zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 33. týden

Karel Roden (Pes baskervillský)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jaroslava Kepky
Dnešním hostem J. Hanzlíka byl herec a dabér, který se narodil před 85 lety (2002). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka byl dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Jaroslav Kepka (*14. 8. 1935 – †24. 4. 2019). Mluvili spolu o divadle, televizi i filmu, zavzpomínali na nejednu veselou historku a vzpomenuli na celou řadu kolegů herců i režisérů. Řeč přišla i na koníčky a záliby, kterým Jaroslav Kepka propadl, tedy na fotografování a amatérské filmování. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto nadaného herce ale i dabéra, který se narodil před 85 lety.
Vysílání: 16.8., 09.05 hod., ČT1

Pes baskervillský
Detektivní komedie podle románu Sira A. C. Doyla, napsaná přímo pro zámecký park v Českém Krumlově a jeho Otáčivé hlediště (2018). Hrají: K. Roden, V. Limr, J. Suchý z Tábora, P. Oubram, R. Šmotek, J. Untermüller, B. Kaňoková, D. Bambasová, T. Branna, V. Hlaváčková a další. Scénář O. Šubrtová a P. Zelenka. Divadelní režie P. Zelenka. Kamera B. Slavík. Televizní režie J. Brichcín. Pes baskervillský Sira Arthura Conana Doyla patří k detektivní klasice, která vždycky potěší. Vedením zápletky, půvabně aranžovanými strašidelnými scénami a suchým humorem. A tohle všechno zůstalo v divadelní adaptaci Petra Zelenky a Olgy Šubrtové zachováno. Napsali ji přímo pro zámecký park v Českém Krumlově, kde se hraje před Otáčivým hledištěm. Premiéru měla v červnu roku 2015, na počátku letní festivalové sezóny. Česká televize Psa baskervillského zaznamenala na konci léta 2018 s Karlem Rodenem jako Sherlockem Holmesem, Viktorem Limrem jako Doktorem Watsonem a Jiřím Suchým z Tábora jako Sirem Henrym Baskervillem.
Vysílání: 10.8., 20.00 hod., ČT art

Jiří Schmitzer
Portrét neokázalého, ale o to více oblíbeného a tvůrci obsazovaného herce i písničkáře (2013). Režie V. Polesný. Oblíbený herec a písničkář, který je synem legendárního herce Jiřího Sováka, se narodil 25. října 1949 v Praze. Absolvoval Divadelní fakultu AMU a později nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. V roce 1985 ho angažovalo Studio Ypsilon, které bylo jeho domovskou scénou téměř dvacet let. První větší filmovou roli mu nabídl režisér Oldřich Lipský v komedii Tři chlapi na cestách (1973). Vzápětí následovaly další menší i velké role např. ve filmech: Marečku, podejte mi pero (1976, rež. O. Lipský), Postřižiny (1980, rež. J. Menzel), Slavnosti sněženek (1983, rež. J. Menzel), Vesničko má středisková (1986, rež. J. Menzel), Amerika (1994, rež. V. Michálek) či Báječná léta pod psa (1997, rež. P. Nikolajev). Velkou úlohu Kandy vytvořil vedle televizního seriálu i ve filmové verzi Zdivočelé země a tentýž rok získal za roli politického vězně Jardy Svobody ve snímku Bumerang od stejného tvůrčího tandemu Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon (1997, rež. Hynek Bočan). Stejná ocenění získal i za nevšední role ve filmech Kráska v nesnázích (2006, rež. J. Hřebejk) a Jako nikdy (2013, rež. Z. Tyc). Jiří Schmitzer je v poslední době známý i jako písničkář a vyznavač adrenalinových sportů. Jeho jistý – až klukovský – ostych, skromnost a smysl pro humor mu dodávají odér drsného romantika i dětiny, který nestojí o lacinou publicitu. Proto o něm mohl dokument natočit pouze jeho souputník a kamarád Viktor Polesný.
Vysílání: 12.8., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art

