zvláštní poděkování
Volný.cz

Tolstoys nový singl Tempo

Tolstoys

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Než udeřila koronakrize, měli před sebou Tolstoys hektické období. Připravovali české turné s kapelou Viah a v den, kdy se zavřely hranice, měli na Slovensku natáčet videoklip k singlu z připravované druhé desky. Nic z těchto plánů se neuskutečnilo, ústřední dvojice Ela Tolstova a Michal Smetana navíc od zbytku kapely zůstala oddělená v Praze. Se svými prožitky se nyní Tolstoys vyrovnávají prostřednictvím nové skladby Tempo. Využitý šum lidských hlasů má připomenout pocit dříve plných koncertů a barů, zážitek z videoklipu umocňuje speciální „korona kostým“.

Písnička Tempo vznikala mezi Prahou, Bratislavou a Berlínem po mnoha hodinách internetových konferenčních hovorů. Tolstoys na ní spolupracovali s novozélandským producentem žijícím v Německu Drewem Dealem z kapely People Club, jejíž agentura ATC live zastupuje jména jako Metronomy a Nick Cave. O mastering se postaral berlínský producent Zino Mikorey, který spolupracoval také s Ólafurem Arnaldsem, Christianem Löfflerem nebo Nilsem Frahmem.
Bezprostředně před přípravou skladby se život kapely dočasně úplně zastavil. „Z nabitého programu se náhle stal zmatený pocit nicoty. Mysleli jsme si, že budeme mít čas věci doběhnout a zpomalit. Už po týdnu v karanténě nám ale bylo jasné, že čas na oddych, který nám v našich normálních rychlých životech tolik chyběl, nám v tak extrémní dávce vůbec nevyhovuje. Začali jsme proto hledat způsob, jak zůstat v kontaktu, využít čas zrušených koncertů a vytvořit něco nového,“ říká zpěvačka a skladatelka Ela Tolstova.

Původně plánovaný singl ke skladbě Tri mestá, který se vztahoval ke zrušenému turné s Viah, Tolstoys vydat nechtěli. „Na druhou desku máme rozdělaných více skladeb, situace nás ale ovlivnila tak silně, že jsme tu emoci museli zpracovat v úplně nové písničce,“ upřesňuje Tolstova, pro kterou se původně romantická představa o zpomalení světa a vytouženém volnu stala vězením. „Pomaly míňame výklady, v odraze ticho o ktorom sme tak snívali... bez šumu ľudí sa nám dýchať nedarí,“ zpívá ve skladbě Tempo.
V omezeném režimu se hudebníkům podařilo dát dohromady nápadité VIDEO, které natočila Elina spolubydlící, studentka FAMU Natália Pavlove. Kamarádi pomohli s pronájmem techniky a vhodný „korona kostým“ vytvořila mladá návrhářka Vivien Babicová. Finální postprodukci všech vizuálů a videa zastřešila grafička Kristýna Kulíková, která dlouhodobě spolupracuje například s Tommym Cashem.

Tolstoys je mladá bratislavská kapela okolo zpěvačky a skladatelky Ely Tolstové. Díky debutu Botanika, na němž úspěšně rozvíjí schéma dream popu s prvky akustické hudby a elektroniky, se jim podařilo úspěšně etablovat na slovenské i české scéně. Mají za sebou hraní na Pohodě, Grape Festivalu, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic Noorderslag, Besedě u Bigbítu nebo Mentu Ljubljana. Aktuálně připravují materiál na druhé album, které vyjde v únoru 2021 opět u Slnko Records. Kapelu dále tvoří Pavol Rehák (klavír), Matej Herceg (bicí), Michal Smetana (kontrabas/baskytara) a Frederika Camastra (housle).

1.6.2020 11:05:03 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Novinky...

Xindl X vydává osvětový videoklip Růžový brejle

Z videoklipu Růžový brejle

Xindl X se s poslední písní Růžový brejle loučí se svou best-ofkou Anděl v blbým věku. K růžovým brýlím vydává ...celý článek


Klára Vytisková & Albert Černý – Gold

Klára Vytisková a Albert Černý v klipu Gold

Po rozjeté klipové singlovce Just Be You, kterou Klára Vytisková v březnu uvedla svou druhé sólové album Love ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Léto s Cimrmanem

L. Smoljak a Z. Svěrák

Vražda v salonním coupé
Tradiční seminář o Mistrově činnosti kriminalistické je dobrým úvodem k detektivní celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Hudební rozhledy 07/20

Vilém Veverka na obálce HR 07/20

Vilém Veverka patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Vynikající hobojista s řadou zahraničních celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pod ochranu tvou - výstava v Kutné Hoře

Chrám sv. Barbory - Pod ochranu tvou

Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, správce chrámu sv. Barbory, obohacuje tento Chrám sv celý článek

další články...