zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 23. týden

Beata Hlavenková Sně
Energický koncert k příležitosti uvedení eponymní desky Sně skladatelky Beaty Hlavenkové a kapely Snů z brněnského klubu Leitnerova. Režie J. Strnad (Premiéra). Beata Hlavenková vydává nové album Sně s Oskarem Törökem v září 2019. Zpívající pianistka, skladatelka, aranžérka a producentka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Na kontě má 4 vlastní autorská alba (Joy For Joel, Theodoros, Scintilla, Bethlehem) a prestižní hudební ceny. Spolupracuje s českými i světovými muzikanty. Mezi nejplodnější patřila spolupráce s Lenkou Dusilovou (Eternal Seekers, Baromantika). Skládá hudbu pro film (Dukla 61 – D. Ondříček) a divadlo (např. Flow s VerTeDance a J. Havelkou), aranžuje písně pro velký symfonický orchestr (Iva Bitová – Zvon), věnuje se i tvorbě pro děti (např. Pišlické příběhy). Od roku 2005 vyučuje na NYU v Praze, v minulosti též na Jamu. Na koncertě v brněnském klubu Leitnerova Beatu Hlavenkovou doprovodila kapela Snů ve složení Oskar Török – bicí, trubka, xaphoon, kalimba, zpěv, Patrick Karpentski – kytara, perkuse, zpěv a Miloš P. Klápště – basa, syntezátor, zpěv.
Vysílání: 02.6., 20.55 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Šípa
Českého moderátora, humoristy, scenáristy a písňového textaře, který tento týden slaví své 75. narozeniny (2004). Český baskytarista, moderátor, humorista, scenárista a písňový textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Do povědomí televizních diváků vstoupil v pravidelném televizním pořadu Hitšaráda, který úspěšně moderoval společně s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad pak přímo navázala zábavní show Galasuperšou. Uváděl i pořad Klip klap a několik silvestrovských televizních estrád. V současné době moderuje v České televizi svou talk show Všechnopárty, která už běží úspěšně přes 15 let.
Vysílání: 03.6., 21.25 hod., ČT art

Na plovárně s Dušanem Vančurou
Rozhovor Marka Ebena s nedávno zesnulým kontrabasistou a zpěvákem skupiny Spirituál kvintet (2017). Režie J. Hojtaš. Dnešním rozhovorem zavzpomínáme na zpěváka, kontrabasistu, textaře, překladatele a aranžéra skupiny Spirituál kvintet Dušana Vančuru, jenž nás v dubnu opustil ve věku 82 let. Dětství prožil v Dačicích a také v Pelhřimově. Původním povoláním byl inženýr – elektrotechnik a dlouhá léta pracoval ve výzkumu počítačů. Stal se však také absolventem konzervatoře, hru na klavír studoval u pana Oldřicha Kledby. Členem Spirituál kvintetu se stal v roce 1969 a tuto kapelu již nikdy neopustil. Krátce však také vystupoval se seskupením Brontosauři a se svou ženou působil ve vlastním vokálním souboru Antikvartet, jenž vznikl již v 60. letech a obnoven byl v roce 2013.
Vysílání: 03.6., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT2

Legendy folku a country 2/13
Folk 1965–1975. Rozhovory, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností na uplynulé půlstoletí F&C hudby v bývalém Československu (2000). Připravil J. Vondrák. Milovníci táborových ohňů budou sledovat druhý díl dokumentárního cyklu o vývoji folkové a country hudby v Československu v průběhu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad obsahuje unikátní archivní záběry, vzpomínky a rozhovory s hudebníky, textaři i pamětníky, stejně tak ukázky konkrétních skladeb. Hovoří František Nedvěd, Jiří Tichota, Jiří Černý, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Miloš Zapletal, Petr Ulrych a další. Uslyšíte mj. písně Hodspodskej, Hnědovláska, Ráno ve městě, Rád zaplatím a Pastýřka.
Vysílání: 05.6., 20.00 hod., ČT art

Sex a hudba (3/4)
Jak písničky formovaly naše uvažování a změnily sexuální chování? Francouzský dokumentární cyklus pokrývá období od druhé poloviny 20. století dodnes (Premiéra). V padesátých letech 20. století s nástupem rock'n'rollu se ženy a muži vrhli do víru tance. Z interpretů se staly sex-symboly. Sexuální revoluce spolu s explozí hudebních a klubových žánrů otevřely prostor pro nové subkulturní trendy, narušení stereotypů mužství a ženství a bourání morálních zábran.
Vysílání: 05.6., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art., 10.6., ČT art

Příběhy českého jazzu (21/22)
Jazzrockový převrat – vzpomínky hudebních legend v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 05.6., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art

28.5.2020 15:05:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 29. týden

Václav Hybš a Karel Gott (Václav Hybš 80)

Václav Hybš 80
Slavný kapelník, slavný orchestr a slavní sólisté - to byl recept na vydařený gratulační kon ...celý článek


Životy psané hudbou - Bob Dylan

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana
Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěv ...celý článek


Doors: Live At The Isle Of Wight

Doors: Live At The Isle Of Wight

Doors: Live At The Isle Of Wight
Poslední natočený koncert ikonické americké skupiny. Koncertní záznam The ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Ceny Thálie opět v Národním divadle

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka na TK

Ceny Thálie za nejlepší jevištní výkony na českých divadelních scénách se budou letos předávat 14. 11. 2020 tr celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Alfred Hitchcock

Mrtvá a živá

Mrtvá a živá
Jejich lásku tížil přízrak minulosti. Americký film, natočený podle slavné knihy Daphne du Mau celý článek

další články...