Brouk v hlavě v režii Jiřího Menzela

autor: Česká televize
zvětšit obrázekSlavná komedie G. Feydeaua v režii Jiřího Menzela, jehož nedožité 85. narozeniny jsme si nedávno připomněli, a kterou mělo Divadlo na Vinohradech na repertoáru celých dvacet let (2020). Hrají: V. Preiss, I. Trojan, S. Postlerová, J. Šťastný, J. Plachý, E. Režnarová, J. Čapka, M. Novotný, P. Hobzová, S. Skopal, A. Černá, M. Zahálka, J. Kepka a další. Televizní režie R. Prorok. Slávu Feydeauova Brouka v hlavě založil v Divadle na Vinohradech v šedesátých letech režisér Václav Hudeček svou inscenací s Vlastimilem Brodským v hlavní dvojroli. Ve studiovém zpracování z roku 1969 už dnes patří k televizní klasice.
Dramaturgie divadla se ve druhé polovině 90. let minulého století k tomuto komediálnímu bestselleru vrátila a režií pověřila filmového a divadelního režiséra Jiřího Menzela. Příležitost dostala další silná herecká generace. Úspěšná premiéra se odehrála 15. listopadu roku 1996 a inscenace se hrála dlouhých dvacet let. Záznam pochází z 6. dubna roku 2016, kdy se představení hrálo po 363. a naposledy. Za účasti režiséra i všech těch, kteří se za tu dlouhou dobu v komedii vystřídali.
Titulní dvojroli po celou dobu těch dvaceti let vytvářel Viktor Preiss.
Vysílání: 25.2., 20.15 hod., ČT art
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Z první řady - Vladimír Sís - 100 let

Poslední leč
Bolek Polívka a Jiří Pecha v kouzelné hře dvou starých přátel na štěstí. Filmový přepis úspěšn ...celý článek
Divadelní tipy 28. týden

Komici na jedničku - Hugo Haas
Petr Nárožný opět otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky o ...celý článek
Divadelní tipy 29. týden

Zajíc v pytli
Hudebně zábavné představení Miloslava Šimka a Luďka Soboty z divadla Semafor (1984). Spoluúči ...celý článek
Je nám ctí... Městské divadlo Brno – 80 let

Lakomec
Bolek Polívka v hlavní roli Molièrovy komedie, v níž jde o peníze až v první řadě, inscenované ...celý článek
Časopis 29 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 28. týden

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek
OPERA/ TANEC
Kompletní dílo Martinů pro violoncello a klavír na dvojalbu

Basilejská Hudební akademie se stala dějištěm mimořádného hudebního počinu, který oslavuje jednoho z nejvýznam celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v celý článek