zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 9. týden

Nalezený ráj

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Design (1/17)
TGV, restart francouzské železnice. Okouzlující příběh elegantního vysokorychlostního vlaku. Francouzský dokument. Krásný a přitom účinný design, propracované technologie a hlavně pýcha celé Francie. To je TGV. Skvostné dílo, pod kterým jsou podepsáni designeři Roger Tallon a Jack Cooper. Ale cesta k cíli nebyla úplně jednoduchá. Vždyť od prvotních návrhů až k oficiálnímu zahájení provozu uběhlo celé čtvrt století. Když 27. září 1981 poprvé vyrazil vlak TGV z Paříže do Lyonu, byla to velká událost. Na jeho palubě byl i tehdejší francouzský prezident François Mitterrand. Hned od začátku se jednalo o velký úspěch. O cestu technickou novinkou byl okamžitě neskutečný zájem. V některých případech si zájemci museli rezervovat jízdenky i půl roku dopředu. Přestože od startu projektu TGV uběhlo už mnoho let, jízda tímto vlakem zůstává i dnes opravdovým zážitkem.
Vysílání: 04.3., 16.30 hod., ČT2
Opakování: 07.3., ČT2.

Vesnice Plzně
Bolevec, Koterov, Černice – unikátní středověké osady, kterými prošla gotika, renesance i klasicismus (2011). Pořadem vás provede Lumír Tuček. Pod pojmem "lidová architektura" si představíme jihočeské statky nebo malebné roubenky. Jen málokdo by ale s tímto pojmem spojoval Plzeň. Přitom na okrajích západočeské metropole se dochovala řada vesnic s pozoruhodnými soubory lidového stavitelství! Plzeňské vesnice se v minulosti těšily zvláštnímu postavení. Většinu jich od středověku vlastnilo přímo město Plzeň. Vesnice tak tvořily přirozené hospodářské zázemí bohatého města, které jim poskytovalo odbytiště a ochranu, venkov zase životně důležité zemědělské produkty. Ze všech plzeňských vesnic je bezesporu nejzachovalejší, nejcennější a také nejznámější Koterov. Řadu pozoruhodných lidových staveb nalezneme i v Božkově. K dalším význačným vesnicím patří Černice, Lobzy, Křimice se zámkem a řadou sochařských děl, Hradiště se železářským hamrem. Mnoho zajímavých staveb mohou nabídnout i Radčice, Radobyčice, Litice, Doudlevce, Újezd, Bukovec nebo Červený Hrádek.
Vysílání: 04.3., 19.25 hod., ČT2

Kus dřeva ze stromu (8/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Kus dřeva z topolu Martina Patřičného nepřekvapí. Je měkký a chutná hmyzu. Poznáme, že topolů je celá řada. Patří mezi ně i osika. Topolové dřevo je řídké, nepříliš pevné a na řezu chlupaté. Topol se používá jako podkladový materiál pod dýhy. Pro Patřičného je ale topol především krásné "obrázkové dřevo". Ze dřeva topolu se dělají od nepaměti krabičky na sirky. Patřičný použil topolové dřevo jako podklad pro své umělecké štíty. Báseň Jana Skácela Co zbylo z anděla uzavře těch sedmnáct dřevěných minut. Příště se sejdeme nad kusem dřeva z lípy.
Vysílání: 05.3., 14.00 hod., ČT2
Opakování: 10.3., ČT2

Emoce v umění: Žárlivost (8/24)
Katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se bude zabývat zhoubnou žárlivostí, a to nejen v lásce, ale i sochařství, malířství, literatuře, architektuře a v opeře (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v letech 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Pokud existuje nějaká emoce, která dokáže ochromit vůli, co nás vede k tomu, že děláme šílené věci a jednáme nerozumně, je to žárlivost, která je vždy podmíněna nějakým trojúhelníkem. Ramón Gener ji s vámi bude hledat v operách (R. Leoncavallo: Komedianti), v obrazech (Edvard Munch: Žárlivost), v sochařství (barokní soupeři Borromini vs Bernini), v mytologii ale i mezi operními divami (Callas vs Tebaldi).
Vysílání: 01.3., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 04.3., ČT art

Bauhaus – Nová doba (5/6) - Čestný soud
Bauhaus byl mnohem víc než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. Hvězdně obsazený německý seriál (2019). Hrají: A. Diehl, V. Pachner, A. M. Mühe, T. Dyrholm, J. Feldmeier a další. Režie Lars Kraume. Zatímco Dörte realizuje svůj návrh rozsáhlé stropní malby, na škole zesilují tlaky proti Gropiovi a jeho vedení. Nástrojem, který ho má zdiskreditovat, je milostný poměr s Dörte jako jeho studentkou. Škola se rozhodne situaci řešit tzv. čestným soudem, jehož vedením je pověřen Gropiův odpůrce Itten. Rozsudek má rozhodnout o tom, zda jsou klepy o vztahu Gropia s Dörte pravdivé nebo jde jen o prázdné pomluvy. O čem se ale u soudu skutečně rozhoduje? Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.
Vysílání: 02.3., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art

