zvláštní poděkování
Volný.cz

Muzikálový hit Šumař na střeše v Boleslavi

Mlékař Tovje žije (Lukáš Jurek)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou v sezóně 2019/2020 bude v Městském divadle Mladá Boleslav celosvětový muzikálový hit Šumař na střeše. V režii uměleckého šéfa Petra Mikesky se představí celý herecký soubor, doplněný řadou hostů. Inscenace bude mít premiéru 22. listopadu 2019 na Velké scéně a jejím uvedením vyvrcholí týden oslav k 110. výročí založení divadla.

Mlékař Tovje žije se svou ženou Goldou a svými pěti dcerami poklidným životem, než nadejde okamžik vdavek. A v tu chvíli nastupuje zápas židovské tradice s lidskou přirozeností. A navíc počátek 20. století znamená pro vesnici Anatěvku období velkých změn. Vše se dá zvládnout jenom s pověstným židovským humorem. Tento muzikál je obrazem světa, který je možná ještě aktuálnější než v době svého vzniku.
Šumař na střeše (v originále Fiddler on the Roof) je americký muzikál, který je dílem dramatika a libretisty Josepha Steina, skladatele Jerryho Bocka a textaře Sheldona Harnicka. Inspirací a předlohou k vytvoření muzikálu jim byl povídkový cyklus světově uznávaného humoristy, židovského prozaika a představitele jidiš literatury Šoloma Alejchema (1859–1916) Tovje vdává dcery. Český překlad knihy vyšel v roce 1958. Šolom Alejchem znamená „Mír s tebou“.
Premiérová jevištní podoba Šumaře, v režii a choreografii Jeroma Robbinse, z roku 1964 se Zero Mostelem v hlavní roli byla ověnčena devíti cenami Tony Awards. Film dle muzikálu byl natočen roku 1971 režisérem Normanem Jewisonem, získal tři Oscary: za kameru, hudbu a zvuk. Pro autory muzikálu byl také velikou inspirací malíř Marc Chagall a poetika jeho děl: zejména obraz Zelený houslista z let 1923–24.

V letošní sezóně soubor MDMB slaví 110. let od založení divadla. Šumař na střeše svoji předpremiéru měl sice 18. října od 10:30, ale slavnostní večerní premiéra je vyvrcholením celých oslav. Na jevišti se objeví v dosavadní historii divadla největší počet účinkujících. V ústřední roli mlékaře Tovjeho se představí hostující Lukáš Jurek, jeho ženu Goldu ztvárňuje Eva Reiterová. Jako tři nejstarší dcery se představí Malvína Pachlová, Alena Hladká a Lucie Končoková. Diváci se mohou těšit na velkolepé choreografie, které vytvořila Svatava Hanzl Milková.
Termíny + vstupenky na www.mdmb.cz.

18.11.2019 09:11:09 Redakce | rubrika - Muzikály