zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Design do tmy – New York

Design do tmy – New York

autor: Z webu   

Ve čtvrtek 16. června bude na Českém centru v New Yorku zahájena výstava Design do tmy – design pro zrakově postižené a nevidomé, která byla již úspěšně prezentována v Praze. V New Yorku potrvá výstava až do 9. září.
Na výstavu do Českého centra v New Yorku byly vybrány haptické exponáty, které přežijí dopravu přes oceán. Jde o modely, které jsou často nefunkční. Proto jsou doprovázeny vysvětlujícími postery s popisem myšlenky a řešení problémů. Vedle modelů se však v New Yorku prezentují i reálné, již existující předměty, které designér a výrobní firma upravily pro nevidomé (například elektrospotřebiče firmy ETA). Firma se rozhodla, že je takto upravené bude dodávat na trh.

Projekt nazvaný Design do tmy se zrodil v roce 2004 v Praze. Autorka projektu Lenka Žižková, která společně s AC EXPO a Národní galerií v Praze organizovala řadu výstav o designu a současně vyučuje teorii designu a kultury bydlení na několika českých universitách, zaznamenala, že se budoucí adepti designu vůbec nezabývají sociálními problémy stárnoucí evropské populace. Jako příklad si vybrala přibývající množství těch, kterým slábne zrak nebo o něj z různých důvodů přišli.
Do vypsaného projektu se zapojily všechny české univerzity vychovávající designéry (připojili se i studenti ze Slovenské republiky), studenti humanitních věd, řada organizací a spolků sdružující nevidomé a desítky dobrovolníků. Projekt probíhal bez finanční podpory státu nebo sponzorství a představil stále silný sociální potenciál ve firemní filantropii českých firem i mladých technicky i humanitně vzdělaných lidí. Partnerem projektu se stala také Česká centra, která zorganizovala mladým designérům soutěž, jejíž vítěz bude odměněn týdenní stáží v některém z nich ve vybrané světové metropoli.

Studenti prošli speciálním workshopem a laboratořemi, v nichž se napodobují různé typy očních chorob, slabozrakosti a úplné ztráty zraku. Poté si vybírali k řešení asi z padesáti nejpalčivějších problémů, které formulovali sami nevidomí lidé. Po celou dobu projektu byli s nevidomými v kontaktu a pod vedením profesorů po půl roce předložili práce k výběru na výstavu.
V závěru se zrodilo 120 modelů předmětů, které prošly rukama nevidomých a v dubnu a květnu 2005 se představily v Muzeu města Prahy a v Národním technickém muzeu, kde se ho ujala kurátorka muzea Jana Pauly. Během 6 týdnů navštívily výstavu stovky nevidomých i vidoucích návštěvníků. Nevidomá veřejnost a odborná porota určila pod patronací Českých center vítěze soutěže o „nejkrásnější předmět“. Stal se jím čajový set brněnského studenta Petra Koreckého, který v současnosti studuje design v Bratislavě na Slovensku.
K výstavě byl vydán česko-anglický katalog s česko-anglickou vložkou popisu projektu v Braillově písmě. Anglické popisky na výstavě budou jak v latince, tak v Braillově písmu.

15.6.2005 00:06:20 JoMe | rubrika - Z Českých center