zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Macbeth jako zralé šampaňské

Macbeth – Tomáš Šulaj (Zdroj: M. Malušek)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí od dubna Shakespearovskou tragédii Macbeth. Režijně je pod jejím nastudováním podepsaný Igor Stránský. Ten tímto opusem završuje svou 25. letou éru principála divadla a zároveň inscenace Macbeth představuje tečku za jeho Shakespearovskou triádou věnovanou zlu (Othelo, 2003; Král Richard III., 2006; Macbeth, 2015). Z chronologie nastudování jednotlivých inscenací můžeme vysledovat dvanáct let. Igor Stránský prozradil, že jistou vábničkou je pro něj nastudování Krále Leara. Podle něj vyžaduje další životní a režisérské zrání.

Tohoto pravidla se držel i v případě uváděné triády. Pokud si někdo myslí, že vzhledem k jeho blížícímu se životnímu jubileu (příští rok sedmdesát let), se na nás bude z jeviště hrnout inscenace v duchu starých a osvědčených inscenačních tradic, tak mi divák jistě promine konstatování: Nechoďte na Stránského do Slováckého divadla.
Diskutovat nad nutností moderního výkladu a přenosu každého klasického díla nebudu, to musí pochopit každý tolerantní člověk, který žije tady a teď v této době. Jinak odkazuji např. na filmy pro pamětníky nebo archivy…
Režisér Stránský se trefil vskutku do černého. V době celospolečenské diskuse „Tablety do škol“ neváhá a Macbetha startuje konverzací tří čarodějnic (Josef Kubánik, Zdeněk Trčálek a David Vaculík), „každá“ v jiné části jeviště a hlediště třímá v ruce tablet, z něhož opakovaně věští budoucnost. Zda na Facebooku, Wikipedii nebo z 1. kulturního portálu Scena.cz není patrné.
Informační technologie v podobě elektronického návěstí nás vkusně provázejí dějem. Divák má přesný přehled, zda je na hradě, v paláci nebo v lese apod. Odosobněný svět, kdy si lásku vyznáváme na chatu, rozchod řešíme SMS zprávou, tragédie a katastrofy sledujeme on-line v médiích a k tomu prázdně „tlacháme“ díky neomezeným tarifům v mobilech kdekoli na veřejnosti, tak tento svět velmi stroze ztvárnili autoři scény Miroslav a Lukáš Malinovi. Panely v hnědočervené mramorově strukturované barvě ilustrují zmíněný chlad, podtrhují pompéznost, ale také evokují přírodu nebo mapu duše.
Pro její interpretaci je důležitý herecký výkon. Opět musíme zdůraznit kvalitu souboru. Tomáš Šulaj coby Macbeth předkládá divákovi hlavního hrdinu doslova ve 3D rozměru. Za prvé: úslužný, ochotný a poctami ověnčený. Za druhé: váhající, na rozpacích, pod tlakem manželky. Za třetí: ve zlu doutnající se zalyká slzným plynem výčitek a chorobných představ. Nikdo v hledišti díky jeho výkonu nevydechne. Sledovat můžeme Šulaje v nenávistné akci, vnímat můžeme jeho detailní práci s jemnou mimikou, například ve scéně s dýkami (rekvizita vytvořená kuželem světla) či při slavnostní hostině, kdy hraje na stole.
Stejně tak Pavlína Hejcmanová coby Lady Macbeth – představuje motor dění, je strůjcem největšího zla, až po její osobní psychopatickou destrukci. I když v této poloze měla velmi odvážný až zvrácený kostým. Kamil Pulec – Macduff, vzbuzuje mráz díky bolu nad ztrátou manželky a dětí, který rychle krotí a nastoluje chladnou hlavu obrany.
Jiří Hejcman – Malcolm, předvádí zralé herectví. Podezřívavou opatrnost přetavuje v povely zkušeného vojevůdce. Zdeněk Trčálek - Vrátný, se klátí po alkoholovém dýchánku.
Macbeth režiséra Igora Stránského je vyzrálý. Bublinky moderního výkladu probublávají starým příběhem podobně jako u vyzrálého šampaňského. Nezbývá než slavností přípitek. A propos - nezapomeňte si vypnout tablet, ať máte dobré spaní.

W. Shakespeare Macbeth
Přeložil Jiří Josek; Režie: Igor Stránský; Scéna: Miroslav Malina; Kostýmy: Marie Jirásková; Pohybová spolupráce: Hana Achilles; Hudba: Martin Štědroň; Odborný poradce: Jaromír Šmelík; Dramaturgie: Markéta Špetíková.
Osoby a obsazení: Duncan, skotský král - Vladimír Doskočil; Malcolm - Jiří Hejcman; Donalbain - David Macháček; Macbeth Tomáš Šulaj; Banquo - Pavel Hromádka; Macduff - Kamil Pulec; Lennox - Petr Čagánek; Ross - Martin Vrtáček; Siward - Pavel Majkus; Seyton- David Vacke; Chlapec, Macduffův syn - Matěj Pavlíček nebo Marek Pavlica; 1. čarodějnice - Josef Kubáník; 2. čarodějnice - Zdeněk Trčálek; 3. čarodějnice - David Vaculík; Lady Macbeth - Pavlína Hejcmanová; Lady Macduff - Klára Vojtková

29.6.2015 20:06:31 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Recenze

KYTICE, MY HOMELAND: Universum MATKY

KYTICE, MY HOMELAND (Divadlo Vzlet)

Erbenova KYTICE se dočkala další dramatizace, tentokrát ji v premiéře uvedlo Divadlo Vzlet. Pod režií a úpravo ...celý článek


Recyclus coitus: neotřelé a mladé vidění světa

Recyclus coitus (Maso krůtí)

Divadelní soubor Maso krůtí představil v prostoru NoD svůj nový projekt RECYCLUS COITUS. Název projektu nemohl ...celý článek


EGBDF: nevšední a hluboký zážitek

Zdeněk Lambor a Pavel Vacek (EGBDF)

Městské divadlo Zlín je známé svou objevnou dramaturgií a častým uváděním českých novinek. Inscenace EGBDF (KD ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z celý článek

další články...