zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 3. týden

Pardubice, Pernštejnové – stavebníci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mýty a fakta historie - Divy starověku (2/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy (Premiéra). Jak vytesali Egypťané největší monument na světě - tisíce let před Mount Rushmorem? Jak postavili Římané kopuli větší, než je ta na budově amerického Kapitolu? Je stará bezmála dva tisíce let a pořád stojí! Jak lidé připravovali masivní kvádry v Stonehenge stovky kilometrů v hrbolatém terénu?
Vysílání: 18.1., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 19.1., ČT2., 23.1., ČT2

Pardubice, Pernštejnové – stavebníci
Poté, co Vilém z Pernštejna koupil Pardubice v roce 1491, postaral se nejen o jejich hospodářský rozkvět, ale i architektonický rozvoj (1998). Režie B. Hončarivová. Vilém z Pernštejna se rozhodl v Pardubicích založit své rodové sídlo. Starou tvrz začal přestavovat na vodní zámek v pozdně gotickém slohu. V 16. století vznikla průmyslová čtvrť, kde se moderním způsobem užívalo hnací síly vody. Vilém se nepodílel jen na hospodářském rozkvětu města, ale záleželo mu i na jeho architektonickém rozvoji. V roce 1507 bylo město zasaženo velkým požárem. Vilém znovu požádal svého stavitele Pavla z Pardubic, aby pro město navrhl jednotný urbanistický plán. V roce 1538 vyhořelo město podruhé a i tentokrát obnově města pomohli Pernštejnové. Domy byly zvýšeny o druhé patro a přestavěny v renesančním slohu, přičemž nejvýraznějším prvkem přestavby se stala terakotová ostění. Nástupem Vilémových synů vstoupila renesance nejen do města. Také starší gotický hrad prošel renesanční přestavbou. Ke vstupnímu portálu byl přistavěn kamenný most s bohatou reliéfní výzdobou, novinkou byly i rozměrné nástěnné malby s biblickou tematikou a unikátní dřevěné a bohatě zdobené kazetové stropy. Pernštejnské sídlo v Pardubicích je jakýmsi mezníkem v historii feudálních sídel.
Vysílání: 19.1., 12.25 hod., ČT2

Kryštofovo Údolí
Vesnice, která má svůj orloj a kdysi betlém v každém okně (2011). Někdejším Údolem Svatého Kryštofa vás provede Lumír Tuček. Známá severočeská ves Kryštofovo Údolí s navazujícími osadami Novina a Rokytnice leží v překrásném krajinném rámci západní části Ještědského hřbetu. Nejznámější památkou Kryštofova Údolí je dřevěný kostel sv. Kryštofa, stojící na návrší nad střední částí vsi. Unikátní stavba, jedna z nejcennějších svého druhu u nás, byla postavena v letech 1683–1686. Kryštofovo Údolí ovšem představuje také pozoruhodný soubor lidové architektury, jeden z nejlépe dochovaných a nejvýznamnějších v severních Čechách. Zdejší lidová architektura patří do okruhu venkovského stavitelství Lužických hor. Zastoupeny jsou jak velké patrové domy s roubenými světnicemi, podstávkami a hrázděnými (nebo výjimečně roubenými) patry, tak především drobnější přízemní domy a chalupy. Kryštofovo Údolí s Novinou ovšem nevyniká jen díky lidové architektuře. Jedinečný je také zdejší soubor technických památek. O to se zasloužila především stavba v našem prostředí unikátní Liberecko-teplické dráhy, která měla zajistit odbyt uhlí z Podkrušnohoří na průmyslovém Liberecku.
Vysílání: 21.1., 19.25 hod., ČT2

