zvláštní poděkování
Volný.cz

Venku i uvnitř - výstavy ve Zlíně

Plakát – výstava fotografií Petra Lukáše

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nejen galerie a muzea ale i veřejná prostranství jsou v současnosti ve Zlíně místy konání nejrůznějších výstav. U příležitosti zahájení česko-slovenského divadelního festivalu byla např. nainstalována výstava velkoformátových fotografií na průčelní stěně zlínského Městského divadla. Téma nemůže být jiné než divadelní jak napovídá i titul „Vloni II zhasnuto“. Umělecké fotografické dokumenty z minulého ročníku pořídili studenti z loňské divadelní dílny vedené Tomášem Pospěchem.

Uvnitř samotného divadla na balkóně připomínají snímky Jaroslava Prokopa, vybrané Janem Kerbrem, některá z vynikajících představení našich i zahraničních souborů na divadelním festivalu v Plzni.

Nedaleko divadla v přízemí obchodního centra Zlaté jablko jsou vystaveny filmové klapky ztvárněné studenty Vysoké školy designu, které budou po vyhlášení vítězů soutěže vydraženy. Avizují 58. ročník zlínskému festivalu dětských filmů, který bude následovat nedlouho po divadelní přehlídce.

Z dětských filmů – pohádek pocházejí kostýmy princů a princezen, králů a královen a různé rekvizity rozmístěné na několika podlažích obchodního paláce. Jsou vybaveny důkladnými popiskami s názvem filmu, jménem režiséra, rokem a místem vzniku a fotografií herce či herečky v patřičné roli.

Ke stému výročí vzniku republiky se vztahuje ne příliš rozsáhlá ale velmi informativní výstava historických fotografií „Masaryk, Baťa a demokracie“ na stěnách nově otevřené obchodní pasáže v budově 13 naproti Baťova institutu. Snímky dokumentují vznik a rozvoj firmy Baťa a budování moderního města Zlína. V dolní části každého výstavního panelu je doplňují citáty TGM a Tomáše Bati, z nichž by si mohli vzít poučení i dnešní politici a podnikatelé.

Výročí založení Československa bylo motivem také pro výstavu „Velikáni českého umění 19. a 20. století“. Rozsahem a zastoupením děl zapůjčených z galerií, muzeí i od soukromníků jde o jeden z největších výstavních projektů u nás k této příležitosti. Výstavu organizovanou Galerií. Artrium mohou zájemci shlédnout ve Filmovém uzlu – novém uměleckém prostoru v areálu filmových ateliérů do 24. června 2018.

Komu by se nechtělo na periférii, může zamířit za umění do zlínského zámku přímo v centru města. Od 24. května se tam bude konat přehlídka tvorby současného sochaře Radima Handkeho pod titulem „Bílý stín tvaru“ a Petr Nikl ve stejné době představí návštěvníkům své „Portréty opic“.

V Baťově institutu, který hostí Krajskou galerii výtvarného umění, se lze setkat do 3. června s Davidem Vávrou v expozici nazvané „Běžet s domy“ nebo Vendulou Chalánkovou a její Geometrickou abstrakcí na výstavě „Kdo se rád dívá“, která se zaměřuje na fenomén dětského způsobu vnímání a vyjadřování ve výtvarném projevu a bude probíhat od 23. května do 9. září podobně jako výstava Natálie Schmidtové (1895 – 1981) „Vzpomínky a sny“.

Ovšem nejlepší příležitost, jak si užít zmíněné výstavy i řadu dalších, na něž se už nedostalo, budou mít všichni uměnímilovní Zlíňané již v pátek 18. května, kdy vypukne ve Zlíně „Noc muzeí a galerií, V Praze si na ni musí ještě nějakou chvíli počkat.

21.5.2018 22:05:49 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Před východem slunce (Ndb)

Články v rubrice - Výstavy

Unikátní tisky z grafické tvorby Františka Drtikola

Učení Fráni Drtikola  - všemocná hadí síla

V pražském prostoru Tibet Open House bude 23. května 2019 zahájena výstava ucelené sbírky grafiky Františka Dr ...celý článekČasopis 21 - sekce

DIVADLO

Smích jeviště... a Rozmarné léto zakončí sezonu

Jaromír Meduna

Legendární Divadlo Viola na pražské Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí rovnou dvěma premiérami celý článek

další články...

HUDBA

Příběhy slavných... Waldemar Matuška

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 10 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby celý článek

další články...