Za Shakespearem s Martinem Hilským - O Prosperovi
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s díly největšího dramatika všech dob (2003). Připravili M. Hilský a A. Kisil. William Shakespeare je největším dramatikem novověku. Jeho hry se hrají snad na všech jevištích světa. Jeho příběhy stále lidi zajímají. Dokázal postihnout víc než jiní i ty nejtajnější zákruty lidské duše. Také české divadlo se k němu ve druhé polovině 19. století přihlásilo. Jeho hry překládali vynikající překladatelé – v 19. století to byl básník J. V. Sládek a o sto let později E. A. Saudek. Průvodcem cyklu po světě Shakespearových postav je náš současný nejdůvěrnější znalec Shakespearova díla Martin Hilský, jenž stojí za působivým překladem kompletního dramatikova odkazu. V posledním díle cyklu přiblíží postavu Prospera, milánského vévody a mága, který si vytvořil na opuštěném ostrově vlastní svět. Je však tato postava skutečně ryzím představitelem bílé magie a světla, nebo je její charakter mnohem komplikovanější? Odkrývat tajemství protagonisty Shakespearovy romance Bouře bude pomáhat Ivan Řezáč, představitel Prospera v inscenaci Švandova divadla.
Vysílání: 12.8., 02.40 hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art

Drahý můj Jiří Grossmann
Musel tento znamenitý a milovaný herec, zpěvák a textař opravdu zemřít tak mladý? Vzpomínají M. Šimek, N. Urbánková, P. Bobek, J. Suchý a další (2000). Režie J. D. Novotný. Vzpomínkový pořad je tentokrát věnován herci, textaři a zpěváku Jiřímu Grossmannovi, členu divadla Semafor. Vedle vrozeného smyslu pro humor měl i mnohá další nadání, snadno se učil jazyky, bravurně zvládal matematické příklady, vášnivě rád luštil křížovky. Miloval country hudbu a byl to duší i tělem optimista a romantik, který věřil, že humor a poezie dokáží prodloužit lidem život a dělají ho šťastnějším. Navzdory tomu jeho vlastní život předčasně ukončila zákeřná choroba. V povídání osobnost Jiřího Grossmanna oživují M. Šimek, N. Urbánková, P. Bobek, J. Suchý a další.
Vysílání: 16.8., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 19.8., ČT art

6.8.2020 17:08:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přelet nad kukaččím hnízdem (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Nekuda a Císler

Jiří Císler a Luděk Nekuda (Nekuda a Císler)

Nekuda a Císler
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, k ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

Čert na zemi

Čert na zemi
Jana Hlaváčová jako Káča a Václav Postránecký jako čert v televizním zpracování známé lidové b ...celý článek


2 X MTF Zlatá Praha

Mackie Messer - Žebrácký film Bertolda Brechta

Mackie Messer - Žebrácký film Bertolda Brechta
Film o natáčení první adaptace Brechtovy hudební komedie z p ...celý článek


Příběhy slavných... Bohuš Záhorský

Vlasta Fabianová a Bohuš Záhorský

Tak akorát
Dvojice vynikajících českých herců Bohuš Záhorský, který nás opustil před 40 lety, a Vlasta Fabi ...celý článek


Jiří Hrzán – 40 let od úmrtí

Jiří Hrzán (Muž, který chtěl létat)

Komici na jedničku - Jiří HrzánPetr Nárožný vzpomíná na komika a bonvivána, který nás tragicky opustil před 40 ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Fresh senior festival ve Ville Pellé

Fresh senior festival - Petra Janů (Foto: Jakub Joachim)

Bubenečská Villa Pellé zve již v pondělí 21. září od 13.00 všechny aktivní seniory na zdarma přístupný Fresh s celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

MHF Lípa Musica odstartovala Mesiášem

MHF Lípa Musica odstartoval Mesiášem

V sobotu 12. září byl slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica výjimečným k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 40. týden

Glory

Glory
Jedna věc je bojovat proti otroctví, druhá zbavit se vlastních předsudků... Americký válečný film, oc celý článek

další články...