zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební klasické tipy 24. týden

Hudební návštěva v muzeu: Prague Cello Trio

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert ze Schönbrunnu 2023
Tradiční letní koncert Vídeňské filharmonie ze zahrad paláce ve Vídni. Skladby G. Bizeta, H. Berlioze, Ch. Gounoda, M. Ravela, C. Saint-Saense a J. Strausse diriguje Yannick Nézet-Séguin. Sólo zpěv Elina Garanča. Český komentář J. Vejvoda. Režie H. Kasten. Od roku 2004 pořádá pravidelně orchestr Vídeňské filharmonie letní koncerty v zahradách Paláce Schönbrunn ve Vídni. Vzhledem k tomu, že koncerty se konají ve veřejném prostoru a jsou přístupné zdarma všem divákům, je o ně obrovský zájem a často je i přes nepřízeň počasí navštíví neuvěřitelných 80 000 posluchačů. Rakouská televize ORF je také nabízí do více než 80 zemí celého světa, a tak i my v České republice máme možnost být u toho. V minulých letech se koncerty konaly pod taktovkou významných dirigentů – Bobby McFerrin (2004), Zubin Mehta (2005 & 2015), Plácido Domingo (2006), Valery Gergiev (2007, 2011 a 2018), Georges Pretre (2008), Daniel Barenboim (2009), Franz Welser-Möst (2010), Gustavo Dudamel (2012), Lorin Maazel (2013), Christoph Eschenbach (2014 a 2017) a Semyon Bychkov (2016), Gustavo Dudamel (2019) nebo Daniel Harding (2021).
Vysílání: 12.6., 20.15 hod., ČT art

Hudební návštěva v muzeu: Prague Cello Trio
Trojice mladých cellistů za doprovodu kontrabasu přináší originální úpravy filmových melodií a muzikálových, rockových či popových hitů. Režie P. Ulrich (Premiéra). Jsou mladí, talentovaní, mají klasické hudební vzdělání, ale rádi vybočí z klasického komorního repertoáru směrem k improvizaci a populární hudbě. Cílem projektu Prague Cello Trio je bavit diváky kreativními úpravami známých skladeb a bourat hranice mezi zábavou a klasickou hudbou. Z filmových melodií zazní hlavní témata z filmů Piráti z Karibiku, Schindlerův seznam, James Bond či oscarová skladba Falling Slowly ze snímku Once, další skladby hudebníci vybrali například z muzikálů Jesus Christ Superstar, Bídníci, Fantom opery či Moulin Rouge.
Vysílání: 12.6., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT art

Thielemann diriguje Německé rekviem
Pod taktovkou světoznámého dirigenta účinkují ve velkolepé vokální skladbě Johannese Brahmse sopranistka Christine Schäferová, barytonista Christian Gerhaher, Sbor Bavorského rozhlasu se sbormistrem Peterem Dijkstrou a Mnichovští filharmonikové (2007). Televizní režie Agnes Méthová. Johannes Brahms komponoval Německé rekviem v polovině šedesátých let 19. století, krátce po úmrtí své matky. Hluboce dojemné dílo pro sopránové a barytonové sólo, sbor a orchestr je skladatelovou nejrozsáhlejší jednotlivou kompozicí. Žádné jiné dílo nezískalo Brahmsovi větší mezinárodní uznání. Po jeho prvním kompletním provedení v Lipsku v roce 1869 byl tvůrce vnímán jako jeden z vůdčích skladatelů své doby. Nebylo to první rekviem v němčině, ale první, ve kterém skladatel sestavil svůj text z Bible v německém překladu Martina Luthera. Je to soustředěný osobní výběr, který promlouvá k lidem a snaží se jim nabídnou naději a útěchu. Jemně fantaskním způsobem dirigent Christian Thielemann předvádí svůj niterný vztah k Brahmsově neobvyklému a téměř nepostižitelnému pohledu na svět. Řadí se tím mezi nejlepší interprety tohoto díla, kam patří Maazel, Furtwängler, Karajan a Klemperer. Jako uznávaný specialista na romantickou hudbu předkládá Thielemann důstojnou výpověď, která nabízí velký prostor k přemýšlení. Nepoučený divák ihned pochopí, proč obecenstvo bylo požádáno, aby se zdrželo na konci potlesku. V sedmé a poslední části je slavnostní, meditativní sbor Selig sind die Toten (Blahoslavení jsou zesnulí). „V Thielemannově provedení se tento závěr stal decentním výrazovým vyvrcholením“, napsal v Süddeutsche Zeitung hudební kritik Joachim Kaiser. Sólisté tohoto provedení, které bylo zaznamenáno Mnichovskou filharmonií v jejím koncertním sále v dubnu 2007, se rovněž řadí mezi nejlepší hlasy současnosti. Christian Gerhaher se stal znamenitým interpretem písní a získal prestižní ocenění Echo Klassik za svoji nahrávku Schubertovy Zimní cesty. Patří mezi často vyhledávané barytony v mnoha operních rolích, včetně Papagena na Salcburském festivalu, kde se konalo kompletní provedení Mozartova operního díla v roce 2006. Sopranistka Christina Schäferová obdržela nadšené kritiky za vášnivé provedení Mozartových rolí, jako jsou Cherubín a Donna Anna. V Brahmsově Německém rekviem „převedla pěveckou frázi Ihr habt nun Traurigkeit (Nyní máte zármutek) do andělského hymnu, čistého a úžasně krásného, oproštěného od vší bolesti a utrpení. Dokonalé“, napsal zmíněný hudební kritik.
Vysílání: 13.6., 21.10 hod., ČT art

