zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Finští The Gentleman Losers vystoupí v Akropolis

The Gentleman Losers

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Červnové Music Infinity se 5. června 2019 v 19:30 hodin v Paláci Akropolis ponoří do náladových kompozic finského experimentálního dua The Gentleman Losers. Bratři Samu a Ville Kuukkovi z Helsinek těží z odkazu post-rocku, lo-fi, nebo třeba amerického country, jejich nahrávky jsou ale nezařaditelné. Propojuje je pocit jemné melancholie, dobrovolné izolace introverta či dotek severského chladu. The Gentleman Losers za sebou mají čtyři studiové desky, tu loňskou Make We Here Our Camp Of Winter představí na své pražské premiéře. Druhým hostem večera bude slovenský projekt Alapastel míchající neoklasickou hudbu a ambient.

„Muzika z minulosti, která se ještě nestala,“ tak charakterizuje svoji tvorbu finské bratrské duo The Gentleman Losers zrozené z náctiletých pokusů helsinských bratrů Kuukkovi. Projekt vznikl v roce 2004, o dva roky později už vydali eponymní debut plný zasněných odkazů na americkou lidovou hudbu ponořených do šumů a glitchových beatů. Deska vydaná na proslulém labelu City Centre Offices jim rychle získala spoustu fanoušků a také několik zmínek v seznamech nejlepších alb roku. Podobné ohlasy sklidila i následná nahrávka Dustland (2009), kterou Nils Frahm označil za jednu ze svých nejmilejších desek všech dob.
Když se zdálo, že se The Gentleman Losers stávají zavedeným jménem na experimentální scéně, bratři Kuukkové na pár let dobrovolně zmizeli. Přesídlili do Lipska, kde s Patrickem Sudarskim (A Heart Is An Airport, Palestar) založili synthpopové trio Lesssons, s nímž vydali EPčko Tempest. Před dvěma lety se ale pod hlavičkou The Gentleman Losers vrátili s deskou Permanent Midnight, další křehkou meditací nad samotou. Zatím poslední album Make We Here Our Camp Of Winter z loňského prosince vzniklo jako pokus o návrat k improvizaci a spontaneitě.
Bratři se zavřeli do opuštěné chaty u jezera a s pomocí analogové záznamové techniky nahráli kolekci rozjímavých melodií ponořených v organickém šumu. Deska je tak mimo všechny současné trendy, jak jen může být, a zároveň shrnuje tísnivé pocity dnešního člověka. „Je to nadčasová kontemplace o člověku a jeho místě ve světě… jakýsi mrazivější sourozenec Chill Out od KLF,“ napsal o desce blog Acid Ted.

Slovenská skupina Alapastel vznikla jako projekt trenčínského hudebního samouka Lukáše Bulky, který tvoří hudbu od svých patnácti let. Jeho skladby kombinují mohutné neoklasické motivy s prvky ambientu a také éterickými vokály Alex Lukáčové a Mariána Hrdiny. Debutové album Hidden for the Eyes se snaží skladbami zachytit světy, které existují mimo naše omezené schopnosti vnímání. Deska vyšla na britské značce Slowcraft Records, kterou spravuje anglický ambientní hudebník James Murray. Kromě pochvaly z domácí elektronické scény sklidil debut Alapastel také ohlasy ze zahraničních blogů. „Omračující mix současné vážné hudby, konkrétní hudby a možná špetky post-rocku, který vůbec není nepodobný tomu, co dělá Ólafur Arnalds,“ napsal o desce blog A Miscellany. Předprodej lístků www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut.

27.5.2019 18:05:45 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před ...celý článek


Steven's vydávají nadupaný živák z Blues Alive

Steven's Live (Foto: Jindřich Buxbaum)

Audio i video záznam živého koncertu z mezinárodního festivalu Blues Alive vydávají vítězové soutěže Blues Ape ...celý článek


QUEENIE připravila na narozeninové koncerty i nové písně

QUEENIE

Kapela QUEENIE, která se stará o repertoár Freddie Mercuryho a Queen, je jednou z nejžádanějších kapel v České ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn celý článek

další články...