Camille Pissarro
Zakladatel impresionismu. Francouzský dokument. Matisse, Gauguin i van Gogh si Pissarra velice vážili. Dostal přezdívku: Otec. Nejen proto, že měl šest dětí. Malíře Pissarra fascinovalo světlo a jeho ztvárnění. A podařilo se mu prosadit myšlenku, že je třeba především malovat to, co prožíváme, nikoli to, co vidíme. K jeho hledání se připojila celá skupina umělců, která způsobila revoluci v malířství: impresionisté. Camille Pissarro (1830–1903) patří k zakladatelům impresionismu. V současnosti se historikové umění vydávají po stopách tohoto avantgardního umělce a snaží se pozdvihnout závoj halící dodnes nedoceněného Pissarra.
Vysílání: 03.3., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 07.3., ČT art

Nalezený ráj
Paul Gauguin obětoval svému umění vše. Život, lásku i svou rodinu. Byla to příliš vysoká cena? Kiefer Sutherland v hlavní roli v britsko-australském koprodukčním filmu (2003). Dále hrají: N. Kinská, A. Armstrong, Ch. Haywood, N. Hope, T. Heinze a další. Režie Mario Andreacchio. V roce 1880 byl Paul Gauguin úspěšným makléřem na pařížské burze, žil spořádaným měšťanským životem a miloval svou dánskou manželku Mette a své čtyři děti. Ještě víc však miloval malování, kterým vyplňoval každou volnou chvilku. I přesto by možná zůstalo jen jeho celoživotním koníčkem, kdyby jednoho dne nepotkal na pařížské ulici svůj osud. Jmenoval se Camille Pissarro, a přestože sám teprve bojoval o uznání v uměleckém světě, Gauguin jeho dílo znal a hluboce obdivoval. A když se tento jeho idol pochvalně vyjádřil o jeho vlastní tvorbě, bylo rozhodnuto. Pověsí makléřství na hřebíček, stane se malířem. Jenomže nechtěl, nemohl malovat klasicky, tradičně, tak jak to vyžadovala tehdejší společnost. Nechtěl malovat to, co viděl, ale to, co cítil. Spalovala jej touha vytvořit něco nového, převratného, inspiraci k tomu však v Evropě hledal marně. Našel ji až ve vzdáleném Pacifiku, na Tahiti. Tam bylo vše, o čem snil: světlo, barvy, krajina a lidé. Tam se mohl vrátit až do dětského věku lidstva, podívat se zblízka na záhady našeho původu. Tam mohl najít odpověď na otázky, které jej celý život znepokojovaly: Odkud jsme přišli? Co jsme zač? A kam spějeme?
Roli Paula Gauguina svěřil režisér Mario Andreacchio poněkud překvapivě Kieferu Sutherlandovi, známému spíš z rolí drsných chlápků všeho druhu. Nejpozoruhodnější na celém filmu je ovšem kamera Geoffreyho Simpsona, díky níž máme možnost poznat tento pozemský ráj v celé jeho úchvatné nádheře – tak, jak jej asi před více než sto lety spatřil Paul Gauguin.
Vysílání: 04.3., 20.15 hod., ČT art

Umělci a láska (3/5) - Lee Millerová a Man Ray
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Francouzský dokumentární cyklus ARTE (Premiéra). Man Ray, malíř, filmař a především jeden z významných surrealistických fotografů 20. století a Lee Millerová, modelka, milenka a múza, ale také svébytná umělkyně a válečná fotografka, která si našla svou vlastní cestu.
Vysílání: 04.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 10.3., ČT art

Génius – Picasso (9/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Mathias Herndl. V roce 1927 si Pablo s Olgou prochází krizí a je čím dál víc otrávený ze své ženy. V Paříži se Pablo náhodou setká s krásnou dívkou Marií-Thérese Walterovou, která ho okouzlí a kterou se rozhodne namalovat stůj co stůj. O několik let později Olga přichází na jejich románek a Pablo se v tu chvíli rozhodne rozvést. Podle zákona by ale polovina majetku, včetně obrazů, připadla Olze, což Pabla zaskočí. V roce 1952 tento starý umělec znovu ožívá po boku své nové milenky Genevieve Laporteové (Margaux Chatelierová). Osamocená Françoise se dozvídá o tomto milostném vzplanutí svého muže, a to ji přiměje naplnit své umělecké ambice a jít konečně svou vlastní cestou. Přijme tedy zakázku na návrh kostýmů pro baletní vystoupení a mezitím se také začne sbližovat s filozofem Kostasem Axelosem (Dimitri Leonidas).
Vysílání: 07.3., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 12.3., ČT art

Egon Schiele
Zanechal ohromující dílo s nezaměnitelným rukopisem, přestože se nedožil ani 30 let. Od secese k expresionismu, od aktů k přírodním motivům. Rakouský dokument. Zemřel před sto lety a dožil se pouhých osmadvaceti let. V Egon Schiele Art centru v Českém Krumlově je stálá výstava o životě a díle Egona Schieleho (1890–1918), jehož matka, Marie Soukupová (1862–1935) se v Krumlově narodila. Jsou zde vystaveny kresby, grafiky, vlastní umělcův nábytek, osobní dopisy, vizitky, desítky fotografií, genealogie Schieleho předků, dokumentace o krumlovských pobytech a motivech na jeho obrazech a kresbách.
Vysílání: 07.3., 23.35 hod., ČT art

22.2.2021 14:02:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...