zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vzpomínka na Hanu Zagorovou

Hana Zagorová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hana Zagorová
Populární zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, interpretka téměř tisícovky písní oblíbených několika generacemi posluchačů, textařka a držitelka devíti Zlatých slavíků se ohlíží za svým bohatým životem na hudební scéně (2013). Režie Z. Zemanová. Za pozoruhodnou hudební kariérou generacemi oblíbené zpěvačky se ohlédneme prostřednictvím portrétu režisérky Zuzany Zemanové. Pozitivní energie, vstřícnost a ochota, se kterou Hana Zagorová pořad natáčela, ji provázela celý život. Nejenom zpěvačka, ale i textařka, příležitostná herečka a moderátorka prožila dětství v harmonické rodině na Ostravsku. Ještě předtím, než začala studovat vysněné herectví na JAMU v Brně, uspěla roku 1963 v pěvecké soutěži Hledáme nové talenty a začala točit pro rozhlas. V té době, tedy na samém počátku tvůrčí dráhy, ji však začaly trápit vážné zdravotní problémy, které však její střemhlavou cestu vzhůru nezastavily a cílevědomá Hana je zvládala s obdivuhodným nadhledem.

Skutečný profesní vzestup nastal s příchodem do Prahy v roce 1969. O mladou zpěvačku s nevšedním projevem na hranici šansonu a bigbítu začali projevovat zájem známí skladatelé (např. Karel Svoboda pro ni napsal písně jako Gvendolína nebo Studánko stříbrná). Hlasové nedostatky Hany Zagorové – nakřáplý hlas se špatnou výslovností sykavek – se paradoxně staly předností a jen podtrhly její osobitost.
Počátkem 70. let Hana Zagorová hostovala v Semaforu v legendárním představení Kytice. Poté se však již téměř výhradně soustředila na zpěv. Roku 1973 navázala trvalou spolupráci s kapelníkem a skladatelem Karlem Vágnerem a rovněž se neváhala na pódiu spojit s pěveckými partnery. Nejprve vytvořila duo s Petrem Rezkem (hity Asi, asi; Duhová víla), poté se spojila s italským zpěvákem Drupim a počátkem 80. let ji začali doprovázet mladí a fanynkami obletovaní zpěváci Petr Kotvald a Stanislav Hložek.
Po éře populárních hitů se začala opět vracet ke kořenům vlastní tvorby a její repertoár se více přiblížil šansonovému žánru. Zpěvaččinu kariéru pozastavilo rozhodnutí podepsat petici Několik vět, což vedlo k dočasnému zákazu činnosti těsně před pádem komunismu. V komorní písňové tvorbě pokračovala i v 90. letech. I po padesáti letech od prvních pěveckých úspěchů její koncerty vyprodávaly sály včetně slavné Lucerny a naplňovaly publikum nepolevující energií.
Vysílání: 12.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.7., ČT art

3.7.2023 16:07:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Šenkýř a Kremr: 100+24 brněnských kuriozit

Z přebalu knihy 100+24 brněnských kuriozit

Tušíte, že opona původně určená pro pražské Národní divadlo je srolovaná v Brně? Že nad hlavami Brňanů lze vid celý článek

další články...