Smetanova Litomyšl 2023 – slavnostní zahajovací koncert
Přímý přenos z Festivalové haly v Litomyšli, kde v podání Kirilla Gernsteina a České filharmonie, za řízení Tomáše Netopila, zazní díla Smetany, Rachmaninova a Dvořáka. Režie T. Šimerda. V podání klavíristy Kirilla Gersteina a České filharmonie, za řízení Tomáše Netopila, zazní skladby Smetany, Rachmaninova a Dvořáka. Kirill Gerstein, rusko-americký pianista, patří ve svém oboru k absolutní světové špičce. Je pravidelným hostem České filharmonie, je nositelem řady ocenění a hrál snad se všemi důležitými světovými orchestry. Tomáš Netopil je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a zároveň generálním hudebním ředitelem Aalto Musiktheater a Philharmonie Essen. Má za sebou celou řadu úspěchů, dirigoval např. Orchester National de France, Wiener Symphoniker, Orchester Tonhalle, či London Philharmonic Orchestra. Je i vyhledávaným operním dirigentem, působil třeba v Saské státní opeře, Vídeňské státní opeře, či Nizozemské opeře. Celkově patří k celosvětově nejžádanějším českým dirigentům. Kvůli rekonstrukci litomyšlského zámku se koncert koná ve Festivalové hale, která získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Award za rok 2007.
Vysílání: 15.6., 20.15 hod., ČT art

V přestávce:
Smetanova Litomyšl pokaždé jinak
Dokument o historii mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl. Režie M. Kubala (Premiéra).
Vysílání: 15.6., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 21.6., ČT art

Trebbia 2023
21. ročník dnešního předávání Evropských cen Trebbia ze Španělského sálu Pražského hradu. Večerem, jehož součástí je i benefiční dražba obrazů, provázejí Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník. Sólisté Alena Miro – soprán, Miroslav Dvorský – tenor a Pavol Kubáň – baryton. Hraje Slovenská filharmonie, dirigent Jaroslav Kyzlink. Režie S. Vaněk. Trebbia je evropské ocenění zrozené v pražském kostele sv. Rocha jako přirozený dějinný průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivního vztahu mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot. Francouzský světec Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude, kde řádila morová epidemie. Jeho péče o nakažené působila na mnohé jako zázrak. Nakonec touto nemocí sám onemocněl a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbie. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze zámku v Sarmatu a denně mu nosil bochník chleba ze stolu svého pána. Díky tomu se uzdravil a mohl se vrátit k pomoci nemocným. Zemřel v roce 1327. Část světcových ostatků uchovává chrám sv. Víta v Praze. Jako díkůvzdání za to, že Prahu obešla morová epidemie, inicioval císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel v roce 1599 stavbu kostela v areálu kláštera a zasvětili ho svatému Rochovi. Od roku 1994 v tomto jedinečném prostoru sídlí mezinárodní Galerie MIRO, která v roce 2000, jako výraz uznání podnikatelům, mecenášům i umělcům, zřídila evropskou cenu nazvanou podle řeky Trebbie. Tuto cenu nyní uděluje Nadační fond TREBBIA.
Vysílání: 18.6., 22.35 hod., ČT art

5.6.2023 17:05:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj celý článek

další články...