zvláštní poděkování
Volný.cz

74. sezóna divadla DISK

Orestes

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadlo DISK fungující v rámci pražské DAMU zahájila svou 74. sezónu uvedením Euripidovy tragédie Orestes v režii Štěpána Pácla. Kromě Oresta čeká diváky ještě dalších sedm premiér, reprízy inscenací z předchozí sezóny nebo tradiční Noc divadel s následnou projekcí nového dokumentu Sametová FAMU. Nadále bude pokračovat spolupráce se studenty FAMU a HAMU. Sezónu dále oživí nový merchandising.
Orestes je po Čechovově Višňovém sadu 2. absolventskou inscenací studentů 4. ročníku herectví činoherního divadla. Dalšími premiérami tohoto ročníku bude v listopadu Goldoniho
Poprask na laguně
a v lednu pak Pinterovy Narozeniny. Režie obou inscenací se ujme student DAMU a jeden z kmenových režisérů ročníku Vojtěch Nejedlý. Tento výběr titulů je podle Milana Schejbala, jednoho z ročníkových vedoucích, zcela záměrný. „Letošní diskovou dramaturgii jsme tentokrát vytvářeli s myšlenkou na budování představy o souborovém divadle a ansámblové souhře”, dodává Schejbal.

Zatímco činoherní repertoár je postaven především na žánrové rozmanitosti, je dramaturgie Alterny spíše rozvolněná, a to především v důsledku jiného výběrového systému, tzv. open callu. Jeho základem je již několik sezón výběr projektů inscenačních týmů, které tvoří studenti napříč katedrou. O repertoáru tak rozhoduje odborná komise složená z pedagogů, ale především sami tvůrci.
První premiérou Alterny bude v této sezóně projekt Rockets and Bombs pod vedením studentky 2. magisterského ročníku režie
Tinky Avramove. Hlavním tématem i motivem inscenace bude identita, a to nejen samotných účinkujících, ale také diváků. „V každodenním životě neustále střídáme a měníme identitu podle toho, v jaké se zrovna ocitáme situaci. Zkušeně se tak v momentě dokážeme stát někým jiným, ať už vědomě či nevědomě,” vysvětluje Avramova, která se tímto tématem zabývala již v předchozích projektech. Konkrétní situace se režisérka pokusí na jevišti navodit pomocí úkolů, které bude hercům zadávat. Některé z nich budou dopředu známé a budou se vyvíjet s každou reprízou, jiné se herci dozví až na místě. Každé představení tak bude zčásti improvizované a především naprosto unikátní.
Na prosinec je naplánovaná premiéra projektu s pracovním názvem Divadlo Forum, který by měl být inscenovanou diskusí nejen o současném divadle. S koncepcí přišel student 1. magisterského ročníku Štěpán Gajdoš pod vedením Jiřího Havelky. Gajdoš v minulé sezóně režíroval v DISKu inscenaci Moře klidu, která se, stejně jako již zmiňovaný Višňový sad, bude reprízovat v průběhu celé sezóny. Šanci tak budou mít všichni diváci, kteří tyto inscenace ještě neměli možnost vidět.

Do organizace Noci divadel se DISK zapojuje každoročně již od samého začátku. Ani letošní osmý ročník nebude výjimkou. K výročí Sametové revoluce se na hlavním sále chystá „koncert svobody” - přehlídka hudebních skupin složených ze zaměstnanců a studentů DAMU. Chybět nebude ani divadelní program v podobě scénického čtení budovatelských dramat. Tento krok byl zvolen záměrně jako demonstrace toho, jak vypadá tvorba, když je spoutaná režimem a zcela podřízena jeho idejím.
Jelikož 17. listopad letos připadá na neděli, rozhodlo se vedení divadla ve spolupráci s FAMU zorganizovat premiérovou projekci nově vznikajícího dokumentu Sametová FAMU. Snímek doktorandů FAMU Ley Petříkové a Jana Rouska je tvořen v koprodukci s ČT a mapuje roli studentů FAMU v událostech listopadu 1989, zejména pak jejich působení ve Studentském vysílání, které se stalo součástí programu Československé televize.
„Tento dokument nebude jedinou projekcí filmové a televizní fakulty, kterou DISK v letošní sezóně uvede, z čehož mám velkou radost. Aktuální zahraniční úspěchy studentů FAMU poukazují na to, jak výrazné osobnosti se zde rodí. Je skvělé, že můžeme jejich tvorbu prezentovat i u nás v divadle na pravidelných filmových večerech. Nezapomínáme samozřejmě ani na studenty HAMU, jejichž projekty jako taneční přehlídka Nová generace nebo pantomimická představení jsou již několik let nedílnou součástí našeho repertoáru. Celá letošní sezóna se tak vyznačuje opravdu velkou pestrostí. Rozličné přístupy k tvorbě studentů Činohry a Alterny mají jasné kontury a věřím, že uspokojí diváky všech divadelních preferencí,” shrnuje nabitý program divadla ředitelka Tereza Sochová.

Pestrá a vyvážená nabídka inscenací i mimorepertoárových akcí není jedinou prioritou DISKu. V divadle je dlouhodobě kladen důraz na rozvoj publika a celkový divácký zážitek. Kromě pravidelného lektorského programu a bulletinu Divadelní Info je pro diváky připravena nová kolekce merchandisingu vyrobeného z propagačních materiálů jednotlivých inscenací. Součástí kolekce jsou ručně vyrobené zápisníky typu reportér z dílny SKOBA vyrobené z plakátů a designové tašky ušité z inscenačních bannerů, jejichž vznik má na starosti firma Mustaches. Drobnými změnami, které se týkají hlavně úpravy stálého i denního menu, projde před začátkem nové sezóny i KAFE DAMU.
Vstupenky do divadla DISK jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

www.divadlodisk.cz.

16.9.2019 19:09:11 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny Česká divadelní DNA jsou rozdány

Cena DNA

Asociace nezávislých divadel ČR, režisér Jakub Čermák se spolkem Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X ...celý článek


Po třicáté a stále jako poprvé...

J. Zadražil, J. Potměšil a M. Tichý (FC Rudý lev)

Sezóna ve které se láme rok 2019 a 2020 není pro nás jen další v řadě, ale je speciální tím, že jde o sezónu v ...celý článekČasopis 09 - sekce

HUDBA

Jarní program na Flédě září velkými jmény

Ramirez

Jarní sezóna na brněnské Flédě přinese několik silných osobností americké hudby. Příznivci alternativy se moho celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Cecilia Bartoli a přátelé

Cecilia Bartoli

Cecilia Bartoli a přátelé
Dokumentární film o slavné italské divě, která se podílí na mnoha koncertních a d celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokumentární portrét Eva Jiřičná

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná
Životní příběh světoznámé architektky, která je královnou skla a oceli. Režie J. Chytilová (Pre celý článek

další články...