zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Aleš Petrič: Loutkáři v zákulisí odvedou velký kus práce

Aleš Petrič

autor: Z webu   

Začínal v malém divadélku při Obvodním kulturním středisku v Ostravě – Porubě, kde hrál v inscenacích pro děti tři divadelní sezóny. Herec Aleš Petrič potvrzuje, že loutkáři v zákulisí odvedou velký kus práce. Zahrál si například mladého Jana Nerudu, deset postav ve Starých pověstech českých a spousty dalších v jiných pověstech a pohádkách. Studoval na Lidové konzervatoři v Ostravě a v roce 2001 přišel do Divadla loutek, kde začal hlavní rolí v inscenaci Hérakles. Následovala spousta krásných hereckých příležitostí například ve Snu noci svatojánské, Kytici, v pohádce Princezna Majolenka, Dřevěný hrdina a dalších.

  • Vaše nejoblíbenější role?
    Zahradník František v Princezně Majolence.
  • Vaše vysněná role?
    Loutkoherec má vysněnou takovou roli, kde by ho nebolely ruce a záda, aby se při představení moc nenadřel a přitom byl hodně vidět.
  • A teď vážně. Loutkové inscenace vyžadují jiný přístup než v jiných druzích divadla. Můžete nám představit chod loutkového představení ze zadu?
    Loutkáři v zákulisí odvedou velký kus práce, který z hlediště není vidět. Loutkoherci si musí připravit v zákulisí loutky a rekvizity, aby věděli, kam ve tmě sáhnout, zdaleka nestačí jen se nalíčit a pak vyjít ze šatny rovnou na plac. I inspice má dost co dělat. Místo oblíbené role mám oblíbené inscenace, například O rybáři a rybce, kde „jenom“ vodím tu nohy, tu ruce loutek, a přehazuji talíře při mytí nádobí. Dále jsou mé oblíbené inscenace již zmiňovaná Princezna Majolenka a Kytice.
  • Inscenaci O rybáři a rybce režíroval Ibra Ibragimov. Jak ke spolupráci se zahraničním režisérem došlo?
    Ibragimov hrál na našem festivalu, a už dříve se znal s bývalým uměleckým šéfem Petrem Nosálkem. Vedení divadla ho oslovilo, a tak vznikla jedna z našich nejúspěšnějších inscenací, s kterou jsme byli na všech možných festivalech, mj. v Izraeli.
  • Byla to jediná inscenace se zahraniční účastí?
    Ne, na letošním festivalu Spectaculo Interesse, který pořádá naše divadlo, mohou diváci uvidět Čtyři pohádky s vlky za vrátky, kterou režíroval Japonec Noriyuki Sawa, který již delší dobu žije v Čechách. I Nori hrál předloni na našem festivalu, a tak slovo dalo slovo a rozběhla se další spolupráce.
  • Je v inscenaci Čtyři pohádky s vlky za vrátky nějaký japonský vliv?
    Jsou to tři pohádky české (O Karkulce, O třech prasátkách a O neposlušných kůzlátkách) a čtvrtá je japonská. Nori musel dlouho hledat japonskou pohádku s vlkem, protože v Japonsku je takových pohádek velmi málo.
  • Jak se vám s ním spolupracovalo?
    Pro mě bylo zvláštní, že nám nechal nám naprostou volnost, a my jsme z počátku museli hodně improvizovat. Například řekl teď máte půl hodiny na to, aby jste zkusili vymyslet nějakou scénu. Pak jsme mu ji předvedli, a on řekl, jó, to beru.
  • Jak vnímá divadlo mezinárodní festival? Berete ho za svůj?
    Každým ročníkem žije celé naše divadlo. Herci si rozdělí jednotlivé hostující soubory mezi sebou, a pak o ně pečují. Když má v nějakém souboru známé, tak si ho znovu vybere, někdo má soubor jeden, někdo dva. Vodí je do hotelu, zprostředkovávají spolupráci s technikáři, a objednávají v hospodě pivo. Tak vzniká ta nejlepší zahraniční spolupráce.
  • A jak se se zahraničními soubory domluvíte?
    Většina našich zaměstnanců umí alespoň základy světových jazyků. Proto je správné, že zrovna DLO pořádá mezinárodní festival.
  • Jezdíte často se souborem do zahraničí?
    Ano, hlavně s inscenací O rybáři a rybce jsme objeli třeba celé Španělsko, a s jihokorejským loutkovým divadlem z města Chuncheon jsme navázali družbu, takže oni hrají na našem festivale, a my na jejich. S naším divadlem už jsme objel hezký kus světa.
  • 14.11.2005 00:11:26 Kateřina Čejková | rubrika - Rozhovory

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Hudební tipy 18. týden

    Janet Jackson

    Ikony Kamila Střihavky
    Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

    Vlastní životopis

    Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

    další články...