zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 13. týden

Duke Ellington

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na moll (Vysílání: 26.03., 00.05 hod., ČT1)
Skupina KOA se po smrti Zuzany Navarové rozhodla pokračovat pouze v mužské sestavě. Nyní pánové vydali své druhé samostatné album Dobře nám, které představují i na svých koncertech. Záznam jejich vystoupení z klubu Zelenáčova šopa ve Zlíně můžete sledovat v druhém březnovém vydání pořadu Na moll. Do Domažlic se podíváme za skupinou Chodská vlna, která hraje lidové písně a kombinuje rockový zvuk s tóny tradičních chodských dud. V Praze si s kapelou Missa připomeneme dvě výročí písničkáře a básníka Karla Kryla - nedožité 65. narozeniny a 15 let od úmrtí. Nové album písní pro děti, pokračování úspěšné kolekce Hrajeme si u maminky z roku 2005, vydává Hradišťan. Divákům je představí kapelník a autor Jiří Pavlica. Loutnu jako nástroj ve folku ne příliš obvyklý přiblíží písničkář Vladimír Merta, který spolu s Janou Lewitovou nedávno vydal album renesančních písní anglického autora Johna Dowlanda Ve tmě mě zanechte. Režie Pavel Jirásek.

Duke Ellington! (Vysílání: 27.03., 01.35 hod., ČT2)
Orchestr Duke Ellingtona, stylotvorného jazzového skladatele a klavíristy je fenomén jazzového tance i podmanivých skladeb pro hudební gurmány.
Charismatický jazzman Edward Kennedy "Duke" Ellington (1899–1974) svůj první orchestr založil v roce 1918. V letech 1926–27 nahrál mistrně interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 pět let působil se svým orchestrem v harlemském Cotton Clubu. Během tohoto plodného období Ellingtonův orchestr posílili vynikající instrumentalisté: smyslný klarinetista Barney Bigard, lkající, přitom vařící altsaxofonista Johnny Hodges, trumpetista zářivého zvuku Cootie Williams, vášnivý tenorsaxofonista Ben Webster, lyrik a přitom drsný barytonsaxofonista Harry Carney... Od té doby originální Ellingtonův styl charakterizují kontrastní nálady, pestrobarevná paleta zvukových odstínů, melodicko-harmonická nápaditost, bluesová hot-intonace, transformované zvuky "džungle", mimořádný smysl pro formu a nezadržitelný hudebně-taneční pohyb vpřed: swing.

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 28.03., 10.10 hod., ČT2)
Dnešní pokračování pravidelného cyklu Za vesnickými muzikanty bude věnováno 2. části vzniku a historii vojenských dechových hudeb. Do podtitulku jsme si vypůjčili název slavného pochodu Karla Hašlera Pětatřicátníci a to znamená, že si připomeneme velký rozmach plukovních hudeb u některých číslovaných pěších pluků v minulém dvacátém století. A s nimi i některé kapelníky, skladatele a jejich populární vojenské pochody. Vliv vojenských muzikantů se nesmazatelně a významně zapsal do naší hudební historie. Umožnil vznik kapelám, které provázely člověka od kolébky až do jeho poslední chvíle pozemského bytí, vychoval výborné muzikanty a inspiroval mnoho výrazných skladatelů. Tahle hudba byla vždycky melodická, řízná a báječně uměla tmelit své publikum. Bývala po ní - a snad je i dodnes - velká poptávka.

Christina Aguilera (Vysílání: 28.03., 13.50 hod., ČT2)
Atraktivní blondýnka, celebrita bulváru s mimořádným hlasem a neosoulovým stylem. Dcera americké matky irského původu, překladatelky ze španělštiny a ekvádorského otce. Vyrostla v severoamerické, dvojjazyčné rodině, obdivovala od dětských let Arethu Franklin a Whitney Houston. V jejím pop-rockovém stylu jsou vlivy latinsko-americké hudby s prvky rhythm and blues. Vynikla na albu Herbie Hancocka Possibilities.

Abbey Road: Live (Vysílání: 28.03., 01.15 hod., ČT2)
Zpěvák nejen chrámových gospelů Amos Lee zde zazpívá Truth, Keep It Loose, Keep It Tight a Black River. Souljazzový altsaxofonista Randy Crawford a renomovaným velmistrem kláves Joe Sample si spolu zavzpomínají na album skupiny The Crusaders Street Life (viz CD na mnichovské firmě ACT). A závěrem David Gilmour, strážce autorské značky Pink Floyd představí tři skladby ze svého alba On An Island.

Michel Legrand (1/2) (Vysílání: 29.03., 23.55 hod., ČT2)
Renomovaný francouzský aranžér, komponující klavírista, dirigent, filmový skladatel a šéf jazzové skupiny. Na hudební konzervatoř byl přijat v jedenácti letech jako zázračné dítě. Byl žákem slavné Nadii Boulangerové. Už během studia se uplatňoval jako doprovazeč předních francouzských šansoniérů i jazzového trumpetisty Dizzyho Gillespieho.Jako klavírista vystupoval i s fenomenálním Oscarem Petersonem v duu. Je autorem více než šedesáti filmových partitur. Úvodní část dvoudílného záznamu koncertu z Bruselu.

22.3.2009 21:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth
Unikátní dokumentární film o zrodu jednoho z nejznámějších alb rockové histor ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Dokument Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Markéta Mikulášková: Když zhasne obloha

Markéta Mikulášková (Foto: Alžběta Kocmanová)

Svoji první báseň zveřejnila Markéta Mikulášková coby třináctiletá. Její básnický talent je nejen zcela nespor celý článek

další články...