zvláštní poděkování
Volný.cz

Agnieszka Hollandová 70. narozeniny

Agnieszka Hollandová (Návrat Agnieszky H)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uvolněte se, prosím
Významná filmová režisérka Agnieszka Hollandová, která slaví 70. narozeniny, v talkshow Jana Krause (2009). Dále účinkují P. Vondráček a A. Skácel. Režie V. Nouzák. Světově proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová (*28. 11. 1948), jejíž 70. narozeniny si v těchto dnech připomínáme, přijala v roce 2009 pozvání do talkshow Jana Krause. Určitě vás hned zaujme, jak tato pozoruhodná žena obratně ovládá češtinu. Svá studijní léta totiž strávila v Praze na FAMU, u nás se i vdala a prožila začátek normalizace včetně zkušenosti s ruzyňskou věznicí. Přesto na naši zemi nezanevřela a ráda se k nám vrací. V posledních letech s českými tvůrci realizovala řadu ambiciózních filmových projektů – historický film Jánošík – Pravdivá historie, minisérii Hořící keř o důsledcích oběti Jana Palacha či koprodukční snímek Přes kosti mrtvých na motivy polského bestselleru. V roce 2017 navštívila Prahu u příležitosti převzetí čestného titulu doctor honoris causa na Akademii múzických umění. V současné době v České republice připravuje nový snímek Šarlatán, který z perspektivy nevšední osobnosti léčitele mocných nahlédne na naše moderní dějiny. V pořadu Jana Krause režisérka zavzpomínala na své filmařské začátky v Praze, přiblížila natáčení Jánošíka i problematickou situaci s médii v Polsku. Ve studiu se setkala s hercem, moderátorem a hudebníkem Petrem Vondráčkem a veterinárním psychologem, MVDr. Alexandrem Skácelem.
Vysílání: 27.11., 15.15 hod., ČT1

Návrat Agnieszky H.
Netradiční portrét světové režisérky polského původu Agnieszky Hollandové, která prožila svá léta dozrávání na pražské FAMU a na pozadí společenských důsledků srpnové okupace. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti 70. narozenin této obdivuhodné ženy (2013). Režie K. Krauze. Mezinárodně proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová (*1948), jejíž životní jubileum si v těchto dnech připomínáme, vystudovala koncem šedesátých let režii na pražské FAMU. V roce 2012 se do Čech pracovně vrátila, aby natočila mimořádně silnou a úspěšnou minisérii Hořící keř. Zároveň svolila k natočení dokumentu, ve kterém na svá studia v Česku vzpomíná. I když pro ni byla situace zvláště po srpnové okupaci v Československu těžká a dokonce ji dovedla do obávané ruzyňské věznice, v Čechách našla svůj druhý domov a často se sem vrací. Agnieszka Hollandová, která se proslavila snímky Evropa, Evropa (1990), Úplné zatmění (1995) či V temnotě (2011), na FAMU nastoupila v roce 1966. Zažila tak v Praze jak obrodný proces, tak srpen 1968 a upálení Jana Palacha, jehož následkům věnovala právě sérii Hořící keř. Byla přímým svědkem radostného období pražského jara i plíživého nástupu normalizace. Její vzpomínky nám tu dobu velmi silně připomínají. Hollandová je symbolem té části kinematografie, která má svědomí. Její portrét je svižným a odlehčeným pohledem na českou společnost, jež je k sobě někdy až moc kritická, ale která se tak ráda vzdává ideálů, za které ještě před pár dny byla ochotná položit život.
Vysílání: 27.11., 21.15 hod., ČT art

