zvláštní poděkování
Volný.cz

Ceny českých divadelních kritiků za rok 2018

Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Divadle Pod Palmovkou byly o víkendu rozdány Ceny divadelní kritiky za rok 2018, které pořádá časopis Svět a divadlo. I když už několik let nenesou jméno legendárního českého režiséra Alfréda Radoka, patří v okruhu kritické obce a také aktivních divadelníků k ostře sledovaným událostem (myslím, že zvláště letos, kdy se Ceny Thalie odsunují až na podzim). Kritikové už o nejlepších výkonech na českých a moravských scénách hlasovali 27 x, letos se jich zúčastnilo osmdesát. Velmi pestrá paleta kategorií, ale i jednotlivých umělců ukazuje šíři českého divadla, včetně nadějí do budoucna. To, že se událost konala v pražském Divadle Pod Palmovkou, už leccos napovídalo…

Letošní ceny - streamované na ČT - z mé pozice pamětníka patřily k nejvtipnějším, moderovali je totiž zdejší herci Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht, a zazpívala mj. Erika Stárková, hvězda seriálu Most a zároveň spolupracovnice divadla. Statisticky nejvíce nominací – šest - získalo pražské Národní divadlo, z toho čtyři za oblast opery, jen o bod (5 nominací) Palmovka, a do třetice se 3 nominacemi to bylo Divadlo Na zábradlí. Podle pořadatelů letos s 20 nominacemi dominovaly pražské scény. Hlasy v tomto ročníku posbíralo 75 inscenací, 61 ženských a 81 mužských hereckých výkonů, 40 divadel, 48 poprvé uvedených českých her, 79 scénografií, 50 hudeb a 64 talentů.

Divadlo Pod Palmovkou nakonec proměnilo tyto nominace: stalo se jednak Divadlem roku, a pak získalo ocenění za inscenaci polského režiséra Jana Klaty Shakespearovy hry Něco za něco. Nominovaní Tereza Dočkalová a Jan Vlasák z této inscenace si sice vítězství neodnesli, nicméně jejich zařazení v nejužší nominaci vypovídá o uznání ke kvalitě jejich výkonů. Ceny za nejlepší herecký výkon získali Pavla Gajdošíková za titulní roli Maryši v ostravském Divadle Petra Bezruče a Saša Rašilov za Mefista v inscenaci Faust v pražském Národním divadle. Divadlo Pod Palmovkou díky Tomáši Dianiškovi figurovalo také v kategorii nejlepší původní hra loňského roku, titulem Pusťte Donnu k maturitě, vtipně odkazujícímu z 90. letům českého divokého kapitalismu a zároveň kultovnímu seriálu Beverly Hills 90210. I když v této kategorii bylo kandidátů nejvíc, s přehledem zvítězila Elegance molekuly, o světovém vědci Josefu Holém, kterou její autor Petr Zelenka sám režíroval v pražském Dejvickém divadle. Velkým kandidátem na ceny byla také původní opera Ivana Achera Sternenhoch, uvedená v pražském Národním divadle. Jméno Ivana Achera se ostatně objevilo v tipech ankety nejčastěji, v rozmanitých kategoriích (a byl v tomto smyslu vyhlášen nejúspěšnějším umělcem za celých 27 ročníků). Nakonec získal ocenění za nejlepší hudbu roku, tedy operu Sternenhoch. Podobnou pozici jako má Acher v muzice, má Marek Cpin ve scénografii. I jeho scénografie se v anketě pravidelně objevují, letos bylo tipováno celkem pět jeho scénografií, nejvíce se líbila ta k inscenaci Mýcení v Divadle Na zábradlí. Ze 64 nominovaných talentů roku 2018 se do finále dostaly tři mladé ženy, které zazářily hlavně v mimopražských inscenací – Tereza Marečková, Beáta Kaňoková a Zuzana Truplová. Cenu získala všestranná Tereza Marečková, která na sebe upozornila především v brněnské Vitce jako svérázná hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová, ale také v opeře pražského ND Sternenhoch. Letos na jaře míří Marečková do MDP, kde bude hrál Julii v nové inscenaci Michala Dočekala Romeo a Julie.
Zajímavou kategorií je největší zážitek ze zahraničního divadla, což je jakýsi bonus ankety mimo soutěž. Zabodovala inscenace Shakespearova Richarda III. v provedení berlínské Schaubühne am Lehniner Platz, kterou loni uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

18.3.2019 16:03:08 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Zprávy

Sezóna 2018/2019 MdMB v číslech

Daniel Bambas (Krás(k)a na scéně)

Dne 4.7. 2019 se Městské divadlo Mladá Boleslav představením Krás(k)a na scéně na sychrovském zámku rozloučilo ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Kino art prázdninové filmové tipy

Benicio del Toro (Jimmy P.)

Tváří v tvář
Studie ženy, které se po pokusu o znásilnění začnou vracet dlouho potlačované strachy. Švédský celý článek

další články...