Neklidná hranice, který česká kina uvedla v říjnu loňského roku, bude v nejbližší době uveden na VoD.

11.2.2019 14:02:31 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Filmová scéna

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl ...celý článek



Časopis 13 - sekce