zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 38. týden

Recitál Jana Nedvěda

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bigbít (3/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Jak vznikl termín bigbít? P. Sedláček, Hells Devils, Crystal, brněnské Synkopy 61 atd. (1998). Režie Z. Suchý. Rock´n´rolloví rebelové (cca 1961–66). Ve třetím dílu se diváci dozví, jak vznikl specifický český výraz "bigbít", který se u nás, na rozdíl od ciziny, vžil pro rock´n´roll a rockovou hudbu. P. Sedláček, P. Chrastina, ale i členové Hells Devils, V. Křesadlová a skupina Crystal, známí z filmu Konkurs, K. Kahovec, Z. Rytíř a jiní budou vzpomínat na bigbít začátku 60. let a svou roli v něm. A abychom nebyli pragocentristé, ke slovu přijdou i vzpomínky členů brněnské skupiny Synkopy 61, inspirace Beach Boys, zahraniční pobyty atd. A nejen to. Čekají vás také unikátní soukromé filmové záběry a hudební ukázky.
Vysílání: 22.9., 22.45 hod., ČT art

Hudební ceny Žebřík
Finálový večer a předávání cen 29. ročníku ankety magazínu iREPORT ze dne 3. září 2021. Koncertně vystoupí Miro Žbirka, Marpo x TroubleGang, Michal Prokop & Framus Five, John Wolfhooker, Anna K, DJ Friky a další. Moderují Marek Taclík a Žofie Dařbujánová. Režie J. Turek (Premiéra). Slavnostní vyhlášení Hudebních cen Žebřík přivítá 3. září v plzeňském DEPU2015 vítěze dvou ročníků této ankety! Na základě hlasování hudebních fanoušků na stránkách anketazebrik.cz převezmou přední interpreti, skupiny i filmové osobnosti tradiční bronzové sošky v devíti vyhlášených kategoriích. Koncertně vystoupí Miro Žbirka, Marpo x TroubleGang, Michal Prokop & Framus Five, John Wolfhooker, Anna K, DJ Friky a další. Vyhlášením cen budou provázet Marek Taclík a Žofie Dařbujánová.
Vysílání: 24.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT art

Slavná alba: Motörhead – Ace Of Spades
Rockové dílo, které se stalo inspirací pro mnohé muzikanty. Britský hudební dokument (Premiéra). Ve světě rockové hudby má skupina Motörhead své výsadní místo. Stejně tak v historii kapely má své nezastupitelné místo deska Ace of Spades z roku 1980. Vznik a nahrávání písní pro toto album odhalí autentické rozhovory s tehdejšími členy kapely. Ian Lemmy Kilmister, Phil "Philthy Animal" Taylor a "Fast" Eddie Clarke hovoří o životě v divokém a zhýralém světě Motörhead. Kapela navíc znovu zahraje některé ze svých legendárních skladeb. Lesk pořadu jistě dodají i archivní záběry a rozhovory s největšími rockovými osobnostmi, včetně Larse Ulricha a Slashe.
Vysílání: 24.9., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.9., ČT art

Top of the Pops (3/12) - Nestárnoucí sedmdesátky
Nejlepší klubová vystoupení z dekády, která přinesla funk, soul, R&B, hard rock i disco. Britský hudební cyklus. Sedmdesátá léta přináší na hudebním poli rozvoj mnoha žánrů. Rocková muzika se vyvíjí několika směry, přichází hard rock nebo art rock. Nově se do popředí dostávají punk, disco nebo třeba funk. Ve výběru slavných vystoupení se tedy objeví písně od rockových kapel Queen, Deep Purple nebo Slade. Popové hity zahrají třeba Abba nebo Elton John. Chybět nebude ani král reggae Bob Marley.
Vysílání: 24.9., 00.15 hod., ČT art

Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka – rokenrolového krále (1/2)
Strhující osudy legendárního zpěváka a skladatele v hudebním dokumentu Igora Chauna (1997). Kamera M. Kabyl. Dvoudílný hudební dokument režiséra a scenáristy Igora Chauna zobrazuje strhující osudy legendy českého rokenrolu, zpěváka Miki Volka (1943–1996). Podepisoval se Mickey, ale jeho skutečné jméno znělo Michael Volek. Byl vedle Pete Kaplana a Pavla Sedláčka jedním z průkopníků rokenrolového a bigbeatového zpěvu v bývalém Československu. Na vrchol popularity stanul v první polovině 60. let, kdy byl považován bezkonkurečně, za největší československou bigbeatovou (rokenrolovou) hvězdu a krále rock and rollu! Jeho nekonformní vystupování a styl, mu značně ztížil přístup do nahrávacích studií, tehdejší Československé televize, Československého rozhlasu i do hudebních časopisů. Poslední skupina, s kterou příležitostně vystupoval v žižkovské restauraci U Aničky, se jmenovala Žižkov orchestra. Zemřel v důsledku dlouhodobého požívání alkoholu a drog ve svém žižkovském bytě. Jeho tělo bylo objeveno až deset dnů po jeho smrti. Dokument se začal natáčet v srpnu roku devadesát šest, v den zpěvákova pohřbu, a kromě archivních materiálů obsahuje také jedinečné amatérské záběry z konce zpěvákova života, pořízené jeho mladými přáteli. Část prvá – ŽIVOT
Vysílání: 26.9., 20.15 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (3/10)
Martin Ledvina a Mirai Navrátil jako hosté třetí série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Třetí série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V deseti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nejen nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví velice pestrá řada hostů a připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 26.9., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.9., ČT art

Recitál Jana Nedvěda
Populární zpěvák oslavil tento týden 75. narozeniny a jako hudební dárek přinášíme historický první televizní záznam jeho sólového recitálu (1991). Režie R. Tesáček. Psal se rok 1991. Bylo to v září a nádvoří brněnské Nové radnice doslova praskalo ve všech. Nebylo také divu. Ten, kdo tehdy večer seděl na pódiu, právě zažíval začátek období své největší popularity. Písničkář Jan Nedvěd. Nebylo to ještě tak dlouho, co odešel z Tichotova Spirituál kvintetu. Neměl ještě vydáno ani jedno sólové CD. Možná jen tušil, že vytvoří duo s bratrem Františkem. Duo, které bude schopné vyprodat snad všechny sály v České republice i na Slovensku. Duo, jehož koncertní "boom" vyvrcholí legendárním vystoupením na Strahově. Nevěděl tehdy ani to, že bude mít vlastní televizní pořad Přezůvky s sebou. Nevěděl, že vydá několik velmi dobře prodejných desek. Nevěděl tehdy, že ho krátce po strahovském vystoupení zasáhne zákeřná choroba a že i ono bratrské duo záhy přestane existovat. Tehdy v září v roce 1991 v Brně natáčel svůj první sólový televizní koncert.
Vysílání: 26.9., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

13.9.2021 17:09:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hrabal a muž u okna (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 44. týden

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Bigbít (9/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech
Životní příběh, úspěchy a pády světoznámého kytaristy. Britský doku ...celý článek


13. komnata Radany Labajové

HOLKI - (Radana Labajová vpravo)

13. komnata Radany Labajové
Zpěvačka, známá z hudební skupiny HOLKI, se vzhledem k rodinné genetické zátěži ...celý článek


Slavná alba - Judas Priest

Přebal alba Judas Priest – British Steel

Slavná alba: Judas Priest – British Steel
Příběh znamenité desky, která započala éru britského metalu ...celý článek


Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock
Jeden z posledních koncertů legendární britské kapely. Nadupaná show britské le ...celý článek


Hudební tipy 43. týden

Matadors (Bigbít)

Bigbít (8/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článekČasopis 43 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Klára sedlo a film, který nikdo neviděl

Klára sedlo a film, který nikdo neviděl

Galerie Uffo konečně uvádí z důvodu pandemie již dvakrát odloženou výstavu mladé malířky KLÁRY SEDLO, která př celý článek

další články...