zvláštní poděkování
Volný.cz

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi

Režisér Matyáš Řezníček při zkoušce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.
Monodrama vypráví o muži, jehož jméno je symbolem zrady. Dramatička Lot Vekemans se soustředila spíše na Jidášovu vnitřní motivaci, která ho k činu zrady vedla, a na jeho vlastní sebehodnocení. Svůj příběh Jidáš předkládá s vážností a důkladností, své pohnutky upřesňuje a skepticky doplňuje. To vše proto, že doufá, že bude pochopen.

Jidáš po dvou tisíci letech podniká poslední pokus, který by uvedl jeho čin na lidskou míru a snaží se publikum dovést tam, kde by patrně být nechtělo: k Jidášovi v nás samých. „Text mě při prvním čtení dost pobouřil. Jsem totiž z křesťanské rodiny. Vlastně jsem chvilku uvažoval, jestli do toho mám vůbec jít. Nakonec jsem se ale rozhodl, že jo. Vzrušovala mě představa dělat na něčem, co ve mně vyvolává tak smíšené pocity,“ říká ke hře představitel Jidáše Petr Jeřábek, „Na textu mě ohromně baví jeho symboličnost a mnohovrstevnatost. Hodně pracujeme se změnami tempa a dynamiky. Bylo často potřeba hledat, trochu se v textu povrtat a najít nějakou stopu, nějakou nápovědu. Tohle hledání mě ohromně fascinovalo.“
Září bude pro uměleckou skupinu OLDstars měsícem monodramatických premiér. Kromě již zmíněného Jidáše, kterého můžete zhlédnout v bytovém divadle H2O v termínech 1., 2. a 4. září 2019, proběhne rovněž premiéra inscenace hry Arnošta Goldflama Biletářka (6. - 8. září). Slavný text o tom, co se stane, když se v kině přetrhne film a uvaděčka (Andrea Jeřábková) se chopí příležitosti a začne hovořit k publiku. Po prvotní zprávě o technických problémech začíná komentovat film, o který byli diváci ochuzeni, a záhy svou řeč stáčí ke své osobě. Vše směřuje k tomu, že diváky začíná komandovat, omezovat a manipulovat s nimi.
Další českou premiérou bude inscenace hry Stefana Massiniho Věřím a nenávidím (v překladu Ireny Novotné hraje Klára Cibulová), která se uskuteční v termínech 20., 21., a 22. září 2019. Monodrama pro jednu herečku popisuje život tří žen, tří různých světů a kultur. Palestinská kandidátka na mučednici, profesorka židovských dějin a americká vojínka – tři ženské postavy, každá jiné kultury a náboženství, pohybující se na hranici možných úhlů pohledu. Tři rozdílné světy spojené jedním rokem, dnem a hodinou.

Premiéry rozšíří sérii monodramat, které jsou na repertoáru OLDstars od roku 2016. Již třetím rokem je reprízován Natašin sen s Elizavetou Maximovou, který byl taktéž představen v české premiéře (pro OLDstars jej z ruského originálu Jaroslavy Pulinovič přeložila dramaturgyně a překladatelka Marcela Magdová). V září 2017 pak mělo premiéru švédské gay monodrama Po Frederikovi s Matyášem Řezníčkem, v březnu 2018 následovalo uvedení dojemné interaktivní inscenace Všechny báječné věci s Danielem Krejčíkem a o měsíc později pak Margaritě... španělského autora Carlose Be s Ljubou Krbovou. Výtěžek z poslední uvedené inscenace putuje tradičně ve prospěch nadace Bellis Young & Cancer Aliance žen s rakovinou prsu.
OLDstars z. s. jsou studentská umělecká skupina, kterou za více než 15 let fungování prošlo přes 300 studentů, kteří se na platformě OLDstars rozvíjeli nejen v herectví, ale také ve scénografii, dramaturgii, režii či divadelní produkci. Provozují dva komorní divadelní prostory ve Vršovicích – sklepní prostor HarOLD a bytové divadlo H2O v Košické ulici. Úspěchy slaví na přehlídkách studentského divadla, pravidelně se účastní Noci divadel, v létě pořádají benefiční divadelní festival OLDstars on the ROUD, na podzim pak Festival studentských divadel v Celetné. V posledních letech OLDstars spolupracují s profesionálními umělci. Patří mezi ně například Ljuba Krbová, herci známí z Divadla na Fidlovačce – Elizaveta Maximová, Petr Jeřábek a Daniel Krejčík, nebo člen Činohry Národního divadla Matyáš Řezníček.

www.oldstars.cz

19.8.2019 18:08:35 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ráj (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Stanislav Moša převzal Cenu města Brna

Stanislav Moša a Markéta Vaňková

Každoročně uděluje město Brno nejvyšší městské ocenění – Cenu města Brna – lidem, kteří vynikli ve ...celý článek


MANA chystá Podzimní sonátu

Lucie Štěpánková a Dana Batulková (Podzimní sonáta)

Strhující severské drama o komplikovaném vztahu mezi matkou a dcerou. Nadčasový příběh dvou žen, které se od s ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Fešáci v Lucerně

Fešáci v Lucerně

Fešáci v Lucerně
Koncert známé country skupiny uvádíme u příležitosti nedožitých 75. narozenin jejího zpěvá celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dílo baletní legendy v přímém přenosu do kin

Violoncellistka

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února 2020 b celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Čas hojnosti a Barokní zahrady

Čas hojnosti

Štíty království českého (7/10) - Čas hojnosti
Jak žili naši předkové ve středověkých městech, vesnicích a celý článek

další články...