zvláštní poděkování
Volný.cz

Michal Prokop - 75 let

Michal Prokop (Až si pro mě přijdou...)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...
Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa, který v těchto dnech slaví 75. narozeniny (2019). Režie J. Vondrák. Pro mnohé kritiky a fanoušky nepřekonatelný zpěvák, který svou plodnou hudební kariéru, jež bývá spojována s kapelou Framus Five a hudebními žánry blues, rock a soul, zahájil už v době vysokoškolských studií v 60. letech. Hudební osobnost s širokým záběrem činností – skladatel, kytarista, moderátor, bývalý politik, je nositelem významných ocenění, jako jsou Řád umění a literatury Francouzské republiky (1995), titul nejlepší zpěvák 1. československého Beatového festivalu v Praze (1967) nebo zpěvák roku časopisu Melodie (1988) a držitel několika platinových a zlatých desek a dvojnásobný člen Beatové síně slávy Radia Beat (2007, 2017) a člen Síně slávy cen Anděl 2018.
Michal Prokop se narodil 13. srpna 1946 v Praze. Rodiče, na rozdíl od většiny dalších židovských příbuzných, přežili internaci v terezínském ghettu. Michal se zamiloval do hudby, především tradičního jazzu a černošských interpretů. Hrál na kytaru v kapele, kterou založili s kamarády. V druhé polovině 60. let začal zpívat a úspěch na koncertu v roce 1967 jej nasměroval k profesionální dráze. S kapelou Framus Five prožil hvězdnou kariéru, nastupující normalizace a s tím související změna podmínek na hudební scéně způsobily rozpad kapely. Vrcholem této éry se stalo album Město ER. Michal začal vystupovat v prostředí pop music. Prostředí a tvorba, které mu neseděly, a podřizování se požadavkům režimu jej deptaly. Nejviditelnějším projevem tohoto nešťastného období se stalo podepsání tzv. anticharty. Po téměř desetileté pauze, vyplněné nepříliš úspěšnou sólovou dráhou v klasické komerční popmusic se vrátil na rockovou scénu třetím albem "Holubí Dante" a s obnovenou sestavou skupiny, v té době z ideologických důvodů již označované jako Framus 5. Trojice úspěšných alb Kolej Yesterday, Nic ve zlým, nic v dobrým a Snad nám naše děti... jej v průběhu 80. let vynesla na vrchol hudební kariéry. V roce 1989 podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a petici Několik vět. Byl zvolen předsedou stávkového výboru umělců československé populární hudby.
V létě 1990 Michal ukončil svoji hudební kariéru, začal se aktivně věnovat vrcholné politice jako zvolený poslanec Federálního shromáždění za Občanské fórum. Po jeho rozpadu vstoupil do Občanské demokratické aliance. Věnoval se především kulturním a sociálním tématům a několik let byl náměstkem ministra kultury. Z politiky odešel v roce 1998. Tři roky stál v čele projektu Praha – Evropské hlavní město kultury 2000. Vedl televizní diskusní pořady Nic ve zlým a Krásný ztráty. Roku 1993 se vrátil ke koncertování. V období 90. let až po rok 2006 se Michal Prokop v největší míře věnoval dalším oblastem zájmů. Vedle politických aktivit dominovalo moderování vlastního diskusního pořadu Krásný ztráty, vysílaném v České televizi úctyhodných čtrnáct let a za svoji existenci jeho prostřednictvím představil divákům tisíc hostů.
Opětovné koncertování a návrat do povědomí posluchačů přišel s albem „Poprvé naposledy“, které bylo oceněno zlatou deskou. O rok později v roce 2007 získal stejné ocenění záznam koncertu z pražské Lucerny „Live 60“, uspořádaného k autorovým kulatým šedesátým narozeninám. V témže roce 2007 vstoupil poprvé do Beatové síně slávy a to v kategorii osobnost. S následujícími lety přibývalo koncertních a autorských aktivit, aby v roce 2010 začal připravovat materiál pro další studiové album, jež neslo název „Sto roků na cestě“, vydaném v roce 2012. V březnu roku 2019 byl pak Michal Prokop uveden do Síně slávy České hudební akademie Anděl.
Vysílání: 11.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.8., ČT art

Michal Prokop & hosté
Koncert českého rockového zpěváka a skladatele, jehož 75. narozeniny si v těchto dnech připomínáme (2006). Do pražské Lucerny ho přišli pozdravit: J. Suchý, P. Skoumal, D. Bárta a další. Kamera J. Matiášek. Režie J. Věrčák. Muzikant, skladatel, politik, moderátor a manažer Michal Prokop oslavil 13. srpna 2021 75. narozeniny. Připomínáme si je koncertem v pražské Lucerně, který se konal v roce 2006. Večera se zúčastnili jak Prokopovi souputníci, tak i ti, kteří ho v začátcích ovlivnili nebo naopak mladší kolegové z hudební scény, jichž si váží. Za všechny jmenujme Jiřího Suchého, Petra Skoumala nebo Dana Bártu.
Již během studia na Vysoké škole ekonomické působil Michal Prokop jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984).
Od roku 1999 měl Prokop v České televizi úspěšný pořad Krásný ztráty. V posledních letech koncertoval Michal Prokop spíše sporadicky. Jeho CD s názvem Poprvé naposled se stalo základem tohoto koncertu v pražské Lucerně.
Vysílání: 15.8., 23.25 hod., ČT art

2.8.2021 09:08:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 37 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Z éteru

Slavná alba: Fleetwood Mac – Rumours

Přebal Fleetwood Mac – Rumours

Slavná alba: Fleetwood Mac – Rumours
Nejlepší album roku 1977, ověnčené i cenou Grammy, očima jeho tv ...celý článek


Prince a jeho strhující koncertní představení

Prince

Prince: Sign o' the Times
Strhující koncertní představení hudebního génia funky hudby (Premiéra). V roce 19 ...celý článek


Hudební tipy 38. týden

Recitál Jana Nedvěda

Bigbít (3/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


Jak se rodí idol: Madonna

Madonna

Jak se rodí idol: Madonna
Tvrdá práce, píle a odhodlání jsou vedle hudby věci, které dovedly americkou dívk ...celý článek


Hudební tipy 37. týden

Doupě Mekyho Žbirky

Na plovárně s Ewou Farnou
Rozhovor Marka Ebena s oblíbenou zpěvačkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Ewa Farna ...celý článek


Pražský výběr v Karlových Varech

Pražský výběr

Pražský výběr
Koncert legendární rockové skupiny v Karlových Varech ve složení M. Kocáb, M. Pavlíček, letoš ...celý článekČasopis 37 - sekce

OPERA/ TANEC

Taneční projekt dis pla y

dis pla y

Ponec - divadlo pro tanec uvede 16. 9. 2021 od 20 hodin nové taneční dílo, které vzniklo pod uměleckým zaštítě celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 37. týden

Ivan Klíma

Nutné zlo Stephena Kinga
Jaké sny pronásledují Stephena Kinga, jehož romány inspirovaly množství filmů a se celý článek

další články...