Kus dřeva ze stromu (3/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním. Tentokrát zabuší na dveře statku borovice. A s ní přijde vůně a ruce ulepené pryskyřicí. Borovice v okolí jsou napadené a usychají. Jednu z nich Martin Patřičný se svým vnukem porazí. Řekneme pár slov o předcích, přečteme něco z Mattioliho herbáře a už jsme u prostřeného stolu. Dřevo borovice je velmi trvanlivé, dělají se z něj rámy oken a třeba nesmírně namáhaná vodácká pádla. Obrousíme kus rámu sto let starého okna z borovice a Martin Patřičný zazpívá starou trampskou píseň o sosně–borovici. Rozloučí se u krbu četbou z vlastní knihy Dřevo krásných stromů a sedmnáct dřevěných minut je pryč. Tak na shledanou příště u modřínu.
Vysílání: 22.1., 14.30 hod., ČT2
Opakování: 27.1., ČT2

Tkaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Film představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, kteří se věnují starým textilním technologiím. Devět oceněných tkalců a barvířů tu předvádí tradiční tkaní látek, lidový modrotisk, výrobu žinylky, pletení na rámu, síťování, předení i ruční tkaní na tkalcovském stavu.
Vysílání: 23.1., 10.10 hod., ČT2
Opakování: 24.1., ČT2., 27.1., ČT2

Luhačovice – Brána moravského ráje
Miroslav Táborský představuje příběh nejvyhlášenějších moravských lázní s unikátní architekturou, která nemá v Evropě obdoby (2017). Režie O. Kallus. Luhačovice jsou čtvrté největší lázně v Česku a největší na Moravě. Za svůj věhlas vděčí především minerálním pramenům. Do širšího povědomí veřejnosti se dostaly díky členům šlechtického rodu Serényiů. První prameny byly zachyceny ve druhé polovině 17. století a začalo se jim říkat „luhačovická voda“. Stavební ruch kolem pramenů pak zesílil v 18. století, ale koncem 19. století zastihla tyto lázně stagnace a hrozící úpadek. Do současné podoby lázní v Luhačovicích se počátkem 20. století výrazně otiskly představy "tří mušketýrů" – balneologa Františka Veselého, slovenského buditele Cyrila Holubyho a především architekta Dušana Jurkoviče, který se snažil pracovat s citem a porozuměním pro malebné přírodní prostředí. Nechal se inspirovat valašskou architekturou a dal lázním originální a neopakovatelný styl, který však byl spíše trnem v oku akcionářům. Dnes však činí z městečka evropský unikát, lákající návštěvníky z celého světa a aspirující na zápis v prestižním seznamu UNESCO. Lázně se také pyšní pobytem mnoha velkých osobností naší kultury, mj. skladatele Leoše Janáčka, Karla Čapka či Františka Kožíka.
Vysílání: 24.1., 18.15 hod., ČT2

Zdeněk Fránek - S hlavou v oblacích
Tvorba architekta Zdeňka Fránka je inspirativní stejně jako on sám. Navrhuje rodinné domy, kostely, muzea i vyhlídkové věže a dobrá architektura je podle něj umělecké dílo, které souzní s přírodou a má duchovní dimenzi. Představíme vám jeho významné a výtvarně mimořádně působivé realizace. Režie J. Chytilová (Premiéra)
Vysílání: 20.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.1., ČT art., 26.1., ČT art

Emoce v umění: Zvědavost (2/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví tentokrát za nejzajímavějšími osobnostmi světových dějin umění, mj. Leonardem da Vincim, Pablem Picassem, madridským fotografem Chemou Madozem, surrealistickým malířem René Magrittem i W. A. Mozartem (2017) (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) byl nedávno vysílán na ČT art, natočil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části Gener říká: „Moc se mi ti lidé kolem líbí. Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry byl zkušený pilot. V letectví překonal řadu rekordů, ale v roce 1935, když se pokoušel doletět do Saigonu, musel nouzově přistát uprostřed pouště. Byla to traumatická zkušenost. Po čtyřech dnech, kdy byl zanechán napospas osudu, nechybělo málo, aby zemřel. Ale na poslední chvíli mu jeden beduín zachránil život. Saint-Exupéry využil své zkušenosti k napsání svého Malého prince. Knížka začíná, když pilot musí nouzově přistát v poušti. A zatímco se pokouší opravit motor svého letadélka, objeví se blonďatý chlapec – Malý princ. Zjeví se z ničeno nic a klade mu jednu otázku za druhou. V tomto díle se tedy Ramón Gener bude věnovat lidské zvědavosti prostřednictvím nejzajímavějších osobností dějin světového umění.
Vysílání: 18.1., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 21.1., ČT art

