zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Městská knihovna v Praze v roce 2021

Městská knihovna v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Téma udržitelnosti, které ještě v lednu skloňovala skoro všechna média, bylo záhy odsunuto stranou pandemií koronaviru. Ekologové a ekologičtí aktivisté byli sice v mediálním prostoru vystřídáni virology a biochemiky, ale výzvy spojené se změnou klimatu, nadměrným vytěžováním přírodních zdrojů nebo s odpady, reálně nezmizely. Knihovny, mimochodem organizace nabízející nejdéle fungující (a velmi efektivní) sdílenou službu, si jemné připomenutí toho, že zájem o stav planety patří k lidským povinnostem, zvolily jako téma roku 2021 pod společným heslem „cíle udržitelného rozvoje“ .

Městská knihovna v Praze byla založena roku 1891, v roce 2021 to tedy bude přesně 130 let, co mohou lidé využívat její služby. V mnohém zůstává její role stejná, v mnohém se služby posunuly a proměnily. Kromě toho, že knihovna je prostor pro sdílení kulturního bohatství a vědomostí, ať už v knihách, nebo elektronických zdrojích, tak je to také prostor pro sdílení kreativních nápadů v teoretické rovině (prostory Dílny v Ústřední knihovně i komunitních místností v pobočkách Malešice, Dittrichova, Břevnov, Zahradní Město, Záhřebská) a nově i v rovině praktické.

Tří kreativní centra – DOK16, Jezerka a Suterén – nabízejí prostor i vybavení pro uskutečnění nápadů v oblasti práce se dřevem, látkami, 3D tisku i grafiky. Zároveň tyto dílny v rámci tématu udržitelnosti budou nabízet praktické workshopy „ze starého nové“, využití zdánlivě nevyužitelného a chybět nebudou ani tolik oblíbené výměny.
Tématu udržitelnosti z různých úhlů a pohledů se bude knihovna věnovat i v rámci přednáškových cyklů. Začali už v prosinci 2020, kdy proběhla přednáška o stavu českých lesů, kterou vedl Jan Bláha z Hnutí Duha, a jejíž záznam je možné zhlédnout na YouTube profilu knihovny (https://youtu.be/y2U_olZfSps). Další přednášku zabývající se kompostováním zveřejní v lednu.

Co dalšího knihovna chystá?

Kulturní sezóna v sálech Ústřední knihovny by mohla být zahájena v souladu s doporučením Prahy pro divadla a velké sály na jaře. Do té doby je možné sledovat kulturu v knihovně online.
Rozvíjet se budou služby e-knihovny. Kromě rozšiřování nabídky titulů se zaměří i na výzkum. Předmětem zájmu je webový formát e-knih a jeho možnosti využití v činnosti online čtenářských komunit. Další projekt, který je připraven a čeká jen na zlepšení pandemické situace, se věnuje přiblížení výhod čtení knih ve čtečce seniorům.
Pokračovat bude proměna služeb knihovny v souvislosti s technologií RFID. První zcela samoobslužná knihovna (půjčovna) otevře v polovině roku v Centru Černý Most. Samoobslužné vracení se ze tří pilotních poboček (Dittrichova, Sedmička, Dejvice) v průběhu roku rozšíří do celé sítě poboček.
Návštěvníci Ústřední knihovny se mohou těšit na novou úpravu prostoru s naučnou literaturou, který se změní v multifunkční a příjemný prostor pro samostatné studium, práci v malých skupinách i místo pro konání komorních akcí, včetně technického vybavení.

A neposlední řadě věří, že rok 2021 bude rokem, kdy bude zahájena stavba nové budovy knihovny Petřiny (Praha 6) a z papíru se akce konečně přesune na stavební parcelu. Moderní stavba do několika let nahradí stávající objekt, který již stavebně i technologicky přesluhuje.

www.mlp.cz

11.1.2021 19:01:57 Redakce | rubrika - Zprávy