zvláštní poděkování
Quantcom.cz

AUSTRALIAN ART ORCHESTRA & SRUTHI LAYA ENSEMBLE

Australian Art Orchestra

  

Divadlo Archa obohatí závěr sezóny unikátním představením souboru AUSTRALIAN ART ORCHESTRA. Skupina je složena ze sólistů, kteří svou tvorbou boří hranice mezi jazzem a klasickou hudbou mezi komponovanou hudbou a improvizací.
Spolu s Australian Art Orchestrem vystoupí mezinárodně uznávaný orchestr perkusionistů z jižní Indie SRUTHI LAYA ENSEMBLE. Dohromady vytvořili strhující koncertní program, který je možná začátkem nového hudebního stylu. Divadlo Archa 13. července 2000 ve 20.00 hodin..

AUSTRALIAN ART ORCHESTRA
Australian Art Orchestra (dále jen AAO), je soubor vzniklý v devadesátých letech a tvořící svěží a inovativní muziku.
Když AAO vznikl, bylo již jasné, že dvě hudební formy pro velký orchestr čekají na svou renesanci -- jazzové big bandy a symfonické orchestry hrající klasiku. Bylo by zjednodušené říkat, tyto formy jsou již vyčerpané, ačkoli úplně nových a originálních nápadů se asi nedočkáme.
AAO chce bourat hranice mezi jazzem a klasickou hudbou, mezi hudbou improvizovanou a hudbou skládanou, a dokonce mezi hudbou západní a "nezápadní".
Jak již jméno souboru naznačuje. AAO není ani big band ani symfonický orchestr. Může tak znít, ale většinou je jeho zvuk docela jiný. AAO si rozhodně, co se týká repertoáru, převzalo více z jazzu než z klasiky. Konec konců, jazz byl vždy spojován s velkými nároky na propojení skladby a improvizace: vyvážení těchto dvou důležitých aspektů, aniž bychom ztratili jejich přitažlivost, jakou je například jedinečná možnost okamžité inspirace. Navíc pojem improvizace se stal v klasické hudbě naprosto cizím.
AAO už samozřejmě spolupracoval s takovými otevřenými umělci ze současné "klasické" scény, jakým je pianista Michael Kieran Harvey, a skladatelka Mary Finsterer. Více než kterýkoli jiný soubor v Austrálii je AAO v pozici, že divákům "odrostlým" na klasické hudbě, klasickým skladatelům a hráčům představuje krásy improvizace, zatímco jazzovým hráčům a posluchačům ukazuje perspektivy a meze velkých souborů.
Cesta AAO již byla velmi vzrušující a přínosná. Blízká budoucnost slibuje snad ještě zajímavější objevy a úspěchy. Navázáním na tradici jazzu i klasické hudby s tím, že jsou na obou zároveň nezávislé, hraje AAO důležitou roli ve vývoji muziky, a to muziky opravdu současné, australské.

26.6.2000 Jarin | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...