Ještě hořím? (3/6) - Zuzana Čížková, kamenosochařka a malířka
Jako první v Evropě vytvořila sochařský reliéf na motiv znakové řeči. Co se změnilo v životním běhu úspěšné kamenosochařky s nevídaným fortelem? Dokument z cyklu Hany Pinkavové o mimořádně nadaných umělcích (Premiéra). Její pozoruhodné Madony z pískovce, žuly a mramoru najdeme jako unikátní instalaci ve veřejném prostoru u zdi kostela sv. Václava na pražském Proseku. Kámen a skály ji fascinovaly odmala. Už z dětského pískoviště si tahala domů různé acháty a kalcedony. Jasnou volbou byla proto později kamenosochařská škola v Hořicích. Dívek na ní moc nestudovalo. Od patnácti let jezdila po světě. Třeba během prázdnin na střední škole restaurovat barokní sochy do Basileje a do Jindřichova Hradce. Absolvovala nejrůznější zahraniční stáže. Na VŠUP studovala u akademického sochaře Kurta Gebauera, praxi sbírala i v ateliéru Olbrama Zoubka. Dostávala pozvánky na prestižní výstavy ve světě, několikrát úspěšně reprezentovala v Paříži naše mladé sochařské umění. Je za ní spousta sochařských realizací ve veřejném prostoru a mnoho samostatných výstav. Na svých cestách objevovala krajinu 21. století, kterou později reflektovala ve svých obrazech. V roce 2010 vytvořila jako první v Evropě první sochařskou realizaci na motiv znakové řeči. Reliéf je osazený před školou pro sluchově postižené děti v pražské Holečkově ulici. Za další dílo, reliéfní nápis „MILUJI“ získala cenu ´Inspirace dobrem, Wintontrain, Praha-Londýn‘. Fyzicky náročná práce a strhující tvůrčí nasazení nakonec narazily na své limity. Když dobudovala svůj třetí ateliér, do její práce jako blesk zasáhla nemoc. Už se nemohla věnovat tvorbě, která vyžaduje velkou fyzickou zátěž. Navíc v době, která sochařům, natož sochařkám nepřeje. I když se prošla „kolem pekla“, jak říká, dokázala ujít cestu od kamene k plátnu, na němž se věnuje proměně duchovního života v moderní společnosti. Jaké to je přehodnotit svůj profesní život a začít znovu?
Vysílání: 21.1., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 27.1., ČT art

Génius - Picasso (3/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Kevin Hooks. Mladý Pablo je po Carlesově sebevraždě zcela zdrcen a jenom těžce se dokáže soustředit na malování. Navíc jsou jeho obrazy plné smutku. Tento styl, kdy začne malovat převážně v modrých odstínech, později vejde ve známost jako Picassovo „modré období“. V těchto obrazech však nalezne krásu básník a spisovatel Max Jacob (T.R. Knight), který jej nechá u sebe bydlet a tvořit. Starého Picassa začne navštěvovat mladá malířka Françoise Gilotová (Clémence Poésyová), která obdivuje jeho mistrovská díla a zajímá ji, co si zkušený malíř myslí o jejích obrazech. Na Pabla tato dívka zapůsobí svou tajemností a nevšedností...
Vysílání: 24.1., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 29.1., ČT art

11.1.2021 17:01:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce