zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 31. týden

Kočka na rozpálené plechové střeše

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Božský Bosňák
Charismatický herec i galantní muž v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, kolegů a přátel D. Havlové, I. Janžurové, J. Jiráskové, D. Kolářové, H. Maciuchové, O. Brouska, J. Plachého, R. Jelínka, S. Skopala a dalších (2010). Režie R. Bílý. Narodil se v dnešním Slovinsku a jako dítě neuměl česky. Později strávil čtyřicet let na prknech slavného vinohradského divadla. To jsou jen střípky z paradoxů, jež doprovázely život herce Josefa Bláhy, který ztvárnil inspektora Brůžka stejně bravurně jako akademika z Návštěvníků. Ovšem divadlo bylo základ a osud. Když pak odešel z pražského Divadla na Vinohradech, začal odcházet i ze života. Nepomohla ani andělsky trpělivá manželka. Na charismatického herce vzpomínají příbuzní, kolegové a přátelé D. Havlová, I. Janžurová, J. Jirásková, D. Kolářová, H. Maciuchová, O. Brousek a jiní.
Vysílání: 05.8., 15.20 hod., ČT1
Opakování: 06.8., ČT1

Úsměvy Vítězslava Jandáka
J. Hanzlík hostí herce Vítězslava Jandáka, který tento týden oslavil 75. narozeniny (2004). Režie P. Vantuch. Herec Vítězslav Jandák (*3. 8. 1947) se narodil v Praze, nicméně studovat začal na brněnské JAMU. Po čase se však vrátil do Prahy a ve studiu pokračoval na DAMU. Po studiích se stal členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov a hostoval v Laterně magice nebo Disku. V dnešní epizodě se dozvíme jak se z něj stal filmový a televizní milovník, Gorbačovův dvojník či představitel armádních důstojníků. Řeč bude také o moravském patriotismu, neboť Vítězslav Jandák nedá na tento krásný kout naší vlasti dopustit. Vše bude, jako obvykle, doplněno o řadu ukázek z oblíbených filmů a televizních pořadů. Dnes to bude například Tankový prapor, Černí baroni či Slovácko sa nesúdí, ve kterých se Vítězslav Jandák objevil.
Vysílání: 07.8., 08.25 hod., ČT1
Opakování: 10.8., ČT1

Člověk z půdy
Hudební komedie autorů Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a legendárního Divadla Semafor (1961). V hlavní roli Miroslav Horníček. Dále hrají a zpívají: P. Filipovská, I. Dvořák, R. Černý, W. Matuška, V. Štekl, P. Linhart, Z. Braunschläger a další. Režie televizního záznamu F. Filip. V březnu 1961 zajistila Československá televize přenos z divadla Semafor – na programu bylo populární představení Člověk z půdy. Díky tomu se do dnešních dnů dochoval záznam počátků scény, která měla v historii poválečného českého hudebního divadla naprosto objevné a zásadní místo. Jednalo se o volně propojené pásmo písniček živě na jevišti hraných a zpívaných, s lehce naznačeným příběhem spisovatele-grafomana, žijícího na půdě, a zaskočeného vpádem mladé dvojice. Tato první divadelní hra z pera dvojice Jiří Suchý – Jiří Šlitr měla premiéru 30. října 1959. Dvojice S+Š pak zásadně ovlivnila vývoj populární písničky v šedesátých letech u nás. Však také v představení zazní nejeden hit, například Pramínek vlasů nebo Včera neděle byla, písnička, která u nás patřila dlouhou dobu k těm nejpopulárnějším. Zahráli a zazpívali si tu například Waldemar Matuška, pozdější textař Rostislav Černý či Pavlína Filipovská, role spisovatele byla svěřena Miroslavu Horníčkovi.
Vysílání: 01.8., 20.15 hod., ČT art

Neřízená střela Stella
Na všemi milovanou herečku Stellu Zázvorkovou vzpomínají příbuzní a kolegové J. Bohdalová, J. Jirásková, K. Fialová, N. Konvalinková, L. Lipský a další (2006). Režie L. Jablonská. V dokumentu režisérky Lindy Jablonské nabízíme portrét jedné z nejvýraznějších českých hereček minulého století. Svým nepřehlédnutelným zjevem, svérázným projevem a dlouhou řadou filmových, televizních a divadelních rolí se neodmyslitelně zapsala do podvědomí českého diváka. Stella Zázvorková nebyla ale jen dobrá herečka, byla to velmi sebevědomá a inteligentní žena, která si šla pevně za svým cílem. Hraní bylo pro Stellu vždy na prvním místě, divadlu a filmu byla ochotná obětovat vše, včetně svého soukromého života. Na vynikající českou herečku vzpomínají J. Bohdalová, J. Jirásková, K. Fialová, N. Konvalinková, L. Lipský a další.
Vysílání: 02.8., 21.55 hod., ČT art

Na plovárně s Jaromírem Hanzlíkem
Marek Eben hostí populárního českého herce (2002). Režie J. Hojtaš. Jaromír Hanzlík od 60. let minulého století platí za jednoho z divácky nejoblíbenějších herců. V dnešním díle pořadu Na plovárně jej vyzpovídá Marek Eben, což je velká vzácnost, jelikož Jaromír Hanzlík se rozhovorům většinou vyhýbá a poskytuje je velmi zřídka. Dnes se rozpovídá o tom, co ho k tomuto přesvědčení vedlo, proč nešel studovat na DAMU, ačkoliv udělal zkoušky, nebo z jakého důvodu odmítl hrát v agitačním seriálu 30 případů majora Zemana. Objasní také, proč se rozhodl po téměř třiceti letech ukončit divadelní angažmá v Divadle na Vinohradech a vzdát se tak divadelního herectví.
Vysílání: 03.8., 21.45 hod., ČT art

Cirque du Soleil: O
Ponořte se do oceánu plného emocí a vyslechněte si jeho prastarý příběh lásky a zrození. Záznam špičkového představení světoznámého Slunečního cirkusu (2017). V dalším z řady impozantních vystoupení kanadského Slunečního cirkusu ze stálé scény v Las Vegas se nyní do popředí dostává téma vody. To už evokuje samotný název – písmeno „O“ se ve francouzštině vyslovuje jako „eau“ – voda. Vodní ozvláštnění, hlavně spojená s bazénem uprostřed jeviště, tak přinesou mnohé skoky do vody, čísla akvabel, i jiná „vodní“ taneční čísla, či výstupy klaunů uvězněných na střeše vlastního domu během potopy. Hlavním motivem příběhu je pak šátek, který byl darován náhodně vybranému člověku z publika. Mladý muž je nato, ne úplně z vlastní vůle, veden na pódium, kde jej vysoký mim vtáhne do představení. Ve zcela neznámém a kouzelném světě obklopen prastarými stvořeními z mořských hlubin se poté snaží šátek navrátit krásné bytosti, která mu jej darovala.
Vysílání: 06.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 09.8., ČT art

Kočka na rozpálené plechové střeše
Strhující americké drama v hlavních rolích s Elizabeth Taylorovou a Paulem Newmanem podle divadelní hry Tennessee Williamse nominované na šest Oscarů (1958). Dále hrají: B. Ives, J. Carson, J. Andersonová, M. Sherwoodová a další. Režie Richard Brooks. Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě.
Vysílání: 06.8., 21.45 hod., ČT art

Houdini (1/2)
Mistr úniků, který neunikl před sebou samým. Neotřelý životopis s Adrienem Brodym v roli nejslavnějšího moderního mága. Kanadsko-americký film (2014). Dále hrají: K. Connollyová, M. Doddsová, T. Pigott-Smith, E. Jones, T. B. Knight, S. Williamson a další. Režie Uli Edel. Maďarský přistěhovalec Erik Weisz, později známý jako Harry Houdini, byl mistr kouzel a iluzí, který na rozdíl od ostatních neunikal před životem, ale před smrtí – a ještě z toho dokázal udělat velkolepou show a skvostné živobytí. První díl dvoudílné minisérie sleduje Erikovy počátky, kdy ještě jako chudý klučina židovského původu pojídal za peníze na ulici hřebíky. Už tehdy si s úžasem uvědomil, že kouzelník není kouzelníkem, ale hercem, který předvádí triková představení. Díky dech beroucím pouličním kejklím Erik postupně dokáže přilepšit své strádající rodině. Později se svou ženou cestuje po druhořadých kabaretech, vaudevillech a nevěstincích v Americe, v nichž předvádí své první náročnější iluze. Ať už se jedná o vyproštění z nádrže s ledovou vodou či zmizení z pravého žaláře. Z pouličního baviče se postupně stává legenda jménem Mistr úniků. A než se naděje, je zavlečen do mezinárodní špionáže. Houdini se sice dokázal vyvléct ze všeho... z pout, řetězů či svěracích kazajek. Jen před jedním ale uniknout nedokázal: před sebou samým.
Dvoudílný snímek navazuje na Houdiniho odkaz a vychází vstříc trikovým možnostem filmu, aby vykouzlil netradiční životopisnou adaptaci, která není svázána pouhým realismem, ale naopak je šálivou pastvou pro oči. Ani hudební doprovod nezůstává pozadu a v moderních variacích podtrhuje šílené kousky, kterými Houdini povýšil eskamotérství na umění a stal se novodobou celebritou. Bohatě vypravený snímek se natáčel v Houdiniho rodném Maďarsku, v Budapešti. Hlavní, fyzicky náročné role se ujal oscarový herec Adrien Brody, jenž většinu akcí obstaral bez zastoupení kaskadéra a osvojil si řadu kouzelnických triků, jimiž byl od dětství fascinován.
Vysílání: 07.8., 20.15 hod., ČT art

Voskovec & Werich, paralelní osudy (2/3)
Od konce padesátých let do poloviny let šedesátých (2012). Kamera D. Marek. Scénář a režie A. Kisil. Druhý díl trilogie zachycuje pro oba herce a autory šťastné tvůrčí období. Jiří Voskovec začíná v Americe hrát po boku velkých hvězd (R. Burton, E. Taylorová, J. Gielgud), a to jak ve filmu a televizi, tak na divadle, Jan Werich píše Fimfárum, hraje v řadě televizních filmů (Kočár nejsvětější svátosti, Magnetické vlny léčí atd.) a září v Jasného filmu Až přijde kocour. Oba si také prožívají setkání se Shakespearem. Jiří Voskovec hraje v Hamletovi a Jan Werich píše své Falstaffovo babí léto. Co se týká soukromí – Voskovec se potkává se svou poslední ženou Christine. Dochází ovšem i na nelehké chvíle, Werich prodělává léčbu rakoviny.
Vysílání: 07.8., 21.40 hod., ČT art

25.7.2022 07:07:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...