Na plovárně s Agnieszkou Hollandovou
Rozhovor Marka Ebena s proslulou polskou filmovou režisérkou a scenáristkou, která v těchto dnech slaví významné životní jubileum (2017). Režie J. Hojtaš. Polská filmová režisérka a letošní jubilantka Agnieszka Hollandová se narodila 28. listopadu 1948 ve Varšavě. Režii vystudovala na pražské FAMU a kariéru zahájila jako asistentka režie u Krzysztofa Zanussiho a Andreje Wajdy. Snímek Provinční herci byl jejím prvním samostatným počinem. Za něj získala Mezinárodní cenu poroty na Filmovém festivalu v Cannes v roce 1980. Krátce před vyhlášením výjimečného stavu v Polsku v roce 1981 emigrovala do Francie. V roce 1985 natočila film Bittere Ernte, jenž pojednává o osudech židovských žen v době 2. světové války. Ten byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Snímek Evropa, Evropa z roku 1990, natočený podle životopisu Solomona Perela, je považován za její nejlepší dílo. Byl oceněný Zlatým glóbem a získal rovněž nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Se svou dcerou Kasiou Adamik natočila v roce 2009 film Jánošík – Pravdivá historie a v roce 2012 přijala nabídku HBO k natočení třídílného dramatu Hořící keř, kterou úspěšně zrealizovala. V červnu 2014 převzala na Ministerstvu zahraničí ČR ocenění Gratias agis a poté také na polské ambasádě v ČR vyznamenání Bene merito. Při rozhovoru s Markem Ebenem režisérka prozradí, jak stále čerpá inspiraci od svých českých filmových kolegů z 60. let, jak pečlivé přípravy doprovázejí natáčení jejích filmů či jak se liší režijní práce komorních snímků od natáčení epizod do populárních amerických seriálů.
Vysílání: 28.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT2, Agnieszka Hollandová – 70 let

19.11.2018 12:11:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Před východem slunce (Ndb)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Julianne Mooreová

Julianne Mooreová (Potomci lidí)

Mapy ke hvězdám
Co skrývají mohutné zdi paláců hollywoodských hvězd? Hvězdně obsazené koprodukční drama pro ...celý článek


Francouzské umění

Francouzské umění

Francouzské umění (1/3)
Gotická bazilika Saint Denis, malíři Chardin, Poussin, Watteau, myslitelé Montaigne ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

WikiLeaks

WikiLeaks
Jak daleko lze zajít v odhalování pravdy? Americko-belgický film o muži, který umožnil největší ú ...celý článek


Pavučina dramatický příběh dívky

Pavučina

Pavučina
Dramatický příběh dívky, která se snaží vymanit z drogové závislosti (1986). Hrají: E. Kulichová, ...celý článek


Životy slavných - Ludvík Bavorský

Helmut Berger (Ludvík Bavorský)

Ludvík Bavorský (1/2)
Miloval krásu, moc ho nezajímala. Portrét duševně chátrajícího bavorského krále je vr ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Nikdy na kolenou

Náš venkov: Jak se křísí slezské Versailles
Po dlouhé době úpadku se staly Slezské Rudoltice opět kulturním ...celý článek


Austrálie – Terra Australis

Austrálie – Terra Australis
V premiérové řadě cyklu nás provede žasnoucí architekt David Vávra podivu ...celý článek


Design: Leica

Design: Leica

Design: Leica, aparát, který změnil fotku
Příběh revolučního přístroje na zachycení reálného světa. Francou ...celý článek


Literární tipy 22. týden

Dick Whittington

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot ...celý článek


České filmy 22. týden

Pavel Liška (Venkovský učitel)

Venkovský učitel
Pavel Liška a Zuzana Bydžovská v hlavních rolích filmu o touze po lásce a lidské blízkosti ...celý článek


Galavečer Zlín Film Festivalu 2019

Galavečer Zlín Film Festivalu 2019
Přímý přenos z předávání cen 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů p ...celý článek


Kino art: Osamělost přespolního běžce a Pravdivý příběh

Osamělost přespolního běžce

Osamělost přespolního běžce
Nenech se zlomit a v pravou chvíli udeř. Klasický britský film s Tomem Courtena ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Festival Hrady CZ slaví 15 let

Richard Krajčo a Kryštof

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celý článek

další články...