zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Putování po Jižních Čechách

Expozice pánů z Rožmitála (Podbrdské muzeum)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Prázdninový čas přímo vybízí k různým toulkám a putováním. Dávno jsou doby, kdy se za poznáním muselo pěšky, později na koni. Přeskočme století páry a hurá dnes vyrážíme autem nebo na kole… Kromě způsobu cestování máme mnoho možností jakou cílovou destinaci zvolit, a upřímně máme v podstatě u nohou celý svět.
Buďme skromní, zůstaňme v českých luzích a hájích a vydejme se spolu na jih. Ani tady to nebudeme mít jednoduché: hrady, tvrze, zámky, rozhledny, památníky, naučné stezky…
A pojďme spolu do muzea. Vybrali jsme pro vás tyto destinace: Rožmitál pod Třemšínem (městečko), Strakonice (okresní město) a vesnice Mirotice a Pohoří.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Najdeme ho v historickém centru města v nově zrekonstruovaném objektu areálu továrního komplexu Agrostroj. V přízemí se můžete seznámit s pány z Rožmitálu. Dozvíte se zde o historii rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století, a seznamuje s osudy jeho nejslavnějších příslušníků, kterými byli královna Johana, Jaroslav Lev a Zdeněk Lev.
Renesanční šlechtic a královský regent Zdeněk Lev z Rožmitála dosáhl díky svému postavení největšího rozkvětu rožmitálského panství. Jemu věnovaná část expozice ukazuje vrchol i strmý pád kdysi slavného rodu.
Jak se žilo na Podbrdsku? Dokumentuje každodenní život podbrdské domácnosti, typické výrobky, zvyky a tradice. V expozici nechybí ani galerie osobností, těch slavných, které se zde narodily, jako Václav Hudeček, Miloš Nedbal, profesor Emanuel Vlček, i těch, které zde část života působily.
Unikátní model chrámu svatého Víta /v poměru 1 : 60/ vyrobený ze žitné slámy a sbírka erbů vyřezaných z habrového dřeva jsou dokladem zručnosti našich předků.
Staré fotografie promítané na stěnu ukazují Rožmitál na přelomu 19. a 20. století. Podrobnější informace a fotografie jsou umístěny v dotykovém počítači.
Jakub Jan Ryba - neobyčejný životní příběh a tragický osud kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Proslavila jej jedna skladba, avšak muzeum představuje jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Rozsáhlá expozice ukazuje také poměry, jaké panovaly v tehdejších školách, a nesnadné počátky jejich učitelů. Na své si přijdou jak odborníci, tak široká veřejnost. Velkoryse pojatý životopis zahrnuje období od předků až po potomky. K dispozici jsou tři videa k tématu a možnost poslechu Rybovy hudby.
Moderní a interaktivní pojetí muzejních sbírek, které srozumitelně vyprávějí o minulosti, tradicích a osobnostech. Vřele doporučuji za příznivou cenu a hlavně. U vstupu najdete vystavené počítače z 80. a 90. let, mimo jiné i PMD 85 a Commdore 64, a na obou jsem začínal!!!

Muzeum Mirovicka v obci Mišovice, v místní části Pohoří

Jako správný poutník se touláte v autě a najednou zahlédnete zajímavý kostel. “Zajedu se tam podívat,” napadne vás. Najednou parkujete vedle bývalé fary, která byla z prostředků EU přestavěná na startovací byty a vedlejší budova, bývalá škola, vás zaujme svým poutačem: Muzeum Mirovicka v Pohoří. Otevřeno vždy v sobotu. Těší nás, že i v malé vesničce jsou schopni otevřít malé muzeum, zejména proto, aby budoucím generacím ukázali, jak se tu žilo a hospodařilo. Smekám.
Nachází se v budově bývalé obecní školy, postavené v roce 1815. Návrh na vybudování muzea zpracoval a předložil zastupitelstvu obce Mišovice místní kronikář Ing. Pavel Suček, CSc.. K muzeu patří bývalá farní stodola, která bude v budoucnu využita k výstavě větších zemědělských strojů a jiných exponátů.
Posláním muzea je především prezentace regionu v jeho specifických rysech, jako zemědělství, řemesla, lidová tvořivost, historie, nerostné suroviny atd. Vybudování muzea probíhalo v úzké spolupráci s vedením a zaměstnanci Prácheňského muzea v Písku.

Památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého

Nachází se v Alšově rodném domku nedaleko náměstí. V památníku se seznámíte se životem a dílem malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého.
Chaloupku na stráni nad říčkou Lomnice vystavěl roku 1803 Jan Famfule. 18. listopadu 1852 se zde narodil Mikoláš Aleš a prožil ve skromných poměrech radostné a slunné dětství. V roce 1907 domek vyhořel a až roku 1937 byl na spáleništi domek obnoven podle návrhu architekta Kouly, jako výsledek práce mirotického okrašlovacího spolku. Dnešní definitivní podobu získal domek při úpravě v roce 1952, když byl nově adaptován jako „Památník“ k oslavám 100. výročí narození Mikoláše Alše. Od roku 1990 zde je umístěna také expozice loutkáře Matěje Kopeckého.

Hrad Strakonice - Muzeum Středního Pootaví

A tady nás skutečně překvapí. Unikátním a interaktivním pojetím ve 2. základních okruzích, ale zejména vybavením, multimediální prezentací a hlavně střídmostí. Najdete zde i silikonové figuríny (a věřte velmi realistické). Můžete zde fotit bez blesku a za příhodnou cenu se vyplatí koupit vstupenku na oba okruhy, kam se můžete dostat prostřednictví QR bran. Opravdu to stojí za to. Jediné, co se nepovedlo - základní orientace v expozicích, zejména první okruh - Maltézští rytíři.
Od roku 2018 do roku 2020 byla do strakonického hradu investovaná částka cca 120 mil. Kč z evropských finančních zdrojů, státního rozpočtu a rozpočtu Jihočeského kraje, který projekt kofinancoval a předfinancoval.
Projekt postihl rekonstrukci objektů a vybudování jedinečných expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů, se zajištěním návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea.
Součástí projektu je rovněž i záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech, odstranění havarijního stavu stěny objektu hradního paláce a restaurování kamenných prvků na všech projektem dotčených objektech. Máte se na co těšit:
I. okruh: Řád Maltézských rytířů, kapitulní síň a ambity.
II. okruh: Strakonický hrad, Česká zbrojovka, Textilní výroba, Dudy a dudácké expozica a Loutkářství.

Všem poutníků přejeme zdar při objevování a věříme, že naše nabídka potěší svou pestrostí a hlavně i tím, že zjišťujeme, že se nemusíme bát chodit do muzea. Vyplatí se to.

8.8.2022 23:08:31 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Památkově chráněná Reduta se změní v byt

Pokojíček (NdB)

Jeden den v panelovém bytě na sídlišti. Věta, která vyvolává pocit, že se nic neděje. Ovšem nic nemůže být vzd celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...