zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební putování regionem Jižních Čech

Aneta Langerová (Foto HP: Herbert Slavík)

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Poutníci a nadšenci pro kulturu a umění, tentokrát náš krajánek zavítal na různé hudební akce v regionu Jižních Čech. Jak je to u krajánka obvyklé, opět žádná nuda, ale bohatý pel mel hudebních událostí. Od jazzu, hudební minifestival, scénické provedení Händelova oratoria Mesiáš až po koncert Anety Langerové.

Repete fest v Rožmitálu pod Třemšínem
Úžasné místo zapomenutého zámku jiné kategorie v Rožmitále pod Třemšínem. Pro veřejnost otevřený vždy v sobotu. Od pátku 12. do soboty 13. srpna 2022 patřil tento prostor multižánrovému festivalu Repete Fest. Pořadatelé ODD!SPOT o sobě prozrazují: “Jsme spolek studentů s láskou ke kultuře a umění. Chceme vnášet nový život do opuštěných míst. Pořádáme na nich kulturní akce, kde představujeme především mladé umělce.”
A na festivalu to bylo znát. Koho jsme mohli slyšet a vidět? Emotionally Spoonfed, Jiný Metro, Čtyři čluny, Page Turners, ShizzleOrchestra, Karolina Beranova, Vejlet, demowave, Older, khg a badfocus. Dále diváci zhlédli výstavu J. Liška a V. Petuchova, Divadlo Laguna a filmy Kolektiv, Podle čaroděje a Relics of life and time.

Jazz in Písek
Mezinárodní jazzový festival „Jazz in Písek“ přináší do jihočeského města kvalitní hudbu v podání českých i světových interpretů. Již 6. ročník se uskutečnil v pátek 5. srpna 2022 v Palackého sadech. I ten letošní nabídnul neobyčejný hudební zážitek nejrozmanitějších jazzových stylů, představí jak mezinárodní umělce, tak špičky české jazzové scény: Elon Turgeman; B/Y Organism; Jana Koubková Quaret a Tribute 2 Headhunters feat Michito Sanchez. Součástí festivalu byla putovní výstava Jazz World Photo, která bude umístěna v hudebním pavilonu.

Mesiáš - Otáčivé hlediště Český Krumlov
Soubor Opery Jihočeského divadla uvádí oratorium Georga Fridricha Händela Mesiáš ve scénické úpravě Tomáše Ondřeje Pilaře a pod taktovkou Davida Švece. Sólové party zpívali Karolína Janů (soprán); Michaela Zajmi (alt); Marek Žihla (tenor) a Roman Hoza (bas). Dále v hereckých rolích účinkovali: Daniel Harrington (Josef Adam devítiletý); Marek Pavlíček (Josef Adam dospělý); Jakub Hliněnský (Pastýř) ad.
Celé oratorium mělo velkolepou režijní koncepci, kdy Tomáš Ondřej Pilař vše koncipoval očima Josefa Adama ze Schwarzenbergu. Scéna Petra Vítka byla úžasná v práci se světelnými objekty - různé tyče, hvězdy atd., včetně velmi zajímavé projekce. Kostýmy Dany Haklové byly barokně přesné, zdobné, ale zároveň lehké a jednoduché.
Celé oratorium Mesiáš bylo velmi působivé zejména hudební nastudování a interpretace sólistů i celého sboru.

Aneta Langerová: Dvě slunce
V rámci koncertního turné 2022 zavítala v neděli 14. srpna 2022 do Milevska na nádvoří Kláštera Aneta Langerová s doprovodnou kapelou: Jakub Zitko, klávesy; Miloš Klápště, baskytara a kontrabas; Ludvík Kulich, kytara; Martin Kopřiva, bicí; a smyčcové trio: Dorota Barová, violoncello; Veronika Vališová, housle; a Vladan Malinjak, viola.
Na koncertě zazněly skladby z předchozích alb, ale zejména z posledního Dvě slunce. Diváci slyšeli Bílý den, Na horách sněží, Marie, Tam Kam, Netopýr, Dvě slunce a Tělo 2086. Závěr koncertu patřil tradičně skladbě Živá voda. U všech skladeb lze ocenit hluboký a poetický text. Bohaté hudební aranže vystavěné a míchané ze všech hudebních nástrojů, ať už je to akustická kytara, harmonika, bicí, smyčce včetně elektrické kytary.
Aneta Langerová se profiluje jako osobitá písničkářka, která nabízí hudebně i textově bohaté skladby.

15.8.2022 16:08:14 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Srpnové světlo (Švandovo divadlo)

Časopis 39 - sekce

DIVADLO

Čekání na Václava 2022

Čekání na Václava 2022

Klicperovo divadlo připravilo další ročník festivalu Čekání na Václava, kterým tradičně již od roku 2004 zahaj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 40. týden

Katedrála Notre Dame a její stavitelé

Katedrála Notre Dame a její stavitelé
Byla a je první dámou mezi katedrálami. Seznamte se s její fascinujíc celý článek

další články...